FB TW GG PIN NWS
İhtilalin İçyüzü

İhtilalin İçyüzü

Yazar : ,
Yayıncı : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9944888172
Sayfa sayısı : 493 sayfa
Kategori : Siyaset » Siyasal Yazılar - Tezler
Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Konusu

İHTİLÂLİN İÇYÜZÜ yazarlarının deyişiyle “... 27 Mayıs’tan yıllarca önce beliren gelişmelerden başlayarak 27 Mayıs İhtilâli’nin hazırlanışını, gerçekleştirilmesini ve ihtilâlden sonra kurulan Milli Birlik Komitesini inceleyen bir araştırma dizisidir.”

Dönemin en saygın gazetecilerinden Abdi İpekçi ve Ömer Sami Coşar’ın “...ihtilalin gizli kalmış yönlerini olaylara karışanlar hayatta iken, hafızalardaki hatıralar taze iken araştırıp tespit etmekte fayda gördük. Böylece, ilerde bu devrin tarihini yazacaklara sıhhatli vesikalar sağlanabileceğini, onların yararlanabilecekleri bir kaynağın hazırlanmış olacağını düşünüyorduk.” cümleleriyle yazılış yöntemi ve amacı belirtilen İHTİLÂLİN İÇYÜZÜ, iki bölüm halinde Milliyet gazetesinde tefrika edildi.

İhtilâlin hazırlık aşamasından, iktidarı ele geçiren ihtilâl komitesinde yaşanan tasfiye hareketine kadar geçen dönemin anlatıldığı İHTİLÂLİN İÇYÜZÜ, “13 Kasım’dan sonra başlayan Haziran 1961 olayları, 22 Şubat ve 21 Mayıs teşebbüsleriyle gelişen devrenin gizli kalan yönlerini ileride bu serinin üçüncü ve son bölümü olarak yayınlayacağız.” notu ile sona eriyordu. Ancak anılan bölümün yazılması ülkede ve dünyada politik gündemin hızla değişmesi sonucunda gerçekleşmedi.

İHTİLÂLİN İÇYÜZÜ, sadece 27 Mayıs’ı değil, geçen elli yılda yaşanan olayları da yeniden değerlendirmek için okura sunulan bir büyüteç niteliği taşıyor.

Yazarı kimdir?