FB TW PIN NWS
Minority Report

Minority Report (2002)

Türkçe adı : Azınlık Raporu
Yönetmen : Steven Spielberg
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Dreamworks SKG
Oyuncular : Tom Cruise (John Anderton), Max von Sydow (Lamar Burgess), Colin Farrell (Danny Witwer), Steve Harris (Jad), Neal McDonough (Fletcher), Patrick Kilpatrick (Knott)
Gösterim tarihi :
Türü : Gerilim / Bilim Kurgu / Aksiyon
Süre : 2 saat, 25 Dakika
Ülke : ABD
Websitesi :

Bir cinayeti daha işlemeden suçlansaydınız ne yapardınız?

Film Özeti

Washington yıl 2054, cinayet suçu artık tamamen durdurulmuştur. Gelecek artık görülebilmekte ve suç daha işlenmeden cezalandırılmaktadır. Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan , "Pre-Cogs"lar tarafından tüm detayları ile görüntülerinin düzenlendiği ve önceden harekete geçildiği Suç-öncesi bölümünün görevi suçluları bulmak ve onları durdurarak ceza almalarını sağlamaktır. Psişik canlılar olan “Pre-Cogs”lar asla hata yapmazlar.

Bu, ulusal olarak kurulan en mükemmel suç önleyici organizasyon olmuştur vee bu sistem için en çok çalışan da organizasyonun başında bulunan şef John Anderton'dan (Tom Cruise) başkası değildir. Bundan yıllar önce trajik bir şekilde oğlunu kaybeden Anderton tüm gücünü ve arzusunu sisteme vermiş böylece kendisinin yaşadığına benzer bir olayı başkalarının da yaşamasına engel olmaya çalışmaktadır. Bu olayın üzerinden altı yıl geçmiştir ve onun tek arzusu yaratmış oldukları sistemin kusursuz işleyişini sağlamaktır. Anderton'ın bu konuda asla şüphesi yoktur. Taa ki sistem onu bir numaralı şüpheli ilan edene kadar...

Bölümün başındaki insan olarak Anderton Pre-cogs'ların hayallerinden derlenen görüntüleri ilk gören kişidir. Gördüğü sahne ona tanıdık değildir. Öldürelen insanı da tanımamaktadır ama bu kez suçlunun kimliği açık seçik bellidir. John Anderton tanımadığı bir yabancıyı 36 saat içinde öldürecektir. şimdi kendi kurmuş olduğu organizasyon rakibi olan Danny Witwer(Colin Farrel) tarafından yönetilmekte ona karşı savaşmaktadır. Anderton otomatik olarak yönlendirilen ve yönetilen tüm şehirde her hareketi izlenirken, kullandığı araba bir başkası tarafından kontrol edilebilirken hatta kendi gözbebekleri kendisini ne yapacağı nereye gideceği konusunda ele verirken kaçmak zorundadır. Saklanamazsın... Kaçamazsın... Koşmalısın...

Kendisini Suç öncesi organizasyonuna karşı savunacak bir ipucu ararken Anderton'ın yıllardır güvendiği sisteme karşı sorgulamaları başlar. Pre-Cog'ların hata yapması mümkün müdür?

Oyuncu Biyografileri

Ziyaretçi yorumları