FB TW GG PIN NWS
BioRank 3751

Duygu Asena

Doğum tarihi : 19.Nisan.1946 Ölüm tarihi : 30.Temmuz.2006
Duygu Asena kaç yaşında öldü : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Gazeteci, Yazar
Duygu Asena doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Duygu Asena Biyografisi

Yazdığı konular ve tarzı sebebiyle bir çok kesim tarafından feminist yazar yakıştırılması yapılan Duygu Asena, 1946 doğumlu, beyin tümörü nedeniyle yaşamını yitirmiş ünlü Türk gazeteci ve yazar.


Duygu Asena, 19 Nisan 1946'da, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yaveri olan ve dönemin CHP milletvekili Ali Şevket Öndersev'in torunu olarak istanbul'da doğdu. Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji'nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gördü. İş hayatına pedagog olarak başlayan Asena, Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuklarevi'nde çalıştı.

Gazetedeki ilk yazısı 1972 yılında Hürriyet Gazetesinin Kelebek ekinde yayımlandı. Bu tarihten itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalınsa "Ondan Sonra" isimli bir program hazırlayıp sundu. (1992 - 1997)

Gazeteciliğinin yanında yazarlığını da sürdüren Asena, ilk kitabı "Kadının Adı Yok"la adını duyurdu. Kitap, 1998'de müstehcen bulunarak yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.

Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle çeşitli çevrelerce feminist yazar yakıştırması yapıldı.

Duygu Asena, 30 Temmuz 2006 günü beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Duygu Asena kitapları

 • Paramparça Paramparça

  Yarın tarihi : 2006-10-01


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Edebiyat » Roman (yerli)

 • Aşk Gidiyorum Demez Aşk Gidiyorum Demez

  Yarın tarihi : 2008-06-04


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Edebiyat » Roman (yerli)

 • Aslında Özgürsün Aslında Özgürsün

  Yarın tarihi : 2008-06-01


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Edebiyat » Roman (yerli)

Tüm Duygu Asena kitapları

Duygu Asena için yapılan aramalar

Duygu Asena, Duygu Asena biyografi, Duygu Asena hayatı, Duygu Asena özgeçmişi, Duygu Asena hakkında, Duygu Asena doğum yeri, Duygu Asena fotoğraf, Duygu Asena video, Duygu Asena resim, Duygu Asena kimdir?, Duygu Asena kaç yaşında?, Duygu Asena nereli, Duygu Asena memleketi