FB TW PIN NWS
İstanbul Fatih ve Fetih

İstanbul Fatih ve Fetih

Yazar : , , , , , ,
Yayıncı : BABIALİ KİTAPLIĞI
Yayın tarihi :
ISBN : 6055414276
Sayfa sayısı : 272 sayfa
Kategori : Tarih » İnceleme-Araştırma

Konusu

‘Elinizdeki Bu Kitapta; Haşim Albayrak yazısında; fethi müjdelenen Konstantiniye’nin tarihi gelişimini,bu gelişim esnasında şehrin aldığı isimleri aktarıyor. Şehir devleti karakterinden, imparatorluk başkenti karakterine dönüşünü ele almakta.

İlyas Kara,Ertuğrul Gazi ile başlayan edebli, düzenli ve kararlı yürüyüşü anlattığı bölümünde; Fethi gerçekleştiren hükümdâr’ı; Fâtih’i yetiştiren ecdâdı ve devlet geleneğini gösteriyor bizlere.

Fethin oluşum sürecini gün gün aktaran Metin Korkmaz, kuşatma esnasında yaşanan havayı hissettiriyor. Tarihî süreci de atlamayan yazar, fethin kahramanlarının yaşadığı atmosferi günümüze taşımaya çalışıyor.

Kadir Adıyaman’ın kaleme aldığı bölümde; Fâtih’i besleyen mânevi dinamikleri, fethe yönlendiren dinî argümanları öğreniyoruz. Yazar Konstantiniye’yi, İslam şehri yapan ordu ve hükümdârı fethe mazhar kılan tarihi canlandırıyor.

Tarihi oluşumunu öğrendiğimiz ve manevî havasını hissettiğimiz fethin mimarı II. Mehmed’i tanıtıyor bize Mevlana Çakır; Çağ deviren, dünyanın tarihine yön veren büyük olayın gerçekleştiricisi olan şahsiyetin, aklı ve kalbini imâr eden geçmişe götürüyor.

Mahmut Balcı; II. Mehmed’in ‘imparator, hükümdar, kral’ değil de ‘Fâtih’ olmasının nedenini açıklıyor bir nevî. Fethin sadece toprak değil gönülleri fetheden ‘Fâtih’in yönetimindeki bir arada yaşama hukukunu hatırlatıyor.

Yaşar Doğu, ise fetih ile Müslüman toprağı olan İstanbul’un, günümüz hâl-i pür melâlini anlattığı bölüm ile; deneyimlerini ve yaşama dair İstanbul notlarını aktarıyor. Bir açıdan da rehber niteliği taşıyan yazısında, şehrin güzelliklerini de gözler önüne seriyor.’

Yazarı kimdir?