FB TW GG PIN NWS
BioRank 3877

George Lucas

Doğum tarihi : 14.Mayıs.1944
George Lucas kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Yönetmen, Yazar
George Lucas doğum yeri : Kaliforniya, A.B.D.

George Lucas Biyografisi

Efsanevi bilim-kurgu serisi Star Wars'un yaratıcısı olan Amerika'lı yazar, senaryo yazarı, yönetmen.
George Lucas sı olmayı düşlerken liseyi bitirdikten hemen sonra geçirdiği trafik kazası nedeniyle bundan vazgeçti ve hayatı değişti.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde sinema okumaya karar veren Lucas, bu dönemde çektiği kısa filmlerden biri olan THX-1138: 4EB (Electronic Labyinth) ile Amerikan Ulusal Öğrenci Filmleri Festivalinde büyük ödülü kazandı. Bunun sonucunda da Warner Brothers yapım şirketinde staja başladı.

Burada Francis Ford Coppola'nın yönettiği "Finian'ın Gökkuşağı - Finian's Rainbow" 'un (1968) çekimlerine katıldı. Coppola ile arkadaşlıkları da böylece başladı. Birlikte 1969 yılında American Zoetrope adıyla bir şirket kurdular. Yaptıkları ilk iş de THX-1138: 4EB'nin uzun metrajlı versiyonu oldu. Warner Brothers'ın finanse ettiği film gişede başarı getirmedi.

Coppola, "Baba - The Godfather (1972)" filmi için çalışmaya başlayınca George Lucas kendi şirketi olan Lucasfilm Ltd.'i kurdu.

1973'te senaryosunu yazdığı, kendi hayatından da kesitler taşıyan American Graffiti'yi yönetti. Sadece 780.000 dolar bütçe ile çekilen, 50 milyon dolar gişe yapan bu filmle Altın Küre ödülünü kazandı. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo dahil olmak üzere 5 dalda Oscar'a aday oldu.

Aynı yıl, Flash Gordon ve Maymunlar Cehennemi'nden etkilenerek, Yıldız Savaşları'nın senaryosunu yazmaya başladı.

1975'te bu film için gerekli olan görsel efektlerin yaratılacağı ILM (Industrial Light & Magic) şirketini kurdu. Star Wars projesi birkaç stüdyo tarafından reddedilse de sonunda Twentieth Century Fox tarafından kabul edildi.

Kaynak:Biyografi.info

George Lucas kitapları

Tüm George Lucas kitapları

George Lucas filmleri

Tüm George Lucas filmleri

George Lucas için yapılan aramalar

George Lucas, George Lucas biyografi, George Lucas hayatı, George Lucas özgeçmişi, George Lucas hakkında, George Lucas doğum yeri, George Lucas fotoğraf, George Lucas video, George Lucas resim, George Lucas kimdir?, George Lucas kaç yaşında?, George Lucas nereli, George Lucas memleketi