FB TW GG PIN NWS
BioRank 3173

Fahri Korutürk

Doğum tarihi : 13.Ağustos.1903 Ölüm tarihi : 12.Ekim.1987
Fahri Korutürk kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Fahri Korutürk doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri :

Fahri Korutürk Biyografisi

Türkiye Cumhuriyeti'nin altıncı cumhurbaşkanı.
Korutürk İstanbul'da doğdu. 1916 yılında Bahriye Mektebi'ne girdi. 1923 yılında Deniz Harp Okulu'nu, 1933 yılında Deniz Harp Akademisi'ni bitirdi. Deniz Kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde görev aldı. Roma, Berlin ve Stokholm'de Deniz Ataşesi olarak hizmet verdi.

1936'da Montreux Boğazlar Konferansı'na askerî uzman olarak katıldı. 1950 yılında Amiralliğe yükseldi. Oramiralliğe kadar çeşitli rütbelerde komuta görevleri yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 1960 yılında emekli olduktan sonra sırası ile Moskova ve Madrit Büyükelçisi olarak diplomatik görevler aldı.

1968 yılında Cumhuriyet Senatosu Üyesi oldu.

1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin altıncı Cumhurbaşkanı seçildi.

1980 yılında, yedi yıllık hizmet süresi tamamlandığından Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı. 12 Ekim 1987 tarihinde vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Fahri Korutürk hakkında haberler

Tüm Fahri Korutürk haberleri

Fahri Korutürk için yapılan aramalar

Fahri Korutürk, Fahri Korutürk biyografi, Fahri Korutürk hayatı, Fahri Korutürk özgeçmişi, Fahri Korutürk hakkında, Fahri Korutürk doğum yeri, Fahri Korutürk fotoğraf, Fahri Korutürk video, Fahri Korutürk resim, Fahri Korutürk kimdir?, Fahri Korutürk kaç yaşında?, Fahri Korutürk nereli, Fahri Korutürk memleketi