FB TW PIN NWS
Mavi Gözlü Dev / Nazım Hikmet

Mavi Gözlü Dev / Nazım Hikmet

Yazar :
Yayıncı : SAY YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9754686807
Sayfa sayısı : 224 sayfa
Kategori : Edebiyat » İnceleme

Konusu

Metin Belgin’in senaryosunu yazıp Biket İlhan’ın yönettiği Mavi Gözlü Dev, bu toprakların yetiştirdiği en büyük şairlerden birinin, dünya edebiyatında büyük ilgi uyandırma, ama kendi ülkesinde vatan haini ilan edilip 28 yıl hapse mahkûm edilen Nâzım Hikmet’in mahpusluk günlerini anlatıyor.

2. Dünya Savaşı’nın gölgesinde, memleketine âşık bir şairin düşünceleri uğruna mücadelesini, insancılığını, aşklarını, engeller karşısında yılmayışını konu eden, büyük şairi tüm yönleriyle beyazperdeye taşıyan Mavi Gözlü Dev, Işıl Özgentürk’ün de dediği gibi, "Bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçesine yaşamanın mümkün olduğuna inanan herkesin" izlemesi gereken bir film. Kaçıranlar ve izlemeye doyamayanlara.. Unutmamak ve unutturmamak için...

"Bir büyük ozanın kimliğine bu yürekli yaklaşım onun karmaşık kişiliği kadar bir dönemin siyasi ve ideolojik konumuna da tanıklık getiriyor. Geçmişle şimdiki zaman arasında ustaca köprüler kuran film, sinema dili açısından çok olgun."

Biket İlhan’ın yönettiği Mavi Gözlü Dev, sinemamızda biyografik fil türünün en başarılı örneği kanımca...
Vecdi SAYAR

Mavi Gözlü Dev sayesinde Nâzım yeniden gelmiş gibi dünyaya!
Alin TAŞÇIYAN

Nâzım Hikmet’i, genç kuşaklar tarafından yeniden keşfedilmesinde payı olacağını düşündüğüm Mavi Gözlü Dev’le, beyazperdeden selamlama onuruna eriştiğim için tarifsiz bir mutluluk içindeyim.
Metin BELGİN

Yazarı kimdir?