Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1966 - ...

Mercan Dede

Mercan Dede Biyografi Mercan Dede Haberleri
Mercan Dede
   
Mercan Dede  
??.??.1966
Bursa
Müzisyen, Prodüktör
Biyografi.info Facebook'ta
 

Mercan Dede Biyografisi

Müzisyen, neyzen, yapımcı ve DJ. Gerçek adı Arkın Ilıcalı Allen'dır. Sufi müziğiyle çağdaş enstrümanları birleştirerek doğu ve batının füzyonunu yapan müzisyen, Sufi inancına yürekten bağlılığıyla tanınmaktadır. Kani Karaca, İhsan Özgen, Peter Murphy, Natacha Atlas, Musafir, İlhan Erşahin, Jamaledeen Tacuma, Hugh Marsh, Omar Sosa, Mich Gerber, Fazıl Say, Susheela Raman, Trans Global Underground ve Dhafer Youssef gibi klasik, dünya ve alternatif müziğin çok önemli isimleriyle birlikte çalışan ve aynı sahneyi paylaşan sanatçı, yapımcı olarak da bir çok projede yer almıştır. Türkiye'yi dünyanın en prestijli müzik festivallerinde başarıyla temsil eden Allen doğu kültürünü yaşattığı ve yeni jenerasyona sevdirdiği için takdir edilmektedir. Dünya müziğine getirdiği yeni solukla büyük başarılar kazanmış, bir çok önemli albüme imza atmıştır.
Biyografi


1966 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Üniversite yıllarında başlayan ney merakıyla Kubbealtı Cemiyeti'nde ders veren neyzen Ömer Erdoğdular'ın öğrencisi oldu. O yıllarda tasavvufla da ilgilenmeye başlayan müzisyen, tasavvuf müziği ve kültürünün önemli aydınlarından biri olan ve yaşayan en büyük bendir ustası olarak kabul edilen Nezih Uzel'den de bendir ve Türk ritmleri eğitimi aldı. Allen'ın doğu kültürüne olan büyük ilgisi onu ebru sanatıyla tanıştırdı. Bu konuda dersler aldığı büyük ney üstadi Niyazi Sayın'dan da fazlasıyla etkilenen Allen, 1988 yılında Kanada'ya yerleşti. Concordia Üniversitesi'nin Studio Arts bölümünde güzel sanatlar üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimi gördükten sonra aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.

1990 yılından itibaren profesyonel olarak müzik çalışmalarına start veren sanatçı, birçok farklı Sufi grupla Avrupa, Kanada, Amerika ve Türkiye'de projeler gerçekleştirdi. 1997 yılında grubu "Mercan Dede Ensemble"yi kurdu. Müzisyenin ilk albümü olan "Sufi Dreams", bağımsız bir plak şirketi olan Golden Horns tarafından çok az sayıda basılıp dağıtıldı. Ancak Kuzey Amerika ve Avrupa'da birçok müzik eleştirmeninden büyük övgü aldı. Aynı dönemde Alman televizyonu Saarlandischer Rundfunk, Sufi kültürü üzerine hazırlanan ve müziklerini Mercan Dede'nin yaptığı belgeselde sanatçıya geniş yer verdi. İkinci stüdyo albümü "Journey's of a Dervish" ise 1999 yılında müzikseverlerle buluştu.

2001 yılında çok özel bir projeyle hayranlarının karşısına çıkan Allen, Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenen, reji ve koreografisini Beyhan Murphy'nin yaptığı “Seyahatname 2001̶an aynı adlı albümü yayınladı. Aynı yıl dünyanın en prestijli caz festivallerinden biri olan Uluslararası Montreal Jazz Festivali'nde "Doğu ile Batı Buluşuyor" konseptiyle düzenlenen konserlere katılan Mercan Dede, Burhan Öçal ve Jamaaladeen Tacuma ile birlikte trio olarak sahneye çıktı. Ardından Secret Tribe isimli projesi kapsamında Banlieues Bleues Festival, Rasa Cultur Center, Bimhuis gibi Avrupa’nın en iyi festivallerinin de içinde olduğu turne programını gerçekleştirdi. Dünya müziğine getirdiği yeni solukla büyük ilgi gören sanatçı, 2002 yılında Secret Tribe ile birlikte yeni albümü “Nar”ı yayınladı. Secret Tribe sesini dünyanın her yerine duyurdu ve sayısız övgü aldı.

Womex ve Transmusicale de Rennes gibi dünya müziğinin en önemli 2 festivalinde sahne aldıktan sonra 2003 yazında 30 konserlik Avrupa turuna çıkan müzisyen, Montreux Jazz Festivali, JazzaVienne, Etnosur , World Roots Festival ve Popdeurope'da da sahne aldı. Bu turnedeki başarısıyla BBC Radio 3 Awards'da "Orta-Doğu ve Kuzey Afrika"ile "Club Global" olmak üzere iki dalda ödüle aday gösterildi ve o yıl 2 dalda ödüle aday olan tek sanatçı oldu.

Yapımcı olarak da bir çok projede çalışan Allen, Peter Murphy'nin son albümünde yer aldı. Ayrıca Nusrat Fateh Ali Khan'ın prodüktörlerinden biri de olan Real World Şirketi’nin yapımcısı Michael Brooks, Groove A La Turca'nin yaratıcısı ve elektrik bas gitarın ustası Jamaledden Tacuma ve arka arkaya 6 yıl Kanada’nın en iyi emprovizasyon sanatçısı ödülünü alan Hugh March ile ortak çalışmalar gerçekleştirdi.

Ocak 2004’te genç yeteneklerden oluşan bir grup kuran sanatçı, Kültür Bakanlığı'nın Türkiye’yi kültürel alanda dünyada temsil edecek olan “Güldestan Projesi”nin müzik direktörlüğüne getirildi. New York’ta düzenlenen ve 5 kıtadan 16 farklı müzisyen ve grubun katıldığı “GlobalFEST” adlı festivale de konuk olan Allen, aynı yılın temmuz ayında Su isimli albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Bu albümde Hugh Marsh, Susheela Raman, Özcan Deniz, Sabahat Akkiraz, Dhafer Youssef, Ceza, Göksel Baktagir gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalışan sanatçı, 2006'da Nefes ve 2007 yılında 800 albümlerini yayınladı.

Allen, Nefes albümüyle, World Music Chart Europe'un (Avrupa Dünya Müziği Listesi) 2006 yılı en iyi 150 albüm sıralamasında ikinci sırada yer almış ve albüm tüm dünyada büyük ses getirmiştir.

Mercan Dede için yapılan aramalar;


Mercan Dede , Mercan Dede biyografi, Mercan Dede hayatı, Mercan Dede özgeçmişi, Mercan Dede hakkında, Mercan Dede doğum yeri, Mercan Dede fotoğraf, Mercan Dede video, Mercan Dede resim, Mercan Dede kimdir?, Mercan Dede kaç yaşında?, Mercan Dede nereli

Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
  Hakan Canduran Bugün  
  İsmet Sezgin Bugün  
  Tuna Huş Bugün  
  Ezgi Eyüboğlu Bugün  
  Celal Pir Bugün  
  İdris Bal Dün  
  Bono (müzisyen) Dün  
Popüler biyografiler
  Turabi Çamkıran  
  Zahide Yetiş  
  Kanuni Sultan Süleyman  
  Recep Tayyip Erdoğan  
  Burak Erdoğan  
  Erhan Çelik  
  Bilal Erdoğan  
  Acun Ilıcalı  
  Nur Yerlitaş  
  Müge Üzel  
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Bugün gündemdekiler
  Nur Yerlitaş 626 
  Öykü Serter 315 
  Kemal Doğulu 294 
  Kadir Doğulu 169 
  İvana Sert 123 
  Sare Davutoğlu 77 
  Hakan Akkaya 38 
  Neslihan Atagül 38 
  Uğurkan Erez 35 
  Cenk Eren 24 
  Recep Tayyip Erdoğan 23 
  Acun Ilıcalı 23 
  Esra Erdoğan 23 
  Armağan Çağlayan 20 
  Zahide Yetiş 20 
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Biliyormuydunuz? Değiştir
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.