FB TW PIN NWS
Le Dernier Metro

Le Dernier Metro (1980)

Türkçe adı : Son Metro
Yönetmen : François Truffaut
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Les Films du Carrosse
Oyuncular : Catherine Deneuve (Marion Steiner), Gérard Depardieu (Bernard Granger), Jean Poiret (Jean-Loup Cottins), Andréa Ferréol (Arlette Guillaume), Paulette Dubost (Germaine Fabre), Jean-Louis Richard (Daxiat), Maurice Risch (Raymond Boursier), Sabine Haudepin (Nadine Marsac)
Gösterim tarihi :
Türü : Dram / Romantik
Süre : 2 saat, 11 Dakika
Ülke : Fransa
Websitesi :

Son Metro, aşk, sadakat, kahramanlık ve tarih kavramlarını romantik bir yaklaşımla, neredeyse ince bir komediyle ele alır. Zorlu savaş yıllarına bu alışılmadık bakış açısı ve başarılı oyunculuk, filme toplam 10 dalda César ödülü kazandırmıştır. Bu filmle François Truffaut en iyi yönetmen ve en iyi film, Catherine Deneuve en iyi aktrist, Gérard Depardieu da en iyi aktör dallarında ödül almıştır.

Film Özeti

Paris, Eylül 1942. Nazi'lerden kaçan Yahudi yönetmen Lucas Steiner (Heinz Bennent) hayatta kalabilmek için tiyatrosunun kilerinde saklanır. Karısı Marion (Catherine Deneuve) ise tiyatronun yönetimini üstlenir ve sahnelenecek yeni bir oyun için Bernard Granger (Gerard Depardieu) adlı genç aktörü işe alır. Tiyatronun geleceği için bu oyunun başarı kazanması gerekir. Ancak Yahudi düşmanı eleştirmen Daxiat'nın (Jean-Louis Richard) gölgesi her an üzerlerindedir. Marion, hem tiyatrosunu ayakta tutmaya hem de kocasının hayatta kalmasına çalışmaktadır. Tüm bunlar olurken Marion ve genç Bernard arasında alevlenen aşk acaba nasıl sonlanacaktır?

Oyuncu Biyografileri

Ziyaretçi yorumları