FB TW PIN NWS
BioRank 8663

Erdal Aksünger

Doğum tarihi : 08.Ekim.1968
Erdal Aksünger kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Siyasetçi
Erdal Aksünger doğum yeri : Çayırlı, Erzincan

Erdal Aksünger Biyografisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı

Erdal Aksünger, 8 Ekim 1968 tarihinde Erzincan’ın Çayırlı ilçesinde doğmuştur. Babasının adı Ali, annesinin adı Elif’tir. 1970 yılında işçi olan babasının mesleği gereği İstanbul'a göç ettiler. Erdal Aksünger, sırasıyla Malatya Hekimhan, İskenderun ve İstanbul ' da olmak üzere ilkokulu üç ayrı okulda okumuştur. Ortaokul eğitimini İstanbul Güngören ilkokulunda tamamlamış, bu yıllarda futbol oynamaya başlamıştır. Lise eğitimini İstanbul Bağcılar Lisesi'nde tamamlamıştır. Erdal Aksünger, aile geleneğinin dışına çıkarak, ticari hayatına ilk adımını lise ikinci sınıf öğrencisiyken bakkal dükkânı açarak atmıştır.

Liseyi bitirmesinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü'nü kazanmıştır. 3'üncü sınıftan itibaren okulu bırakıp Profesyonel futbol hayatına devam eden Erdal Aksünger, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Üniversite yıllarında ticaret hayatına devam eden Erdal Aksünger, üç arkadaşıyla birlikte Hollanda'nın Kophke Tedarik Firması'nın Türkiye mümessilliğini yapmıştır

Erdal Aksünger, profesyonel olarak futbol oynadı. Hollanda Kophke Tedarik Firmasının Türkiye Mümessilliğinin kurucusu ve ortağı oldu. Yabancılara gayrimenkul danışmanlığı yapan gayrimenkul yatırım şirketini, Genel Müdürü olduğu Gama Bilgisayar Ticaret Ltd. Şirketini ve İstanbul'da Multitec AŞ'yi kurdu. Aidata Bilgisayar Sistemleri Ticaret ve Sanayi AŞ'nin ortağı oldu.

Erdal Aksünger, 1992 yılında İzmir’e yerleşmiştir. 1993 yılında İzmir 'de gayrimenkul yatırım şirketi kurmuş ve yabancı firmalara yatırım danışmanlığı yapmıştır. İki yıl sonunda bilişim sektörüne adım atmış, Gama Bilgisayar Ticaret Limitet Şirketi'ni kurmuştur. İstanbul, İzmir ve Denizli de faaliyet gösteren Gama Bilgisayar, Philips ve Siemens gibi dünya devlerinin Türkiye dağıtımını yapmaktadır.

2004 yılında İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, 2005 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, 2007 yılında Anadolu Birliği Genel Başkan Yardımcılığı ve 2008 yılında Bilim ve Sanat Eğitim Vakfı (BİLSES) Başkanlığı görevlerinde bulundu. Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2006 yılında Aidata Bilgisayar Sistemleri Ticaret ve Sanayi A.S.'ye ortak olmuş ve aynı yıl İstanbul 'da Multitec A.Ş. 'yi kurmuştur.

Erdal Aksünger, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem TBMM. Seçimlerinde İzmir’den CHP milletvekili seçildi. 17-25 Aralık 2013 yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ardından, Dört bakan hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarını araştırmak için TBMM’de kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu üyesi ve Komisyonun Parti sözcülüğü görevinde de bulundu.

Avrupa Gazeteciler Derneği tarafından 2012 Yılı’nın En İyileri Ödül Töreninde, ve 2014 Yılı Telekomcular Derneği Ödül Töreninde Yılın Siyasetçisi Ödülüne layık görüldü.

Erdal Aksünger, Betül Hanım ile evlidir ve bir kızı, bir oğlu vardır.

16-17 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılan CHP'nin 35. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi. Parti politikalarının uygulamasında en üst parti organı olarak çalışacak Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliğine getirilerek, Genel Başkan Yardımcısı oldu

Kaynak:Biyografi.info

Erdal Aksünger için yapılan aramalar

Erdal Aksünger, Erdal Aksünger biyografi, Erdal Aksünger hayatı, Erdal Aksünger özgeçmişi, Erdal Aksünger hakkında, Erdal Aksünger doğum yeri, Erdal Aksünger fotoğraf, Erdal Aksünger video, Erdal Aksünger resim, Erdal Aksünger kimdir?, Erdal Aksünger kaç yaşında?, Erdal Aksünger nereli, Erdal Aksünger memleketi