Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1947 - ...

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger Biyografi Arnold Schwarzenegger Haberleri Arnold Schwarzenegger Filmleri
Arnold Schwarzenegger
   
Arnold Schwarzenegger  
30.Temmuz.1947
Thal, Styria, Avusturya
Sinema Oyuncusu, Politikacı
Biyografi.info Facebook'ta
 

Arnold Schwarzenegger Biyografisi

Avusturya asıllı Amerikalı aktör, politikacı ve 38. California valisi. Gerçek adı Arnold Alois Schwarzenegger’dır. 1968’de Sam Amca’nın topraklarına ayak bastıktan sonra Amerikan rüyasını gerçekleştiren, sayısız vücut geliştirme şampiyonluğu bulunan ve tüm zamanların en çok gişe başarısı getiren filmlerinde başrol oynayan Schwarzenegger, Richard Nixon ve düşüncelerine yakınlığı nedeniyle Cumhuriyetçi olmuş ve siyasete atılmıştır. terminator, Total Recall, Predator ve Conan The Barbarian gibi tüm dünyada büyük ilgi gören yapımlarda rol almıştır.
Biyografi


30 Temmuz 1947’de Thal, Styria, Avusturya’da dünyaya geldi. Babası Gustav Schwarzenegger polis şefiydi, çok fazla içki içiyordu ve 1938’de Nazi Partisi Anschluss’a katılmıştı. Annesi Aurelia Jadrny’le evlendiklerinde Jadrny’nin önceki evliliğinden Meinhard isimli bir oğlu bulunuyordu. Ailesi Katolik geleneklerine sıkı sıkıya bağlıydı. Schwarzenegger’ın babasıyla ilişkisi hep problemli olmuştu. Aktör bu konudaki görüşlerini “Aramızda gerçek bir duvar var.” şeklinde açıklamıştı. Ancak baba oğul birlikte sinemaya gitmekten hoşlanıyorlardı ve Schwarzenegger, izlediği ilk filmin bir John Wayne filmi olduğunu hatırlıyordu.

Öğrenciliğinde güler yüzlü, neşeli zor şartlarda büyümüştü. Çocukluğunun en kayda değer anılarından birini evlerine buzdolabı alınması olarak hatırlayan aktör, spora meraklıydı. Kendisini zayıf bulduğu için body-building’le ilgilenen ve bir spor salonuna kaydolan Schwarzenegger’ın idolleri vücut geliştirme konusunda büyük ün yapmış Reg Park ve Steve Reeves’di.

1965’te askerlik görevini yapmak için Avusturya ordusuna katılan aktör, aynı yıl vücut geliştirme konusunda düzenlenen Junior Mr. Europe’u kazandı.

Henüz 20 yaşında olan aktör, 1967’de ve 1968’de olmak üzere iki yıl üst üste Londra’da yapılan Mr. Universe’ü kazanarak bu ödülü alan en genç sporcu oldu.

Eylül 1968’de ilk defa Amerika’ya gelen ve İngilizcesi oldukça zayıf olan aktör, Santa Monica’daki Gold's Gym’de Joe Weider’ın gözetiminde vücut çalışmaya başladı.

1969’da 5 yıl boyunca birlikte olacağı İngilizce öğretmeni Barbara Outland Baker’la tanıştı. Baker daha sonra 2006’da ilişkilerinin iç yüzünü anlatacağı “Arnold and Me: In the Shadow of the Austrian Oak” isimli bir kitap yazacaktı.

Aynı yıl dünyadaki en prestjli vücut geliştirme ödülü Mr. Olympia’ya katıldı ama 3 kez şampiyon olan Sergio Oliva yüzünden yarışmayı kaybetti.

1970’te nihayet Mr. Olympia’ydı. 1975’e kadar her yıl Mr. Olympia’yı kazanan Schwarzenegger, o yıl emekli olduğunu açıklayarak yıllarını verdiği bu spora veda etti.

İlk filmi yönetmenliğini Arthur Allan Seidelman’ın yaptığı Hercules in New York’tu. İngilizcesi çok iyi olmadığı için filmde sesi dublajlıydı. Güçlü kasları ve vücudu yüzünden bu film ielaffuz edemedikleri için ona Arnold Strong diyorlardı.

1971 yılında erkek kardeşi Meinhard bir trafik kazasında hayatını kaybetti. O yıl tüm dünya onu “Dünyanın En Güçlü Adamı” olarak tanıyordu. Vücut geliştirmeden film kariyerine geçiş dönemi Schwarzenegger için oldukça zorlu oldu. Çünkü yola sinemayla devam etmek bir yandan onu korkutuyordu. Başlangıçta sıkıntı çekse de sinemanın büyülü dünyası onu da etkisi altına almış görünüyordu.

1972’de babası Gustav Schwarzenegger, felç nedeniyle hayata veda etti. Schwarzenegger, body building yarışmasına katıldığı için babasının cenaze töreninde bulunamamıştı.

1976’da Jeff Bridges’le birlikte Stay Hungry filmi için kamera karşısındaydı. Filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Golden Globe ödülünün sahibi oldu. Bu onun sinemaya inancını arttıran önemli bir ödül oldu. Ertesi yıl Mr. Olympia olma yolundaki serüveninin anlatıldığı belgesel film Pumping Iron ile kamera karşısındaydı. The Streets of San Francisco ve Dead Lift gibi dizilerde rol aldıktan sonra 1979’da western türündeki The Villain’la izleyiciyle buluştu. Aynı yıl Scavenger Hunt’ta bir spor hocası rolünü canlandırdıktan sonra sinema tarihinde önemli yeri olan Robert E. Howard’ın ünlü çizgi roman klasiği Conan’a beyaz perdede Conan the Barbarian ve Conan the Destroyer filmleriyle hayat verdi. Bunca yoğun trafiğin içinde o yıl University of Wisconsin’deki uluslararası ekonomi dalındaki eğitimini de tamamlayıp mezun oldu.

1984’te büyük box office başarısı getirecek olan ve Schwarzenegger’ı tüm dünyada en çok ünlü yapan filmlerden biri olan James Cameron’ın The Terminator’ünde yarı insan yarı makine rolünde izleyiciyle buluştu.

26 Nisan 1986 ‘da John F. Kennedy ‘nin yeğeni olan ünlü televizyoncu Maria Shriver ‘la dünya evine girdi. Çiftin, Katherine Eunice Schwarzenegger, Christina Maria Aurelia Schwarzenegger, Patrick Arnold Schwarzenegger ve Christopher Sargent Shriver Schwarzenegger isimlerinde dört çocukları oldu.

Red Sonja, Commando ve Raw Deal filmlerinden sonra 1987’de en iyi görsel efekt dalında oskarı kucaklayan Predator geldi.

80’li yıllar aksiyon filmlerinde Schwarzenegger’le birlikte Sylvester Stallone’un uluslararası star oldukları yıllardı. Ancak aksiyon dışında farklı türlerde de kendini gösteren aktör, Danny De Vito’yla birlikte başrolleri paylaştıkları Twins isimli filmde komedi dalında da oldukça başarılı olduğunu göstermiş oldu.

Aktörün 90’lı yıllara başlangıcı oldukça iddali oldu. Zira ünlü yazar Philip K. Dick’in romanından beyaz perdeye uyarlanan ve başrollerini Sharon Stone’la paylaştığı Total Recall iki dalda oskara aday gösterildi.

1991’de Terminator’un devam filmi olan Terminatör 2:Judgement Day, o zamana kadar yapılmış en yüksek bütçeli ve en çok hasılat elde eden film olarak sinema tarihine geçti.

Last Action Hero, True Lies, Junior, T2 3-D: Battle Across Time, Eraser ve Jingle All the Way filmlerinden sonra sinema izleyicisi 1997’de Schwarzenegger’ı Batman&Robin’de izleme fırsatı buldu.

2000 yılında Bruce Willis, Sylvester Stallone ve Demi Moore’la birlikte Hard Rock Café olan Planet Hollywood’u kurdu. Küçük yaşlarda politikaya ilgi duymaya başlayan, 1968’de Amerika’ya ilk kez geldiğinde, Nixon’dan çok etkilenen ve Cumhuriyetçilere yakın bir siyasi duruşu benimseyen Schwarzenegger, Kennedy’nin yeğeniyle evli olması sebebiyle de bu alanda çok fazla düşünme ve tartışma fırsatı buluyordu.

Hayatı vücut geliştirme ve sinema ve politika şeklinde üç bölüme ayrılabilecek Schwarzenegger, 8 Ocak 2003 seçimlerinde California valisi seçildi. İlk defa The Tonight Show with Jay Leno programında aday olacağı açıklandığında bu TV tarihinin en önemli haberlerinden biri olarak görülmüştü.

Schwarzenegger, İrlandalı John Downey’dan sonra Amerika’da doğup büyümeden California valiliğine seçilmiş ikinci politikacıdır. Ayrıca Ronald Reagan’dan sonra vali olan ikinci film yıldızıdır.

Arnold Schwarzenegger için yapılan aramalar;


Arnold Schwarzenegger , Arnold Schwarzenegger biyografi, Arnold Schwarzenegger hayatı, Arnold Schwarzenegger özgeçmişi, Arnold Schwarzenegger hakkında, Arnold Schwarzenegger doğum yeri, Arnold Schwarzenegger fotoğraf, Arnold Schwarzenegger video, Arnold Schwarzenegger resim, Arnold Schwarzenegger kimdir?, Arnold Schwarzenegger kaç yaşında?, Arnold Schwarzenegger nereli

Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
  Papa I. Franciscus Dün  
  Aydilge 26 Kasım  
  Şirin Payzın 25 Kasım  
  Kiira Korpi 25 Kasım  
  Henry Kissinger 25 Kasım  
  Zeynep Koltuk 24 Kasım  
  Yusuf Çim 24 Kasım  
Bugün en çok yükselen isimler
  Mehmet Ali Şahin 254
  Hikmet Çetin 146
  Şükrü Özyıldız 57
  Semih Öztürk 62
  Sare Davutoğlu 52
  Uğurkan Erez 92
  Asena Erkin 57
  Kurretülayn Matur 211
  Özlem Özden 367
  Gizem Güler 109
Bugün gündemdeki isimler
  Nur Yerlitaş 1155
  Öykü Serter 472
  Kemal Doğulu 447
  Özlem Özden 367
  Aycan Nurcan Şencan 334
  İvana Sert 266
  Ezgi Baylar 260
  Mehmet Ali Şahin 254
  Kurretülayn Matur 211
  Ayşegül Melisa Doğan 150
  Ayşenur Balcı 147
  Hikmet Çetin 146
  Kadir Doğulu 136
  Nur Bozar 115
  Gizem Güler 109
Popüler biyografiler
  Turabi Çamkıran
  Nur Yerlitaş
  Zahide Yetiş
  Kanuni Sultan Süleyman
  Recep Tayyip Erdoğan
  Burak Erdoğan
  Erhan Çelik
  Öykü Serter
  Bilal Erdoğan
  Acun Ilıcalı
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.