Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1966 - ...

Mercan Dede

Mercan Dede Biyografi Mercan Dede Haberleri
Mercan Dede
   
Mercan Dede  
??.??.1966
Bursa
Müzisyen, Prodüktör
Biyografi.info Facebook'ta
 

Mercan Dede Biyografisi

Müzisyen, neyzen, yapımcı ve DJ. Gerçek adı Arkın Ilıcalı Allen'dır. Sufi müziğiyle çağdaş enstrümanları birleştirerek doğu ve batının füzyonunu yapan müzisyen, Sufi inancına yürekten bağlılığıyla tanınmaktadır. Kani Karaca, İhsan Özgen, Peter Murphy, Natacha Atlas, Musafir, İlhan Erşahin, Jamaledeen Tacuma, Hugh Marsh, Omar Sosa, Mich Gerber, Fazıl Say, Susheela Raman, Trans Global Underground ve Dhafer Youssef gibi klasik, dünya ve alternatif müziğin çok önemli isimleriyle birlikte çalışan ve aynı sahneyi paylaşan sanatçı, yapımcı olarak da bir çok projede yer almıştır. Türkiye'yi dünyanın en prestijli müzik festivallerinde başarıyla temsil eden Allen doğu kültürünü yaşattığı ve yeni jenerasyona sevdirdiği için takdir edilmektedir. Dünya müziğine getirdiği yeni solukla büyük başarılar kazanmış, bir çok önemli albüme imza atmıştır.
Biyografi


1966 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Üniversite yıllarında başlayan ney merakıyla Kubbealtı Cemiyeti'nde ders veren neyzen Ömer Erdoğdular'ın öğrencisi oldu. O yıllarda tasavvufla da ilgilenmeye başlayan müzisyen, tasavvuf müziği ve kültürünün önemli aydınlarından biri olan ve yaşayan en büyük bendir ustası olarak kabul edilen Nezih Uzel'den de bendir ve Türk ritmleri eğitimi aldı. Allen'ın doğu kültürüne olan büyük ilgisi onu ebru sanatıyla tanıştırdı. Bu konuda dersler aldığı büyük ney üstadi Niyazi Sayın'dan da fazlasıyla etkilenen Allen, 1988 yılında Kanada'ya yerleşti. Concordia Üniversitesi'nin Studio Arts bölümünde güzel sanatlar üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimi gördükten sonra aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.

1990 yılından itibaren profesyonel olarak müzik çalışmalarına start veren sanatçı, birçok farklı Sufi grupla Avrupa, Kanada, Amerika ve Türkiye'de projeler gerçekleştirdi. 1997 yılında grubu "Mercan Dede Ensemble"yi kurdu. Müzisyenin ilk albümü olan "Sufi Dreams", bağımsız bir plak şirketi olan Golden Horns tarafından çok az sayıda basılıp dağıtıldı. Ancak Kuzey Amerika ve Avrupa'da birçok müzik eleştirmeninden büyük övgü aldı. Aynı dönemde Alman televizyonu Saarlandischer Rundfunk, Sufi kültürü üzerine hazırlanan ve müziklerini Mercan Dede'nin yaptığı belgeselde sanatçıya geniş yer verdi. İkinci stüdyo albümü "Journey's of a Dervish" ise 1999 yılında müzikseverlerle buluştu.

2001 yılında çok özel bir projeyle hayranlarının karşısına çıkan Allen, Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenen, reji ve koreografisini Beyhan Murphy'nin yaptığı “Seyahatname 2001̶an aynı adlı albümü yayınladı. Aynı yıl dünyanın en prestijli caz festivallerinden biri olan Uluslararası Montreal Jazz Festivali'nde "Doğu ile Batı Buluşuyor" konseptiyle düzenlenen konserlere katılan Mercan Dede, Burhan Öçal ve Jamaaladeen Tacuma ile birlikte trio olarak sahneye çıktı. Ardından Secret Tribe isimli projesi kapsamında Banlieues Bleues Festival, Rasa Cultur Center, Bimhuis gibi Avrupa’nın en iyi festivallerinin de içinde olduğu turne programını gerçekleştirdi. Dünya müziğine getirdiği yeni solukla büyük ilgi gören sanatçı, 2002 yılında Secret Tribe ile birlikte yeni albümü “Nar”ı yayınladı. Secret Tribe sesini dünyanın her yerine duyurdu ve sayısız övgü aldı.

Womex ve Transmusicale de Rennes gibi dünya müziğinin en önemli 2 festivalinde sahne aldıktan sonra 2003 yazında 30 konserlik Avrupa turuna çıkan müzisyen, Montreux Jazz Festivali, JazzaVienne, Etnosur , World Roots Festival ve Popdeurope'da da sahne aldı. Bu turnedeki başarısıyla BBC Radio 3 Awards'da "Orta-Doğu ve Kuzey Afrika"ile "Club Global" olmak üzere iki dalda ödüle aday gösterildi ve o yıl 2 dalda ödüle aday olan tek sanatçı oldu.

Yapımcı olarak da bir çok projede çalışan Allen, Peter Murphy'nin son albümünde yer aldı. Ayrıca Nusrat Fateh Ali Khan'ın prodüktörlerinden biri de olan Real World Şirketi’nin yapımcısı Michael Brooks, Groove A La Turca'nin yaratıcısı ve elektrik bas gitarın ustası Jamaledden Tacuma ve arka arkaya 6 yıl Kanada’nın en iyi emprovizasyon sanatçısı ödülünü alan Hugh March ile ortak çalışmalar gerçekleştirdi.

Ocak 2004’te genç yeteneklerden oluşan bir grup kuran sanatçı, Kültür Bakanlığı'nın Türkiye’yi kültürel alanda dünyada temsil edecek olan “Güldestan Projesi”nin müzik direktörlüğüne getirildi. New York’ta düzenlenen ve 5 kıtadan 16 farklı müzisyen ve grubun katıldığı “GlobalFEST” adlı festivale de konuk olan Allen, aynı yılın temmuz ayında Su isimli albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Bu albümde Hugh Marsh, Susheela Raman, Özcan Deniz, Sabahat Akkiraz, Dhafer Youssef, Ceza, Göksel Baktagir gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalışan sanatçı, 2006'da Nefes ve 2007 yılında 800 albümlerini yayınladı.

Allen, Nefes albümüyle, World Music Chart Europe'un (Avrupa Dünya Müziği Listesi) 2006 yılı en iyi 150 albüm sıralamasında ikinci sırada yer almış ve albüm tüm dünyada büyük ses getirmiştir.

Mercan Dede için yapılan aramalar;


Mercan Dede , Mercan Dede biyografi, Mercan Dede hayatı, Mercan Dede özgeçmişi, Mercan Dede hakkında, Mercan Dede doğum yeri, Mercan Dede fotoğraf, Mercan Dede video, Mercan Dede resim, Mercan Dede kimdir?, Mercan Dede kaç yaşında?, Mercan Dede nereli

Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
  Papa I. Franciscus Bugün  
  Aydilge Dün  
  Şirin Payzın 25 Kasım  
  Kiira Korpi 25 Kasım  
  Henry Kissinger 25 Kasım  
  Zeynep Koltuk 24 Kasım  
  Yusuf Çim 24 Kasım  
Bugün en çok yükselen isimler
  Fatih Kısaparmak 674
  Nilüfer 365
  Pelin Öztekin 154
  Özgürcan Çevik 187
  Daniel Radcliffe 78
  İrfan Kangı 67
  Ahmet Adnan Saygun 133
  Kayahan 93
  Mehmet Akif Ersoy 104
  Avni Dilligil 94
Bugün gündemdeki isimler
  Nur Yerlitaş 4822
  Öykü Serter 1927
  Kemal Doğulu 1772
  Aycan Nurcan Şencan 1121
  İvana Sert 1043
  Özlem Özden 1018
  Kurretülayn Matur 869
  Ezgi Baylar 812
  Fatih Kısaparmak 674
  Kadir Doğulu 616
  Asena Erkin 454
  Nur Bozar 452
  Ayşegül Melisa Doğan 443
  Ayşenur Balcı 440
  Gökhan Özoğuz 367
Popüler biyografiler
  Turabi Çamkıran
  Nur Yerlitaş
  Zahide Yetiş
  Kanuni Sultan Süleyman
  Recep Tayyip Erdoğan
  Burak Erdoğan
  Erhan Çelik
  Öykü Serter
  Bilal Erdoğan
  Acun Ilıcalı
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.