FB TW PIN NWS
BioRank 9334

Fehmi Demir

Doğum tarihi : 02.Ocak.1957 Ölüm tarihi : 25.Ekim.2015
Fehmi Demir kaç yaşında öldü : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Siyasetçi
Fehmi Demir doğum yeri : Yeniceoba, Cihanbeyli, Konya
Ölüm yeri : Pozantı, Adana

Fehmi Demir Biyografisi

HAK-PAR Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı

Fehmi Demir, 2 Ocak 1957 tarihinde Konya ili Cihanbeyli ilçesi Yeniceoba (İncov) nahiyesinde dünyaya geldi. 6 kardeşin en büyüğüdür. Babası çiftçilik ve şoförlük yapıyordu.

İlkokulu Yeniceoba Merkez ilkokulunda okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini Cihanbeyli lisesinde yaptı. Eskişehir Ticari İlimler Akademisi İktisat Fakültesini bitirdi.

Siyasete gençlik yıllarında atıldı. Özgürlük Yolu çevresi ile birlikte kürt hareketi içinde yer aldı. Üniversite yılların üniversite derneklerinde görevler aldı. Eskişehir Halkevinde aktif görevler aldı. Halkevi bülteninin çıkarılmasında görev yaptı.

90’lı yıllarda legal zeminde çalışan kürt kimlikli partilerde aktif görevler yaptı. Halkın Emek Partisinin (HEP) kurucuları arasındaydı. Parti Meclisinde görev yaptı. Demokrasi Partisini (DEP) partisinin kurucusu oldu. Bu partide Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Demokrasi ve Değişim Partisinin (DDP) kuruluşunda yer aldı. Parti kapatılıncaya kadar Genel Sekreterlik görevini yürüttü. DDP’nin kapatılmasından sonra kurulan Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) kurucuları arasında yer aldı. Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) kuruluşuna kadar DBP Genel Sekreterliği görevini yürüttü. HAK-PAR’ın kuruluşundan itibaren Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Fehmi Demir, 28 Ekim 2014 tarihinde yapılan partisinin 6’ncı Olağan Kongresi’nde Genel Başkan seçildi.

Fehmi Demir, 25 Ekim 2015 tarihinde Pozantı'da meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Fehmi Demir için yapılan aramalar

Fehmi Demir, Fehmi Demir biyografi, Fehmi Demir hayatı, Fehmi Demir özgeçmişi, Fehmi Demir hakkında, Fehmi Demir doğum yeri, Fehmi Demir fotoğraf, Fehmi Demir video, Fehmi Demir resim, Fehmi Demir kimdir?, Fehmi Demir kaç yaşında?, Fehmi Demir nereli, Fehmi Demir memleketi