FB TW PIN NWS
Yaşamın Kıyısında

Yaşamın Kıyısında (2007)

Türkçe adı :
Yönetmen : Fatih Akın
Senarist :
Yapım / Dağıtım : Anka Film
Oyuncular : Nurgül Yesilçay (Ayten), Baki Davrak (Nejat Aksu), Tuncel Kurtiz (Ali Aksu), Hanna Schygulla (Susanne Staub), Patrycia Ziolkowska ('Lotte' Staub), Nursel Köse (Yeter aka Jessy)
Gösterim tarihi :
Türü : Dram
Süre : 2 saat, 2 Dakika
Ülke : Türkiye / Almanya
Websitesi : www.yasaminkiyisinda.com...

Yolcuların benliğine giden bir yolculuk…

Film Özeti

Emekli bir dul olan Ali (Tuncel Kurtiz), yalnızlığını paylaşacak bir insan ararken, fahişelik yapan Yeter (Nursel Köse) ile tanışır. Para karşılığı kendisine hayat arkadaşlığı yapmasını öneren Ali'nin bu teklifini, Alman Dili ve Edebiyatı profesörü olan oğlu Nejat (Baki Davrak) hiç olumlu karşılamaz.

Nejat, Yeter'in asıl amacının İstanbul'da üniversite öğrencisi olan kızı Ayten'e maddi destek sağlamak olduğunu öğrenince Yeter'e karşı daha sıcak duygular beslemeye başlar. Yeter'in beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetmesi üzerine kızı Ayten'i (Nurgül Yeşilçay) bulmak için Türkiye'ye gitmeye karar veren Nejat'ın hayatında bambaşka bir pencere açılacaktır...

Altı insan, altı hayat yazgısal bir şekilde iç içe geçiyor ve her biri bir yolculuğa çıkıyor: Gündüz ve gecelerden geçen, sarp ve dikenli yollardan yaşamın kıyılarında dolaşan ve bizzat yolcuların benliğine giden birer yolculuk… Bir ucu Almanya Bremen’den başlayıp Karadeniz kıyılarına ulaşırken, başka bir uç İstanbul’dan başlayıp Bremen’e ulaşıyor..

Öykünün iki farklı örgüsü zaman açısından paralel gelişirken her birindeki üçer kahramanın yolları, onlar farkında olmadan ara sıra kesişse de, bir öyküsel örgüdeki kahramanlar ile diğer örgüdeki kahramanlar arasında temas yaşanmıyor. Ancak her bir örgüdeki bir kişinin ölümü, aslında baştan beri kaçınılmaz bir şekilde birbirine bağlanmış kaderleri bir araya getiriyor.

Ziyaretçi yorumları