FB TW PIN NWS
80 Yıllık Hatıralarım / İstibdat - Meşrutiye

80 Yıllık Hatıralarım / İstibdat - Meşrutiyet - Cumhuriyet Devirlerinde

Yazar :
Yayıncı : TOPUZLU YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9759314304
Sayfa sayısı : 278 sayfa
Kategori : Tarih » Hatıralar
Sağlık-Tıp » Hatıralar

Konusu

Çoktanberi hatıralarımı yazmak ve neşretmek isterdim. Çocukluğumdan bugüne kadar içinde yaşadığım hadiseleri bütün çoplaklığı ve bütün iç yüzülle olduğu gibi kaleme almak emelimdi.
1939 yılında çıkan "Eski Şehremini Cemil Topuzlu'nun başından geçenler" adındaki bir risalede ve yine Türkiye Yayınevince neşredilen "Canlı Tarihler" in 6,8,10 uncu fasiküllerinde bana tahsis edilen yazılarda ve gündelik gazete ve mecmualardaki beyanatta hatıratımdan bir kısmı intişar etmişti. Fakat bunların bence büyük noksanı vardı. Çünkü hem bütün hatıralarım eksikti, bir arada toplanmamıştı; hem de, tıbbi cemiyetlerde ve gazetelerde umumun sağlığı ve modern cerrahlık ve bahusus şehrimiz belediyesi için yapmış olduğum tebliğlerle beyanatın birçoğu yazılı değildi.
Bunu gidermek maksadiyle, senelerden beri günü gününe karaladığım ve sıkı sıkı sakladığım not defterimi gözden geçirdim. İçlerinde birçok meraklı hadiselere ait işaretler bulunduğunu gördüm. Hepsini tarih bakımından sıraya koydum, böylece bu kitap meydana geldi.
Umuyorum ki, bu kitap, Osmanlı İmparatorluğunun son yarım asırlık tarihini yazmak isteyenlere çok faydalı bir memba olacaktır.

Yazarı kimdir?