FB TW PIN NWS
Son Ispartalı

Son Ispartalı

Yazar :
Yayıncı : ARŞİV KİTAPLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9759305704
Sayfa sayısı : 264 sayfa
Kategori : Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
Siyaset » Biyografi-Otobiyografi

Konusu

Osmanlı İmparatorluğu'na dört sadrazam verdi gül kenti güzel Isparta. Dördünün de yüzüne gülmedi kader. Ispartalı ilk sadrazam Kemankeş Ali Paşa'ydı. Kemankeş İran Şahı'nın seferini Padişah'tan gizlediği gerekçesiyle sadrazamlığının ikinci yılında IV. Murad'ın fermanıyla öldürüldü. İkinci Ispartalı sarazam Halil Hamdi Paşa, askeri harcamalar için ödeneği kısınca bir de hakkındaki rüşvet iddiaları ayyuka çıkınca I. Abdülhamid tarafından azledilip sürgüne gönderildi. Sonra, bir Saray darbesiyle II: Selim'I tahta çıkarmak istediği iddiasıyla 1785'de idam edildi. Üçüncü Ispartalı sadrazam Seyid Ali Paşa'ydı. İki kez görevden azledilen Paşa, 1826'da ecelinden öldü. Abdülaziz'in tahttan indirilmesinde rol oynayan Hüseyin Avni Paşa, dördüncü Ispartalı sadrazam olarak IV: Murad'ın tahta çıkmasını sağladı. Sadrazamlığının ikinci yılında sarayına düzenlenen baskında "Çerkes Hasan" isimli saldırgan tarafından "şahsi bir mesel" nedeniyle öldürüldü. Sadrazamlar serisini dört kurbanla tamamlayan Isparta, bir başbakan da Cumhuriyet'e sundu. "Son Ispartalı İslamköylü Süleyman Sami Demirel.
Demirel diyor ki: "Allah Türkiye'yi bu hale düşürenlerin belasını versin!" Türkiye'nin kimler tarafından, hangi oyunlarla ne hale düşürüldüğünü, ihalelerin nasıl paylaşıldığını, bankaların nasıl boşaltıldığını görmek için "Son Ispartalı"yı okumalısınız.
Demirel diyor ki: "Oturduğuma bakmayın, ben ayağa kalkacak zamanı iyi bilirim." Geleceğinizi kurtarmak için, bir daha Demirelizm'e teslim olmamak için bu ihbarı ciddiye almalısınız.
Reerkansyona inanmam ama. Demirel'in ruhu genç bir bedene girdi, aramızda dolaşıyor, dikkatli olmalıyız.

Yazarı kimdir?