FB TW GG PIN NWS
BioRank 2366

Özdemir Asaf

Doğum tarihi : 11.Haziran.1923 Ölüm tarihi : 23.Ocak.1981
Özdemir Asaf kaç yaşında öldü : 58
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Şair, Yazar
Özdemir Asaf doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : İstanbul

Özdemir Asaf Biyografisi

Ünlü Türk şair ve yazar.
11 Haziran 1923'te Ankara'da doğdu. Gerçek adı Halit Özdemir Arun'dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi'nde yaptı.1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde, önce Hukuk Fakültesi'ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü'ne devam ettiyse de 1947'de yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı. "Zaman" ve "Tanin" gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı. İlk yazısı 1939'da "Servet-i Fünun Uyanış" dergisinde çıktı. 1951'de kendi şiir kiasımevi'ni kurarak matbaacılık yaşamına girdi.1955'te Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurdu.

Şiirleri genelde ikililikler ve dörtlüklerden oluşur. Kısa fakat yoğun bir söyleyiş özelliği dikkati çeker. Duygu ve düşünce yoğunluğuyla birlikte, alay ve taşlama şiirine egemen olan öğelerdir. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bırakmıştır. Şiirde bir anlam ve bir görüşün yansıtılması gerektiğine inanmıştır. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirmiştir. Günümüz müzisyenlerinden Feridun Düzağaç "Lavinya" adlı şiirini bestelemiştir. Birçok müzisyene ilham kaynağı olmuştur. Duman grubu da onu şiirlerinden etkilenmiştir.

Özdemir Asaf'ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın'dan Seda isimli bir kızı; 1962 yılında evlendiği ikinci eşi Yıldız Moran'dan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu vardır.

Şiir Kitapları:

Dünya Kaçtı Gözüme (1955), Sen Sen Sen (1956), Bir Kapı Önünde (1957), Yuvarlağın Köşeleri (1961), Yumuşaklıklar Değil (1967), Nasılsın (1970), Çiçekleri Yemeyin (1975), Yalnızlık Paylaşılmaz (1978), Benden Sonra Mutluluk (1983)

Kitapları:

Özdemir Asaf'ça (Denemeler-1988), Dün Yağmur Yağacak (Öyküler-1987), Oscar Wilde- Reading Zindanı Baladı (Çeviri-1968)

Kaynak:Biyografi.info

Özdemir Asaf kitapları

Tüm Özdemir Asaf kitapları

Özdemir Asaf için yapılan aramalar

Özdemir Asaf, Özdemir Asaf biyografi, Özdemir Asaf hayatı, Özdemir Asaf özgeçmişi, Özdemir Asaf hakkında, Özdemir Asaf doğum yeri, Özdemir Asaf fotoğraf, Özdemir Asaf video, Özdemir Asaf resim, Özdemir Asaf kimdir?, Özdemir Asaf kaç yaşında?, Özdemir Asaf nereli, Özdemir Asaf memleketi