FB TW PIN NWS
BioRank 2101

Prof.Dr.Zekeriya Beyaz

Doğum tarihi : 01.Mart.1938 Ölüm tarihi : 12.Nisan.2022
Zekeriya Beyaz kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Zekeriya Beyaz doğum yeri : Gaziantep
Ölüm yeri : İstanbul

Zekeriya Beyaz Biyografisi

Profesör, Din adamı, Akademisyen

Zekeriya Beyaz, 1 Mart 1938 tarihinde Gaziantep’de doğmuştur. İlkokulu Gaziantep’de okudu. Ortaokulu ve liseyi Kahramanmaraş İmam–Hatip lisesinde okudu.

1 Mart 1963 tarihinde Nizip Ulu Camii'nde imam olarak göreve başladı. Daha sonra 1972 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü bitirerek mezun oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak 14 yıl imam-hatiplik, vaizlik ve müftülük görevlerinde bulundu. 3 Mart 1977 tarihinde bu görevlerinden istifa ederek ayrıldı.

Uzun bir süre serbest yazarlık ve gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Bu sırada Yüksek Lisans için İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde eğitimine devam etti ve 1985 yılında “İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukuna göre Evlenme” konulu teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden Yüksek Lisans mezunu oldu.

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden "İslam Hukukuna Ve Türk Medeni Hukukuna Göre Aile Hayatı" konulu teziyle doktora diploması aldı. 20 Mart 1987 tarihinde İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde okutman olarak devlet memurluğu görevine yeniden başladı. 23 Nisan 1991 tarihinde sosyoloji doçenti oldu.

14 Ocak 1999 tarihinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi profesörlüğü kadrosuna atandı. 1 Aralık 2000 tarihinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevine atandı ve 1 Aralık 2003 tarihine kadar bu görevi yürüttü. Ardından İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki görevine geldi. Zekeriya Beyaz, 1 Mart 2005 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, 18 Mart 2022’de Esenler’deki özel bir hastanede aspirasyon pnömonisi nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı ve 11 Nisan 2022 günü hayatını kaybetti.

Zekeriya Beyaz'ın. 5 çocuğu vardır.

Kitapları :
- İslam'a Göre Milliyetçilik
- Türklük Kanımız, İslam Canımız
- İslam ve Siyasi Düzen
- İslam Müjdesi
- İslam Kolay Din
- İslam Mutlu Kılmak
- İslam Ve Giyim Kuşam
- Batıl İnançlar ve Hurafeler
- Alevi Dosyası
- Kendi Belgeleriyle Said Nursi ve Nurculuk
- Türkiye'de Örtülü Savaş (Dar-ı Harp)
- Allah'ın Varlığına Belgeler
- Türkiye'yi Satıyorlar
- Hikmetli Çağdaş Müslümanlık
- İslam, Şeriat ve Milli Laiklik


Kaynak:Biyografi.info

Zekeriya Beyaz için yapılan aramalar

Zekeriya Beyaz, Zekeriya Beyaz biyografi, Zekeriya Beyaz hayatı, Zekeriya Beyaz özgeçmişi, Zekeriya Beyaz hakkında, Zekeriya Beyaz doğum yeri, Zekeriya Beyaz fotoğraf, Zekeriya Beyaz video, Zekeriya Beyaz resim, Zekeriya Beyaz kimdir?, Zekeriya Beyaz kaç yaşında?, Zekeriya Beyaz nereli, Zekeriya Beyaz memleketi