FB TW PIN NWS
BioRank 7622

Ahmet Hulusi Köymen

Doğum tarihi : 01.Ocak.1891 Ölüm tarihi : 12.Temmuz.1965
Ahmet Hulusi Köymen kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Bakan, Avukat
Ahmet Hulusi Köymen doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri :

Ahmet Hulusi Köymen Biyografisi

Çalışma ve Milli Savunma Bakanı olarak görev yapmış olan Türk siyasetçi.
1891'de İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayarak, 1914'te İstanbul Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı'nda Yedek Subay olarak Çanakkale ve Kafkas Cephelerinde savaştı. Mütarekeden sonra Bursa Sorgu Hakimliğine atandı. 1922'de istifasını verip Bursa'da serbest avukatlığa başladı. İki kez Bursa Barosu Başkanlığına seçildi.

9. Dönem seçimlerinde Demokrat Partiden Bursa Milletvekili olan Köymen, 22 Mayıs 1950'de TBMM Başkan Vekilliğine seçildi. 22 Aralık 1950'de 1. Menderes Hükümetinde Çalışma Bakanlığına atandı. 9 Mart 1951'de 2. Menderes Kabinesinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi. 10 Kasım 1952'de Bakanlıktan istifa etti.

10. ve 11. Dönemlerde de aynı partiden Bursa Milletvekilliğine seçildi. 1960'ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasından sonra Yassıada Yüksek Adalet Divanınca, Anayasayı çiğneme suçundan yargılanıp, beraatine karar verildi. Daha sonra siyasetle ilgilenmedi.

12 Temmuz 1965'te vefat etti. Bursa Emir Sultan'da toprağa verildi. Hulusi Köymen, locanın kendi verilerine göre Türkiye Mason locası üyesi idi.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Hulusi Köymen için yapılan aramalar

Ahmet Hulusi Köymen, Ahmet Hulusi Köymen biyografi, Ahmet Hulusi Köymen hayatı, Ahmet Hulusi Köymen özgeçmişi, Ahmet Hulusi Köymen hakkında, Ahmet Hulusi Köymen doğum yeri, Ahmet Hulusi Köymen fotoğraf, Ahmet Hulusi Köymen video, Ahmet Hulusi Köymen resim, Ahmet Hulusi Köymen kimdir?, Ahmet Hulusi Köymen kaç yaşında?, Ahmet Hulusi Köymen nereli, Ahmet Hulusi Köymen memleketi