FB TW PIN NWS
Satılık Ada Kıbrıs / Kıbrıs Barış Harekat

Satılık Ada Kıbrıs / Kıbrıs Barış Harekatının Bilinmeyen Yönleri

Yazar :
Yayıncı : ALFA YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9752978371
Sayfa sayısı : 762 sayfa
Kategori : Siyaset » Kıbrıs

Konusu

Kıbrıs, bir küçük ada ve üzerinde Türkiye dışında kimsenin tanımadığı bir '' cumhuriyet var. KKTC, Türkiye'nin tüm adımlarını kilitlemesine rağmen vazgeçilebilecek bir kara parçası da değil... Bu ada yalnız dış politikada değil, iç politikada da gündemden hiç düşmüyor. 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Türklerini topluca ölümün eşiğinden alan Türkiye, savaş kararının üzerinden geçen yılların ardından gelinen süreçte, stratejik bir kararın eşiğinde duruyor: "Kıbrıs, satılık bir ada mıdır?" Kıbrıs Sorunu 20 Temmuz 1974'te başlamış değildir ve Türk askerinin adadan çekilmesiyle de çözülemez. Barış Harekâtı, bir oldu bitti yaratılarak yapılan bir savaş ya da toprak işgali değildir. Bu harekât, Kıbrıs Türk toplumunun tamamının öldürülmesini engellemek, Yunanistan'daki Cunta kışkırtmasıyla yıktırılan anayasal düzenin kurulmasını sağlamak ve Enosis'e giden yok kapatmak amacıyla yapılmıştır.

Kitapta, Kıbrıs Barış Harekâtı ile ilgili yazarın kişisel arşivine emanet edilen ve yazılmasına izin verilen anılar, belgeler, fotoğraflar, savaş jurnalleri, telsiz görüşmelerinin bant çözümleri, orijinal kroki ve harita çizimleri ilk kez yayınlanmış oluyor. Bu kitapta;

Kocatepe muhribimizin kendi uçaklarımız tarafından batırılışının dakika dakika ayrıntısı,
Çıkarma plajının seçimi öyküsü
Çıkarma Birlikleri Komutanının seçimi, Yanlış Süleyman Olayı,
Oramiral Kemal Kayacan ile ABD Genelkurmay Başkanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı görüşme tutanağı (Mart 1974)
Hava İndirme Birliklerimizin ve Komandolarımızın harekâtını gösteren resmi savaş dokümanları
Mahkeme tutanakları
Akritas Planı'ndan Annan Planı'na büyük komplolar ile hem askerî hem de diplomatik savaşın tüm ayrıntılarını ilk kez okuyacaksınız.

Yazarı kimdir?