FB TW PIN NWS
American Gangster

American Gangster (2007)

Türkçe adı : Amerikan Gangsteri
Yönetmen : Ridley Scott
Senarist :
Yapım / Dağıtım : Universal Pictures
Oyuncular : Denzel Washington (Frank Lucas), Russell Crowe (Det. Richie Roberts), Chiwetel Ejiofor (Huey Lucas), Josh Brolin (Detective Trupo), Lymari Nadal (Eva), Ted Levine (Det. Lou Toback)
Gösterim tarihi :
Türü : Dram / Aksiyon
Süre : 2 Saat, 37 Dakika
Ülke : ABD
Websitesi : www.amercangangster.net...

Amerikan rüyasının iki farklı yüzü.

Film Özeti

New York’un suç patronlarından birinin şoförlüğünü yapan Frank Lucas’ın (Denzel Washington) varlığından patronu ölene kadar kimsenin haberi yoktur. Patronunun aniden ölümü üzerine kendi imparatorluğunu kurmak için önündeki açık kapıları keşfeden Lucas kolları sıvar.

Zekası ve katı çalışma ahlakı sayesinde kısa sürede Harlem bölgesindeki uyuşturucu ticaretinin kontrolünü eline geçirir. Amerikan ordusundaki bağlantılarını kullanarak daha kaliteli uyuşturucu maddeyi daha ucuz fiyata Harlem sokaklarına akıttığı için kentin diğer büyük suç örgütlerini safdışı bırakır. Ne var ki, kentin uyuşturucu damarlarına hakim olmasıyla, uyuşturucu ticaretiyle mücadele eden kurumların dikkatini çekmesi de uzun sürmez.

Mesleğinden dışlanmış bir kanun adamı olan Richie Roberts (Russell Crowe), yeraltındaki uyuşturucu trafiğini kontrol edenlerin değiştiğini hissedecek kadar Harlem sokaklarını tanır. Kentteki tanınmış mafya ailelerinin üzerine yeni birinin tırmandığının kokusunu alır. Araştırmaları sonunda uyuşturucu ticaretine o zamana dek adını duymadığı Afrika asıllı Amerikalı bir mafya babasının hakim olduğunu öğrenir.

Yasaların karşı taraflarında yer alan Lucas ve Roberts’ı, kendi saflarındaki diğer iş arkadaşlarından ayıran ve onları yalnızlaştıran çok katı ahlaki kodları vardır. İkisinden sadece birisinin zirveye çıkacağı büyük çatışmaya doğru hızla ilerleyen bu iki adamın kaderleri kesişmek üzeredir…

American Gangster fragmanı

Filme ait fragman, trailer ve özet videolarını izleyebilirsiniz :

Ziyaretçi yorumları