FB TW PIN NWS
Yalnız Demokrat

Yalnız Demokrat

Yazar :
Yayıncı : TİMAŞ YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9752639973
Sayfa sayısı : 416 sayfa
Kategori : Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
Siyaset » Hatıralar
Siyaset » Biyografi-Otobiy

Konusu

Ferruh Bozbeyli – İhsan Dağı /Fatih Uğur· Cevdet Sunay’ın cumhurbaşkanı seçilmesi sırasında Demirel, askerlerin ikna görüşmelerine nasıl alındı?

· Yassıada yargılamalarında avukatlara uygulanan baskı ve hakaretler nelerdi?

· Atatürk, Milli Mücadele günlerinde İsmet İnönü’ye ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi kapatılsın’ mı dedi?

· 1969’da eski Demokratların affı TBMM gündemine gelince askerler nerede toplantı yaptı?

· 27 Mayıs’tan sonra TBMM’deki milletvekillerini korkutmak için kurulan örgütün adı neydi?

· İlk Kıbrıs tezkeresi nasıl yazıldı?Kahramanmaraş’tan İstanbul Hukuk Fakültesi’ne bin bir macerayla gelen Ferruh Bozbeyli’nin öğrencilik yılları, İstanbul’da varolma mücadelesi veren taşra gençliğinin o günkü öyküsünü çok güzel resmediyor: Fatih Tetimme Medreseleri, Yeşilçam’da figuranlık, İETT’de gece bekçiliği ve daha pek çok işle öğrenciliği bir arada götüren Anadolu gençlerinden biri o… Dönemin büyük hocalarından, Abdülaziz Bekkine, M. Zahit Kotku, Nurettin Topçu ve Ali Fuat Başgil gibi isimlerle, Hareket Camiası, Necip Fazıl Kısakürek ve Samiha Ayverdi gibi sanatkârlardan müteşekkil bir muhitten ruhunu besleyen bir genç.

Henüz 33 yaşındayken Yassıada’da Adnan Menderes ve arkadaşlarını savunan avukatlardan biri olarak Osman Turan’ın savunmasını yapar. Yassıada mahkemeleri, ona Adalet Partisi’nin dolayısıyla aktif siyasetin içinde rol almanın yolunu açar: Milletvekilliği, parti başkanlığı ve Türkiye’nin “genç başkan”ı sıfatıyla Meclis başkanlığı yapar.

Aktif siyasette iken, cumhurbaşkanlığı makamında bulunan İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay ve Fahri Korutürk’ün iktidarlarına yakından şahitlik eder. Üç ihtilal görür: 1960, 1971 ve 1980.

Tüm bu yaşananlar onda, “sağ düşünce” üzerinde fikrî mesaide bulunma imkânı verir. Ona göre “sağ düşünce” bu topraklarda “sol düşünce”den önce vardır. En önemlisi sağ düşüncenin millet vurgusuna sahip olmasıdır. “Bir milletin en büyük eseri kendi devletidir” ve “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” diyerek millet iradesini şiar edinen Ferruh Bozbeyli’nin, 1927’de Kahramanmaraş’ta, Anadolu’nun gam yüklü bir köşesinde başlayıp, Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ne kadar uzanan hayat yolculuğunu dinlerken Türk demokrasi tarihinin aynı zamanda bir darbeler tarihi olduğunu görüyoruz…

Yazarı kimdir?