Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1937 - ...

Dustin Hoffman

Dustin Hoffman Biyografi Dustin Hoffman Haberleri Dustin Hoffman Filmleri
Dustin Hoffman
   
Dustin Hoffman  
08.Ağustos.1937
Los Angeles, California, Amerika
Sinema Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu
Biyografi.info Facebook'ta
 

Dustin Hoffman Biyografisi

Amerikalı aktör. Metot oyuncu olarak ün yapmış, Rain Man ve Kramer vs. Kramer'deki oyunculuklarıyla iki kez oskar ödülünün sahibi olmuştur. Sinema tarihinin en başarılı aktörlerinden biri olan Hoffman’ın diğer önemli filmlerinden bazıları The Graduate, Tootsie, Hook ve Wag the Dog’dur.
Biyografi


8 Ağustos 1937’de Los Angeles, California, Amerika’da dünyaya geldi. Annesi Lillian Gold jazz piyanisti, babası Harry Hoffman ise mobilyacı olmadan önce Columbia Pictures için çalışan bir set dekoratörüydü. Hoffman’ın erkek kardeşi Ronald Hoffman ise avukat ve ekonomistti.

19 yaşında öğrenimini yarıda bırakan Hoffman, Pasadena Playhouse isimli tiyatroda arkadaşı Gene Hackman’le oyunculuk yapmaya başlamıştı. Fiziksel olarak o dönemin geleneksel aktör standartlarına uymayan ikili, oyunculuklarıyla ilerlemek amacındaydılar. Hackman, New York’a taşındıktan sonra, Hoffman’ı da yanına çağırdı ve birlikte yaşamaya başladılar. Hoffman bir süre sonra Robert Duvall’la bir apartman dairesi tuttu.

Hoffman geçimini sağlamak için restoranlarda, belediyenin yazı işlerinde ve bir dizi farklı işte daha çalışmak zorunda kalmıştı. Bir televizyon programında ufak bir rol alan oyuncu, 1961’de Broadway’de sergilenen bir oyunda izleyiciyle buluştu. Volkswagen Fastback reklamında da rol alan Hoffman daha sonra Actors Studio’ya kaydoldu.

60’lı yılların ortalarında Naked City, The Defenders ve Hallmark Hall of Fame gibi TV showları ve yapımlarda oynayan Hoffman, ilk çıkışını başrollerini Eli Wallach’la birlikte paylaştıkları The Tiger Makes Out filmiyle yaptı.

1966’da Who's Afraid of Virginia Woolf? filmiyle en iyi yönetmen oskarını yeni kucaklamış olan Mike Nichols’ın bir sonraki projesi olan, Charles Webb'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan The Graduate’te oynaması Hoffman için büyük şans oldu. Zira Benjamin Braddock rolü için önce Warren Beatty daha sonra da Robert Redford düşünülmüştü. Ancak rol, Hoffman’ın şansına beceriksizlik ve acemilik gerektiriyordu ve bu özellikler aktörlük konusunda henüz rüştünü ispatlamamış olan oyuncu için uygundu. Zira The Graduate Hoffman’ın filmografisi için oldukça önemli oldu, kendisine en iyi erkek oyuncu oskar adaylığını kazandırmasının yanı sıra Nichols’u da en iyi yönetmen dalında ödüle kavuşturdu ve AFI’nin tüm zamanların en iyi filmleri listesinde yedinci sıraya yerleşti.

Aktörün bu büyük çıkışından sonra daha önce çektiği Madigan's Millions isimli yapım vizyona girdi ve The Graduate’in gölgesinde kalması bir yana box office’te de büyük hayal kırıklığı yarattı.

1969’da Anne Byrne’la evlenen Hoffman’ın bu evlilikten Karina Hoffman ve Jenna Hoffman isimlerinde iki kız çocuğu oldu.

James Leo Herlihy’un romanından beyaz perdeye uyarlanan ve sokaklarda yaşayan bir dolandırıcıyı oynadığı Midnight Cowboy’daki Ratso Rizzo rolüyle ikinci oskar adaylığını kazanan Hoffman, bu filmdeki rolünü almak için prodüktörün karşısına onun bilgisi olmaksızın bir dilenci gibi çıkarak rol için doğru oyuncu olduğunu kanıtlamaya çalışmış ve işi almıştır.

Filmin sahnelerinden birinin New York’un kalabalık caddelerinde çekimi gerçekleştirilirken, başrolü paylaştığı diğer oyuncu arkadaşı Jon Voight’la ezilme tehlikesi geçiren Hoffman, o an heyecanla arabanın üzerine atlayıp “Hey, I'm walkin' here! I'm walkin' here!” demiş ve bu doğaçlama replik sinema tarihinin unutulmaz anlarından biri olmuştur.

Bu filmden sonra iyice ünlenen Hoffman, Little Big Man'de 121 yaşındaki bir kızılderiliyi, Papillon'da ömür boyu hapse çarptırılmış bir mahkumu, ona üçüncü oskar adaylığını kazandıracak Lenny'de bir komedyeni, All The President's Men'de Watergate skandalında önemli bir rol oynayan gazeteci Carl Bernstein'i canlandırdı. Ardından 1976 yılında Marathon Man'de efsanevi oyuncu Sir Laurence Olivier’la beraber çalışma fırsatı buldu.

1979 yılında Kramer vs. Kramer'deki oyunculuğuyla ilk oskarını kazanan Hoffman, settekilere ecel terleri döktürmüş, doğaçlama yapan Meryl Streep'in kafasına kristal kadeh fırlatmıştı. Filmin yönetmeni Robert Benton daha sonra vereceği bir röportajda, Dustin Hoffman’la çalışmanın zorluğuna değinerek "Verdiğiniz hiçbir ödül bana Dustin Hoffman’la geçirdiğim dört ayımı geri veremez" diyecekti.

1980’de Anne Byrne’dan boşanan aktör, aynı yıl Lisa Gottsegen’le dünya evine girdi ve bu evlilikten Jacob, Maxwell, Rebecca ve Alexandra isimlerinde 4 çocuğu oldu.

İş bulamadığı için kadın kılığına girip bir soap operada rol alan bir aktörü canlandırdığı Tootsie, oyuncunun filmografisinde başarılı bir yapım olarak yer almakla birlikte ilginç bir olayla da hafızalara kazındı. Zira, kendisini fotomontajla kadın giysileri içinde gösteren Los Angeles dergisine 3 milyon dolarlık tazminat davası açan aktör, ironik biçimde davayı kazanmıştı.

Yönetmenliğini Elaine May’in yaptığı, ünlü oyuncu Warren Beatty’le başrolleri paylaştığı, Haluk Bilginer’in de ufak bir rolle yer aldığı Ishtar isimli filmdeki oyunculuğuyla üç dalda Razzie ödüllerine aday gösterilen Hoffman, bir country şarkıcısını canlandırdığı için James House ona vokal koçluğu yapmıştı.

Dustin Hoffman, 1989’da Barry Levinson’ın Rain Man, filminde yine olağanüstü bir kompozisyon çizdi ve ikinci kez en iyi oyuncu oskarının sahibi oldu. Sonraları, Levinson ve Hoffman üç filmde daha birlikte çalıştılar. Sleepers isimli yapımın da dikkat çektiği bu birlikteliğin en verimli örneği ise Robert De Niro ile başrolleri paylaştığı Wag the Dog oldu. Hoffman Demokrat Parti'yi desteklemektedir.

1989’da Berlin Film Festivali Onur Ödülü’ne, 1996’da Venedik Film Festivali Kariyer Ödülü’ne ve 1999’da da Amerikan Film Enstitüsü Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne değer bulunan 2 torun sahibi Dustin Hoffman, son olarak henüz post prodüksiyon aşamasında olan Mr. Magorium's Wonder Emporium filminde rol almıştır.

Dustin Hoffman için yapılan aramalar;


Dustin Hoffman , Dustin Hoffman biyografi, Dustin Hoffman hayatı, Dustin Hoffman özgeçmişi, Dustin Hoffman hakkında, Dustin Hoffman doğum yeri, Dustin Hoffman fotoğraf, Dustin Hoffman video, Dustin Hoffman resim, Dustin Hoffman kimdir?, Dustin Hoffman kaç yaşında?, Dustin Hoffman nereli

Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
  İdris Bal Dün  
  Bono (müzisyen) Dün  
  Ahmet Ümit Dün  
  Nil Burak Dün  
  Şanar Yurdatapan Dün  
  Özlem Düvencioğlu 21 Ekim  
  Melisa Aslı Pamuk 21 Ekim  
Popüler biyografiler
  Turabi Çamkıran  
  Zahide Yetiş  
  Kanuni Sultan Süleyman  
  Recep Tayyip Erdoğan  
  Burak Erdoğan  
  Erhan Çelik  
  Bilal Erdoğan  
  Acun Ilıcalı  
  Nur Yerlitaş  
  Müge Üzel  
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Bugün gündemdekiler
  Nur Yerlitaş 1000 
  Kemal Doğulu 661 
  İzzet Çapa 431 
  Öykü Serter 368 
  Kadir Doğulu 342 
  İvana Sert 257 
  Kürşat Başar 169 
  Uğurkan Erez 79 
  Acun Ilıcalı 68 
  Erhan Çelik 61 
  Gülben Ergen 56 
  Neslihan Atagül 55 
  Seda Sayan 50 
  Ediz Hun 50 
  Gizem Karaca 50 
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Biliyormuydunuz? Değiştir
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.