FB TW PIN NWS
BioRank 8332

Yücel Sayman

Doğum tarihi : ??.??.1939 Ölüm tarihi : 15.Aralık.2021
Yücel Sayman kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Akademisyen
Yücel Sayman doğum yeri : Konya
Ölüm yeri : İstanbul

Yücel Sayman Biyografisi

Yücel Sayman, 1939 yılında Konya’da doğmuştur. 1957 yılında Saint Joseph Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne asistan olarak çalışmaya başladı. 1969 yılında Fransa'nın Strasbourg şehrinde bulunan Strasbourg Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde doktorasını yaptı. 1978 yılında doçent oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ‘Devletler Özel Hukuku’ Anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yaptı.
1992 yılından bu yana Uluslararası Avukatlar Birliği Başkan Danışmanı sıfatıyla birliğin yönetim kurulu üyeliğini de yapan Yücel Sayman, 1996 yılının Ekim ayında İstanbul Barosu Başkanlığı’na tekrar seçildi. 1996-2002 seneleri arasında üç dönem İstanbul barosu başkanlığı yapmıştır

Yücel Sayman, İstanbul Medipol Üniversitesi'nde öğretim üyeliği de yaptı.

Evrensel Gazetesi'nde bir dönem yazarlık yapan Sayman, burada bulunan yazılarını "Özgürlük Zamanı" adlı bir eserinde derlemiştir.

Yücel Sayman, Hacer Gündoğdu evlidir. Can Sayman (d.1978) adında down sendromlu bir oğlu vardır.

Yücel Sayman, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Marmara Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Uzun süredir kanser tedavisi gören Yücel Sayman, 15 Aralık 2021 tarihinde 82 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Yücel Sayman kitapları

  • Özgürlük Zamanı Özgürlük Zamanı

    Yarın tarihi : 2008-04-22


    Yayınevi : EVRENSEL BASIM YAYIN


    Edebiyat » Deneme (yerli)

Tüm Yücel Sayman kitapları

Yücel Sayman için yapılan aramalar

Yücel Sayman, Yücel Sayman biyografi, Yücel Sayman hayatı, Yücel Sayman özgeçmişi, Yücel Sayman hakkında, Yücel Sayman doğum yeri, Yücel Sayman fotoğraf, Yücel Sayman video, Yücel Sayman resim, Yücel Sayman kimdir?, Yücel Sayman kaç yaşında?, Yücel Sayman nereli, Yücel Sayman memleketi