FB TW GG PIN NWS
BioRank 2342

Salih Müslim

Doğum tarihi : 03.Mart.1951
Salih Müslim kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Politikacı
Salih Müslim doğum yeri : Şeyran köyü, Kobani, Halep, Suriye

Salih Müslim Biyografisi

Kürt kökenli Suriyeli politikacı, (PYD) Demokratik Birlik Partisi lideri.

Salih Müslim, 3 Mart 1951 tarihinde Şeyran köyü, Kobani, Halep, Suriye’de doğmuştur. Çiftçilikle uğraşan ailesi Barazi aşiretine bağlı. Baraziler Erzurum dâhil Türkiye’ye de yayılmış büyük bir aşirettir. Halep’te liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi istanbul’da okuyan Salih Müslim, 1971 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliğinden 1977 yılında mezun oldu. mezun olduktan sonra İngilizcesini ilerletmek için Londra’da çalışan doktor abisinin yanına gitti.

Ardından Suudi Arabistan, Riyad'da Suudi Arabistan’ın milli petrokimya şirketi Petromim’de bir dönem mühendis olarak da çalıştı. 1998 yılında Kürdistan Demokrat Partisi'nin Suriye kolu olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'ne katıldı. 2003 yılında bu partiden ayrılarak (PYD) Demokratik Birlik Partisi'ne katıldı. Daha sonra 2010 yılında bu partinin lideri oldu.

Salih Müslim, Ayşe Efendi ile evlidir. Shervan Müslim adında bir oğlu vardı. 9 Ekim 2013 tarihinde Telabyad'ta silahlı bir çatışmada El Kaide’ye bağlı keskin nişancılar tarafından bu oğlu öldürüldü. Biri kız 4 çocuğu daha vardır.

Salih Müslim, Beşar Esad yönetimi tarafından 2003 yılında mahkûm edilip daha sonra serbest bırakıldı. 2010 yılında Irak'a kaçmış, 2011 yılında tekrar Suriye'ye dönerek, Suriye'deki sivil direnişte aktif rol aldı.

Kaynak:Biyografi.info

Salih Müslim için yapılan aramalar

Salih Müslim, Salih Müslim biyografi, Salih Müslim hayatı, Salih Müslim özgeçmişi, Salih Müslim hakkında, Salih Müslim doğum yeri, Salih Müslim fotoğraf, Salih Müslim video, Salih Müslim resim, Salih Müslim kimdir?, Salih Müslim kaç yaşında?, Salih Müslim nereli, Salih Müslim memleketi