FB TW GG PIN NWS
BioRank 547

Keanu Reeves

Doğum tarihi : 02.Eylül.1964
Keanu Reeves kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Keanu Reeves doğum yeri : Beyrut, Lübnan

Keanu Reeves Biyografisi

Keanu Reeves, 1964 Lübnan doğumlu, Kanadasinema oyuncusu ve müzisyen. İsmi Hawaii dilinde "dağların üzerinde esen soğuk rüzgar" anlamına gelen Reeves, oyunculuk kariyerinin yanında kendi rock grubu The Dogstar'da bas gitar çalıyor.


Keanu Charles Reeves, Beyrut'ta bir gece kulübünde tanışarak evlenen Çin ve Hawaii asıllı Amerikan vatandaşı, jeolog, Samuel Nowlin Reeves ile İngiliz vatandaşı, kostüm tasarımcısı ve show kızı Patricia Taylor'ın iki çocuklarından ilki olarak 2 Eylül 1964'de dünyaya geldi. Anne ve babasının, Keanu henüz iki yaşındayken ayrılmalarından sonra, annesi, Keanu ve kız kardeşi Kim'le birlikte New York'ta yaşamaya başladı.

1969'da annesi Patricia, Broadway ve Hollywood yönetmeni Paul Aaron ile evlendi. İki yıl süren ikinci evliliğinin de noktalanmasıyla aile, Reeves'in gençliğinin geçtiği Kanada'nın Toronto kentine yerleşti.

Babasının ve annesinin daha sonraki evliliklerinden iki üvey kız kardeşi (Karina Miller ve Emma Rose Reeves) olan Keanu Reeves, değiştirdiği dört lisenin ardından hiçbirisinden mezun olamadan, 15 yaşında Wolfboy adlı oyunla Toronto'da oyunculuk kariyerine başladı. 1 yıl devam edebildiği De La Salle College'da hokey takımına giren Reeves, oyunuyla "duvar" (The wall) takma adını aldı. Aynı dönemde pastane yöneticiliği, buz pateni altı bileyiciliği gibi birçok farklı işte çalıştı.

Reeves, Toronto'da birkaç kısa film ve aralarında Coca-Cola'nın da bulunduğu bazı reklam filminde oynadıktan sonra 1986'da Robe Lowe'ün yönettiği, hokeyi konu alan "Youngblood" filminde rol aldı. Bu filmin ardından Los Angeles'a yerleşmeye karar verdi. Taşınmasının ardından, Reeves'in oynadığı ilk film Kanada yapımı "Dream To Believe"di. Ancak oyuncular birliğine girmesini sağlayan film, 1986'daki "Under The Influence" adlı TV filmi oldu.

1989 yapımı "Bill and Ted's Excellent Adventure" ile ilk başarısını yakaladı. Gus Van Sant'in belki de en sevilen filmi olan My Own Private Idaho (1991), bir Francis Ford Coppola filmi Bram Stoker's Dracula (1992), Bernardo Bertolucci'nin Little Buddha (1993) filmlerinde başrol oynadı.

Sonrasında, Sandra Bullock ile başrolünü paylaştığı, 1994 yapımı "Speed" (Hız Tuzağı) ile beklenmedik bir popülariteye ulaştı. Speed'den hemen sonra rol aldığı başarısız aksiyon-bilimkurgu filmi Johnny Mnemonic kariyerini kötü bir noktaya götürüyordu ki, "Devil's Advocate" (Şeytanın Avukatı) yardımına yetişti. Al Pacino'yla oyunculuğunu karşılıklı çarpıştırdığı ve ezilmediği film, Reeves'e the-matrix'in kapısını açtı.

Wachowski kardeşlerin the-matrix üçlemesindeki seçilmiş kişi Neo karakteriyle kariyerinin zirvesine çıkan Keanu Reeves, 1995'te Vanity Fair dergisine şöhret hakkında konuşurken kendisi için şu yorumu yaptı:

Ben bir Mickey Mouse'um. Kostümün içinde kim olduğunu kimse bilmiyor.

Özel hayatı ile çok fazla gündeme gelmeyen aktör, magazincilerin cinsel tercihi hakkındaki sorularına; "Homoseksüel değilim ama yine de bunu kim bilebilir ki" şeklinde vermesine karşın, Haziran 2006'da yaptığı bir açıklamayla evlenmek ve çocuk sahibi olmak istediğini hayranlarından saklamıyordu.

23 yaşında gitarla tanışan Keanu Reeves, rock grubu The Dogstar'da bas gitar çalıyor. Önceleri bir garajda çalmaya başlayan grup, daha sonra Los Angeles'da canlı şovlarda bulundu ve son olarak da bir Bon Jovi turnesinde ön grup olarak sahne aldı.

Ayrıca satranç, buz hokeyi, masa tenisi ve motosikletlerden zevk alan Reeves, biri 1974 model Combat Commando 850 ve diğeri 1972 model Commando 750 olmak üzere iki klasik motora sahip.


Keanu Reeves’in oyunculuktaki başarısıyla kazandığı ödüller:

En İyi Aktör - The Matrix; MTV Film Ödülleri(2000).
En İyi Dövüş Sahnesi - Laurence Fishburne ile birlikte The Matrix'te dojo sekansı; MTV Film Ödülleri(2000).
MTV Movie Award: En iyi ikili, Speed(Hız Tuzağı, 1995).
MTV Movie Award: En çok arzu edilen erkek , Point Break(1992).

Kaynak:Biyografi.info

Keanu Reeves hakkında haberler

Tüm Keanu Reeves haberleri

Keanu Reeves filmleri

 • The Whole Truth The Whole Truth

  Gösterim tarihi : 19 Ağustos 2016


  Yönetmen : Courtney Hunt

  Senarist : Nicholas Kazan

  Oyuncular : Keanu Reeves, Renée Zellweger, Gugu Mbatha-Raw, Gabriel Basso, Kenneth Choi, Erica McDermott, James Belushi

 • Knock Knock Knock Knock

  Gösterim tarihi : 9 Ekim 2015


  Yönetmen : Eli Roth

  Senarist :

  Oyuncular : Keanu Reeves, Lorenza Izzo, Ana de Armas, Aaron Burns, Ignacia Allamand, Colleen Camp

 • John Wick John Wick

  Gösterim tarihi : 28 Kasım 2014


  Yönetmen : David Leitch, Chad Stahelski

  Senarist :

  Oyuncular : Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen, Adrianne Palicki, Bridget Moynahan, Willem Dafoe

Tüm Keanu Reeves filmleri

Keanu Reeves için yapılan aramalar

Keanu Reeves, Keanu Reeves biyografi, Keanu Reeves hayatı, Keanu Reeves özgeçmişi, Keanu Reeves hakkında, Keanu Reeves doğum yeri, Keanu Reeves fotoğraf, Keanu Reeves video, Keanu Reeves resim, Keanu Reeves kimdir?, Keanu Reeves kaç yaşında?, Keanu Reeves nereli, Keanu Reeves memleketi