FB TW GG PIN NWS
BioRank 1807

Selim Naşit Özcan

Doğum tarihi : 18.Ağustos.1928 Ölüm tarihi : 20.Ağustos.2000
Selim Naşit Özcan kaç yaşında öldü : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Selim Naşit Özcan doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Selim Naşit Özcan Biyografisi

Selim Naşit Özcan,1928 tarihinin Ağustos’unda büyük Tuluat Ustası Naşit Özcan Bey ile kantocu ermeni Amelya Hanım’ın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu, Şehzadebaşı’ndaki Millet Tiyatrosu’nun üstündeki Anne ve babası tiyatrocu olması sebebiyle çocukluğu kızkardeşi Adile Naşit'le birlikte kulislerde geçmiştir.
Selim Naşit,1943 yılında ticaret lisesindenfa profesyonel olarak Muhlis Sabahattin’in operet topluluğunda Gül Fatma operetinde rol almış.Kısa bir süre sonra Muammer Karaca operetine geçmiş ve Muammer Karaca’nın yanında 16 yıl boyunca çalışmış.

1961’de kardeşi Adile Naşit ve onun eşi tiyatrocu Ziya Keskiner ile Ankara’da babaları adına kurdukları Naşit Özcan Tiyatrosu’nda çalıştılar. Daha sonra Elhamra İstanbul Tiyatro Sahnesi’ni Toto Karaca, Sururiler ve Muzaffer Hepgürler ile paylaştı. 1966’da Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’na geçerek kardeşi ve eniştesi ile tekrar buluştu. 1979'dan itibaren Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda, Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda, Karşı Tiyatro'da çalışan, 18 yıl Akbank Çocuk Tiyatrosu'nda yer alarak tiyatroda yarım asrı geride bırakan Naşit, 300'e yakın oyunda rol aldı.

1990’larda Ahmet Uğurlu ve Levent Kırca tiyatrosunda çalıştı. Ferhan Şensoy’un ve Zeki-Metin’in TV dizilerinde rol aldı. Selim Naşit tiyatroda en son Tiyatro Stüdyosu'nun “Histeri” oyununda rol almıştı. Naşit bu oyundaki rolüyle tiyatro kariyerinin ilk elle tutulur tiyatro ödülü olan Afife Jale En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı. 1998’de karaciğer kanserine yakalandıktan sonra Cem Yılmaz’ın “Herşey Çok Güzel Olacak” filmindeki rolü ise sondu.

Selim Naşit Özcan tiyatronun yanı sıra sinemada da 60'a yakın filmde rol aldı.

Selim Naşit Özcan 1952’de arkadaş toplantısında tanıştığı bir rum olan Sotiriya’yla evlendi. Sotiriya evlendikten sonra adını Oya olarak değiştirmiştir. Bu evlilikten Naşit Özcan (d.1957) adında tiyatrocu bir oğlu vardır. Selim Naşit, eşi Oya’nın bağırsak düğümlenmesi nedeniyle aniden ölmesinden sonra işinden, ailesinden, en çok da hayattan koptu. Daha sonra tiyatrocu Peyker Usta’yla tanıştı. Hemen evlendiler.

Selim Naşit Özcan, Tedavi gördüğü Hastanede pankreas kanserine yenik düşerek 18 Ağustos 2000 tarihinde 72 yaşında hayata gözlerini yumdu. Öldüğü gün odasında eşi Peyker ve çok sevdiği baldızı Binnur vardı.

Televizyon Dizileri:
Medeni Haller
Gülşen Abi
Aynalı Tahir
Zilyoner
Babam Olur musun?
Hastane


Kaynak:Biyografi.info

Selim Naşit Özcan için yapılan aramalar

Selim Naşit Özcan, Selim Naşit Özcan biyografi, Selim Naşit Özcan hayatı, Selim Naşit Özcan özgeçmişi, Selim Naşit Özcan hakkında, Selim Naşit Özcan doğum yeri, Selim Naşit Özcan fotoğraf, Selim Naşit Özcan video, Selim Naşit Özcan resim, Selim Naşit Özcan kimdir?, Selim Naşit Özcan kaç yaşında?, Selim Naşit Özcan nereli, Selim Naşit Özcan memleketi