FB TW PIN NWS
BioRank 2409

Altan Varol

Doğum tarihi : ??.??.1942 Ölüm tarihi : 12.Haziran.2018
Altan Varol kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Spiker
Altan Varol doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Altan Varol Biyografisi

TRT’nin eski spikerlerindendir.

Altan Varol, 1942 yılında bankacı bir baba ile ev hanımı bir annenin tek çocuğu olarak İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın bölümünde okumuştur. 1964-1965 yılları arasında TRT’nin düzenlediği Araştırmacı, metin yazarı, programcı ve spikerlik sınav ve eğitimlerine katıldı.

1965 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı ilk spikerlik sınavını kazanarak radyoda çalışmaya başladı. Araştırmacı, metin yazarı, programcı ve spiker olarak TRT’de çalıştı. 1965 1990 yılları arasında Prodüktör- spikerlik yaptı ve 1974 -1992 yılları arasında TRT televizyonlarında farklı türlerde pek çok programın sunuculuğunu yaptı.

1975 yılında Radyo-France ve Antenne 2’de Programcılık stajı yaptı. 1989 yılında TRT adına Yugoslavya Ohri’de Yugoslavya radyosu haftasına katıldı.

1990-1992 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu’nda başspiker olarak çalıştı. 1992 yılından sonra çeşitli şirketler bünyesinde düzenlenen seminer ve eğitimlerde diksiyon eğitimi verdi.

1994 yılında başspiker olarak emekliye ayrılan Altan Varol, 1971 Muhtırası’na ve 1980 darbesine tanıklık etti.

Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile Galatasaray Lisesi’nde diksiyon, Türkçe, Radyo ve TV’de sunuculuk dersleri verdi.

Galatasaray Lisesi’nde eğitim gördüğü dönemde izci oymakbaşı, ocakbaşı ve grupbaşı olarak başladığı idarecilik-liderlik kariyerine, İstanbul İzcilik Teşkilatı Başkanlığı, Milli İzcilik Kurulu üyeliği, Danışma Kurulu üyeliği, İzcilik Fedarasyonu üyeliği, Türkiye İzcilik Teşkilatı eğitim sorumlusu, Dünya İzcilik Teşkilatı adına Özbekistan’da İzcilik Teşkilatını kurma ve ilk lider kursunu açma görevlerini üstlenerek devam etmiştir.

Uluslar arası eğitimcilik yetkisini 1975 yılında alan Altan Varol, izcilik sahasında bugüne kadar 70.000 çocuk, genç ve 9.000’i öğretmen olan 12.000 yetişkene de eğitim verdi.

Sürekli sarı basın kartı sahibi olan Altan Varol, binlerce kişiye de diksiyon, sunuculuk ve spikerlik eğitimleri vermiştir.

Altan Varol, ayrıca çok sayıda belgesel seslendirmiştir.

Altan Varol, 12 Haziran 2018 tarihinde İstanbul'da Sarıyer İzzet Baysal Huzur Evi’nde 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kaynak:Biyografi.info

Altan Varol videoları

Tüm Altan Varol videoları

Altan Varol için yapılan aramalar

Altan Varol, Altan Varol biyografi, Altan Varol hayatı, Altan Varol özgeçmişi, Altan Varol hakkında, Altan Varol doğum yeri, Altan Varol fotoğraf, Altan Varol video, Altan Varol resim, Altan Varol kimdir?, Altan Varol kaç yaşında?, Altan Varol nereli, Altan Varol memleketi