FB TW PIN NWS
Şapka

Şapka

Yazar :
Yayıncı : YAKLAŞIM YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 6055929862
Sayfa sayısı : 304 sayfa
Kategori : Eğlence-Mizah » Genel

Konusu

Elinizde bulunan “Şapka”, onuncu mizah kitabım oldu.
“Her yıl bir kitap” derken, sayı giderek artıyor…
Şapkanın öyküsü, üniversite öğrencisi olarak vergi dairesinde çalışırken yaşadığım bir olayla ilgili...
Olay eski ama güncelliğini hala koruyor.
Kitaplar insanın çocuğu gibi olduğu için farklı bir mutluluk kaynağı.
Bu yönüyle, hepsi birbirinden farklı “70’i aşan çocuğum” oldu.
Birincisini, üniversitede öğrenci iken çıkardığım, mali konularla ilgili kitaplarımın sayısı 60’a yaklaştı. Ancak hiçbiri “mizah kitapları kadar” ilgi görmedi. Nedenine gelince, mizah kitaplarının hitap ettiği kitle (çocuklar da dahil), çok geniş bir kesimi kapsıyor. Öyle olunca kısa süre içinde baskı üzerine baskı yapıyor.
Kitapta yer alan olaylar, fıkralar ve anekdotların bir özelliği de; değişik zaman ve mekanlarda anlatıldığında, havayı yumuşatıp ortamı değiştirmesi ve orada bulunanların ilgisini artırması…
Günlük yaşamın yoğun koşuşturması arasında insanın, yemek ve içmek kadar neşelenmeye de ihtiyacı oluyor. Özellikle yoğun bir tempo içinde çalışan ve stresli ortamda bulunanlar için bu çok daha önemli.
Kitabı hazırlarken; başta vergiler olmak üzere, değişik yasalarla ilgili çok sayıda konu ve hayretlik olayı, bir yandan komik yönleriyle ortaya koymayı diğer yandan da “güleriz ağlanacak halimize” sözünde olduğu gibi, okuyanları düşündürmeyi amaçladım. Ayrıca, sayfalara serpiştirilen “güzel sözler”in de ilginizi çekeceğine inanıyorum.
Bu arada, kitabın daha rahat okunabilmesini sağlamak amacıyla; konu, fıkra ve anekdotlarla bağlantılı olabilecek çok sayıda karikatür ve resme yer verdim. Bu yönüyle de “diğer kitaplardan farklı” oldu.
Her zaman olduğu gibi, bu kitabın hazırlanmasında da benim adeta sağ kolum sevgili Gülşen Karagöz’ün büyük katkısı oldu. Ayrıca sevgili Samet Kılıç ve Sultan Ünal kitabın son şeklini alması, karikatür ve fotoğraflarla sayfa mizampajlarının hazırlanmasında büyük çaba gösterdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu arada isimlerini burada sıralayamayacağım, yüzlerce okuyucum fıkra, anekdot ve güzel sözler göndererek, karşılaştıkları ilginç olayları aktararak çok önemli katkıda bulundular. Onlara da ayrıca teşekkür ediyorum.
İlgi ile okuyabileceğiniz güzel bir kitap hazırlayabildimse, ne mutlu bana…
Sevgi ve Saygılarımla…
Prof.Dr. Şükrü KIZILOT

Yazarı kimdir?