FB TW GG PIN NWS
BioRank 2862

Ali Tanrıyar

Doğum tarihi : ??.??.1914
Ali Tanrıyar kaç yaşında : 103
Kilo & Boy :
Burcu :
Ali Tanrıyar doğum yeri : Kavala, Yunanistan

Ali Tanrıyar Biyografisi

Ali Tanrıyar, 1914 yılında Yunanistan’ın Drama Sancağı Pravişte Kazası (Kavala) Palihor Köyünde doğmuştur. 1923'te Yunanistan'dan ailesiyle birlikte göç ederek Manisa'nın Kırkağaç ilçesine yerleşmiştir. Kırkağaç ilk okulunu birincilikle bitirdi. Galatasaray Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Dahiliye ihtisası yaptı. Galatasaray Lisesi’nde 1935’ten 1942’ye kadar spor işlerine baktı.
ANAP partisinin kurucusu ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın bacanağıdır.

Ali Tanrıyar, 10 yıllık başhekimlik, 1 yıl bakanlık, 8 yıl da milletvekilliği yaptı.

1973 – 1983 yılları arasında başhekimliğini yaptığı Taksim Hastanesi'nden ayrıldı ve 1983-1991 yılları arasında İstanbul'dan milletvekili seçildi ve iki dönem İçişleri Bakanlığı yaptı. Ali Tanrıyar bakanlığı bıraktıktan sonra, 1986-1990 yılları arasında iki dönem Galatasaray Kulübü Başkanlığı'na seçildi.

Galatasaray’da istikrarın yakalanması ve her türlü sportif başarının temellerinin atılmasında öncü rol üstlendi; bu yolda kulübün başkanı olduğu sürece bozulan mali durumu düzeltti, futbol takımını çok üst seviyelere çıkardı ve UEFA Kupası’nı kazanacak takımın temellerini attı.

GS onun başkanlığının ilk yılında tam 13 dalda Türkiye şampiyonu olarak büyük bir rekorun altına imza attı.

Günümüzde adı Galatasaray çevrelerinde hala btadır. Ali Tanrıyar, Selma Tanrıyar ile evlidir. Mustafa adında bir Çocuk babasıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Tanrıyar kitapları

Tüm Ali Tanrıyar kitapları

Ali Tanrıyar için yapılan aramalar

Ali Tanrıyar, Ali Tanrıyar biyografi, Ali Tanrıyar hayatı, Ali Tanrıyar özgeçmişi, Ali Tanrıyar hakkında, Ali Tanrıyar doğum yeri, Ali Tanrıyar fotoğraf, Ali Tanrıyar video, Ali Tanrıyar resim, Ali Tanrıyar kimdir?, Ali Tanrıyar kaç yaşında?, Ali Tanrıyar nereli, Ali Tanrıyar memleketi