FB TW GG PIN NWS
BioRank 1887

Warren Buffett

Doğum tarihi : 30.Ağustos.1930
Warren Buffett kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : İş adamı
Warren Buffett doğum yeri : Omaha, Nebraska, A.B.D.

Warren Buffett Biyografisi

Warren Edward Buffett, 1930 doğumlu ünlü iş adamı, hisse senedi yatırımcısı ve hayırsever. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin sahibi ve Forbes Dergisi'nin "2014 Milyarderler Listesi"ne göre 78.5 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates'in ardından, 2014'ün sonunda 74,4 milyar dolarlık serveti ile "Dünyanın En Zengin 2. İsmi" olmuştur.

2006 Haziran ayında, yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini ( yaklaşık 31 milyar dolar ) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek A.B.D.'de şimdiye kadar yapılmış en büyük bağışı gerçekleştirdi.


Warren Edward Buffett, borsa simsarı Howard Buffett ( sonraları kongre üyesi olan ) ve Leila Buffett'ın üç çocuklarının ortancası olarak Omaha, Nebraska'da dünyaya geldi. Para konusunda inanılmaz yetenekli olan Buffett, daha altı yaşındayken büyükbabasının bakkal dükkanından satın aldığı 6'lı Coca-Cola şişelerinin, tanesini 5 cent kârla satarak, para kazanmaya başladı.

11 yaşındayken yüksek finans dünyasına adım attı ve babasının yanında çalışmaya başladı. İlk satın aldığı hisseleri, değer kazandıklarında sattı. Fakat sadece bikaç sene sonra bu hisselerin tavan yaptığını görünce; iyi şirketlere, uzun dönemli yatırım yapmak gerektiğinin önemini öğrendi.

1947'de liseden mezun olduğunda üniversiteye gitmeyi hiç düşünmeyen Buffett, babasının ısrarıyla Pennsylvania Üniversitesi'ne bağlı Wharton Business School'da 2 yıl geçirdi. Babasının 1948'deki kongre seçimlerini kaybetmesiyle Omaha ya döndü ve University of Nebraska-Lincoln'e transfer oldu. Sıkı bir çalışmayla burlmayı başardı.

Harvard Business School'a başvurmaya ikna edilmesine rağmen, çok genç olduğu için kabul edilmedi. Bunu önemsemeyerek Colombia Business School'a girdi ve ünlü risk analisti Benjamin Graham'ın profesörlüğünde çalışarak, 1951 yılında mastır derecesini aldı.

Wall Street'de çalışmak istemesine rağmen hem babasının hem de Ben Graham’ın itirazlarıyla karşılaştı. Graham'ın yanında bedava çalışmayı teklif etmesine rağmen red cevabı alınca tekrar Omaha'ya döndü. Bu dönemde borsa simsarı olarak çalıştı ve aynı zamanda da konuşma kursları alıp, Nebraska Üniversitesi’nde "yatırım ilkeleri" konulu gece dersleri vermeye başladı.

1954'de Graham, şirketinde kendisine bir iş teklif etti. Burada 2 yıl çalıştıktan sonra Graham'ın emekliye ayrılmasıyla yeniden Omaha'ya döndü ve 1956'da ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates, Ltd'yi kurdu. 1962'de Berkshire Hathaway dahilinde Buffett Partnership'in temelini attı. Başlarda tekstil sektöründeki düşüş yüzünden kötü bir fikirmiş gibi görünmesine rağmen Berkshire Hathaway, dünyanın en büyük holding kuruluşlarından biri haline geldi.

Nisan 1952’de, 22 yaşındayken, Susan Thompson'la evlendi. Birlikte Susie, Howard ve Peter isimli üç çocukları oldu. Evliliklerinin 25. yılında ayrı yaşama kararı alan çift, 1977'den itibaren ayrı yaşamaya başlamalarına rağmen, Susan Thomson'un 2004 yılındaki ölümüne kadar evli kaldı. Ayrı yaşamaya başlamalarından sonra, Susan'ın kendisiyle tanıştırdığı Astrid Menks ile uzun bir birliktelik yaşadıktan sonra 2006 yılında evlendiler.

aids, verem ve sıtma gibi hastalıklara karşı mücadeleyle eğitim seferberliği için dünya çapında faaliyetler sürdüren Bill ve Melinda Gates Vakfı'na yaptığı yaklaşık 31 milyar dolarlık bağışın ardından 75 yaşındaki Buffett, servetinin kalan kısmını ise üç çocuğuna ve karısı adına kurulan Susan A. Buffett Vakfı'na bırakacağını açıkladı.

Warren Buffett, hisse senedi piyasasına ve yatırıma borsa simsarı olan babasının yanında vakit geçirerek başladı. 10 yaşındayken bir New York gezisinde, New York Menkul Kıymetler Borsası’nı ziyaret etmesi onu çok etkiledi. 11 yaşında “Cities Service Preferred” isimli şirketin 3 hissesini satın aldı. Lise hayatı sırasında, babasının sahip olduğu şirkete yatırım yaptı ve bir çiftlik satın aldı.

20 yaşına geldiğinde 9.800 dolar (günümüz değeri: 96.000 dolar) kazanmıştı. GEICO sigorta şirketi’nin dikkatini çekmeyi 1952 yılında başardı ve şirketin başkan yardımcısı Lorimer Davidson ile iki saat boyunca sigorta işini tartıştı. Davidson daha sonra Buffett’ın yaşam boyu dostu oldu. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Wall Street’te çalışma isteğine babası ve Benjamin Graham karşı çıktı. Bunun üzerine Graham’ın yanında bedava çalışmayı teklif etti ama yine reddedildi. Bu cevaptan sonra tekrar Omaha’ya geri dönüş yaptı. Dönüş sonrasında da borsa simsarı olarak çalıştı ve konuşma kursları aldı. Nebraska Üniversitesi’nde “yatırım ilkeleri” konusunda gece dersleri verdi.

1954 yılına gelindiğinde ise Graham’dan kendi şirketinde çalışması için iş teklifi aldı. Şirkette 2 yıl Benjamin Graham emekli oluncaya kadar çalıştı ve daha sonra Omaha’ya yeniden döndü. 1956 yılı geldiğinde de ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates Ltd.‘yi kurdu. Berkshire Hathaway dahilinde de 1962 yılında Buffett Partnership kuruldu. İlk önceleri tekstil sektöründe yaşanan düşüş nedeniyle kötü bir fikirmiş gibi göründü. Ama Berkshire Hathaway günümüzde dünyanın en büyük holding kuruluşlarından birisidir.

1962 yılında Warren Buffett ve ilk yatırım ortaklığı, milyoner olarak anılmaya başladı. Şirket, 7.178,500 dolara, Buffett 1.025,000 dolara sahipti. Daha sonra Berkshire Hathaway’in hisselerini sahibi olan Seabury Stanton’dan almaya başladı. Ortaklıkları hisse başına 7,60 dolük alımlar yapmaya başladı. Şirketin hisseleri 14,86 dolara yükseldi ve 1965 yılında hisse başına fiyat 19 dolar oldu. Daha sonra da Buffett, şirketin kontrolünü aldı ve şirketin başına Ken Chace’i getirdi. 1966 yılında da yeni para ortaklığını kapattı.

1969 yılı şirketin ve Buffett’ın en başarılı yıllarından birisi oldu. 1970 yılında Buffett hissedarlarına ünlü yıllık mektuplar yazmaya başladı. Yıllık 50 bin dolar maaş ve ekstradan yatırım geliri elde etmeye başladı. 1979 yılının başında Berkshire hisselerinin adet fiyatı 775 dolardan işleme başladı ve 1310 dolardan yılı sonlandırdı. Forbes 400 listesinde ilk kez o yıl elde ettiği 620 milyon dolarlık serveti ile yer aldı.

1979 yılında Berkshire şirketi ABC medya şirketinin hisselerini satın aldı ve 1985 yılında şirketin 3,5 milyar dolara satıldığı duyuruldu. Aynı yıl Berkshire Hathaway, sigorta şirketine dönüştürüldü ve şirketin ana faaliyeti konusunda büyük bir yol alındı. 1987 yılında Berkshire Hathaway şirketi, Salomon Inc’nin %12 hissesini satın aldı ve bu satın alma Buffett’ı en büyük hissedar yaptı. 1988 yılında ise Buffett, Coca-Cola‘nın hisselerini satın almaya başladı. % 7 oranında hisse için şirkete, 1,02 milyar dolar ödeme yaptı. Ama bu satın alma hem Buffett hem de Berkshire şirketi için en kazançlı yatırımlardan birisi oldu.

2002 yılına geldiğimizde ise Warren Buffett, 11 milyar dolar değerinde forward sözleşmesi aldı. Bu sözleşmelerden 2006 yılında 2 milyar dolar kar etti. Daha sonrada, Berkshire Hathaway hisselerinin % 85’ini bağışlayacağını duyurdu. 2006 yılında 42 milyar dolarlık servetiyle Forbes Dergisi tarafından dünyanın en zengin 2. ismi seçildi. 2008 yılına gelindiğinde ise servetini 62 milyar dolara yükselterek dünyanın en zengin ismi olmayı başardı.

Warren Buffett, 2014 yılının başında ise dünyanın en zengin 4. ismi olarak biliniyordu. Yılsonuna yaklaşılırken, Berkshire Hathaway hisseleri rekor seviyede kapanış yaptı ve Buffett’ın serveti 74,4 milyar dolara yükselerek dünyanın en zengin 2. ismi olmayı tekrar başardı. Güncel listeye göre Warren Buffett, dünyanın en zengin 2. ismidir. Günümüzde Warren Buffett’ın hayatını, başarılarını ve başarı sırlarını anlatan birçok kitap yazılmıştır. Birçok kitaba da konu olmuştur ve yatırımcılar için verdiği tavsiyeler son derece önemsenmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Warren Buffett hakkında haberler

Tüm Warren Buffett haberleri

Warren Buffett kitapları

  • Dansla İşe Gitmek Dansla İşe Gitmek

    Yarın tarihi : 2014-01-06


    Yayınevi : SCALA YAYINCILIK


    Ekonomi » İş Dünyası
    Ekonomi » Biyografi

Tüm Warren Buffett kitapları

Warren Buffett için yapılan aramalar

Warren Buffett, Warren Buffett biyografi, Warren Buffett hayatı, Warren Buffett özgeçmişi, Warren Buffett hakkında, Warren Buffett doğum yeri, Warren Buffett fotoğraf, Warren Buffett video, Warren Buffett resim, Warren Buffett kimdir?, Warren Buffett kaç yaşında?, Warren Buffett nereli, Warren Buffett memleketi