FB TW PIN NWS
BioRank 512

Yasemin Bozkurt

Doğum tarihi : 27.Ocak.1959
Yasemin Bozkurt kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Yasemin Bozkurt doğum yeri : Ankara

Yasemin Bozkurt Biyografisi

Yaseminin Penceresi isimli programı uzun süre ekranları işgal etti.

Yasemin Bozkurt, 27 Ocak 1959 tarihinde subay bir baba Turhan Bey ile ev kadını annesi Habibe Hanım’ın ilk çocuğu olarak Ankara'da doğmuştur. Kendisinden küçük Tülin, Tufan ve Tevfik adlarında 3 kardeşi vardır. Babasının asker olduğu için Ankara'da iken ilkokulu 3.sınıfa kadar Ankara’da okudu. Küçük yaşta ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındılar. Beşiktaş Kız Lisesi'nden mezun oldu.

Beşiktaş Kız Lisesi'nden 1977 yılında mezun olduktan sonra aynı yıl Üniversiteye girdi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler işletme bölümünden mezun oldu. Üniversiteye girdiği yıl o dönemin en yüksek tirajlı dergisi Hey'de stajyer olarak işe başladı. İlk röportajını Semiha Yankı ile yaptı.

18 yaşında 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin İşletme Bölümünde okumaya başladı. Günaydın Gazetesi'nde çalışan eski gazeteci Ünsal Bozkurt ile 1978 yılında 2.sınıfta evlendi ve bir yıl sonra da anne oldu, Dağhan (D.1979) adında çocuğu oldu. Daha sonra Yiğit (d.1984) adında bir oğlu daha oldu.

1988 yılında Dublin'de yapılan Eurovision şarkı yarışmasına Güneş Gazetesi muhabiri olarak gitti.

1989 yılına kadar Güneş ve Hürriyet gazetelerinde çalıştıktan sonra, ortalıkta özel televizyonlar filan da yokken, ben televizyoncu olacağım der ve TRT'nin kapısını çalar. TRT televizyonunda çalışmaya başlar. 1989 yılında Süleyman Demirel'i talk show'a ilk çıkaran kişi olur. Süleyman Demirel’le yaptığı röportajında ona ‘‘kızınca alnınız kızarıyormuş efendim, doğru mu?’’ deyince Demirel kaşlarını kaldırıp yukarı bakarak cevap vermiş: ‘‘Ben nereden göreyim kızım!’’.

Televizyon muhabiri olarak çalışırken TRT’ye bir program yaptı.”işte evimiz işte işimiz” adlı yapımda1993 yılında ilk kez Süleyman Demirel’le onun taklidini yapan Uğur Yücel’i biraraya getirdi.

Kadının Penceresi, Politika Penceresi derken, Yaseminin Penceresi isimli programı uzun süre ekranları işgal etti.

1996 yılında Star tv'den teklif gelince kült programı Yasemin’in Penceresi ile Türk televizyonlarında ilk kez ünlülerin hayatını yarı belgesel olarak sundu. 2001 yılına kadar süren programdan sonra “kadının sesi” ile yine bir ilke imza atarak canlı yayında ayrılan aileleri, kaybolan çocukları, kayıp dosyalarını açtı. Bu program içinde evlendirme bölümü çok ilgi çekti. 2007 yılında Amerika’ya gidince formatının bazı sunucu ve yapım şirketleri tarafından izinsiz kullanıldığını gördü. Bu şirketlere yasak hakları için dava açtı. 2011'de Cine 5 de 2017'de teve2 de program yapan ünlü sunucu en son 2017 yılında Kanal D de”hayatın penceresinden” programına imza attı.

Yasemin Bozkurt, 2011 yılında Cine 5 ekranlarında "Yasemin Bozkurt’la Buluşma Noktası" programını sunmaya başladı. CINE5 ekranlarında “Bir Demet Yasemin” programını hazırlayıp sundu.

2003 yılında, TGRT’de yaptığı “Kadının Sesi” adlı programının içine evlilik köşesini koydu. Sonra 2005 yılında Kanal D’ye geçtiğinde orada devam etti.

Flash TV’de Esra Erol’un sunduğu Dest-i İzdivaç programı Yasemin Bozkurt sunmaya devam etti.

Yasemin Bozkurt, Temmuz 2013 ayında ticarete atılarak Çeşme Alaçatı'da "Yasemin Alaçatı" adlı butik otelini açtı. Otelin yönetimini ise Amerika'da turizm okumuş, kurumsal tecrübesi olan oğlu Yiğit Bozkurt'a bıraktı.

2017 Nisan'ından itibaren teve2'de yayınlanmaya başlayan yarı belgesel formatındaki "3. Sayfa" adlı programı hazırlayıp sundu.

2017 Eylül ayının başından itibaren Kanal D ekranlarında “Hayatın Penceresinden” adlı programı sunmaya başladı.

Kitapları:
2013 - Yasemin'in penceresi

Filmleri ve Dizileri :
2009 - Kanal-İ-zasyon (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)
2007 - Sana Mecburum (TV Dizisi)
2002 - Reyting Hamdi (Kendisi) (TV Dizisi)
2002 - Beşik Kertmesi (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
1997 - Yeni Bir Yıldız (TV Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Yasemin Bozkurt kitapları

  • Yasemin'in Penceresi Yasemin'in Penceresi

    Yarın tarihi : 2003-11-11


    Yayınevi : AN YAYINCILIK


    Kültür » Popüler Kültür

Tüm Yasemin Bozkurt kitapları

Yasemin Bozkurt için yapılan aramalar

Yasemin Bozkurt, Yasemin Bozkurt biyografi, Yasemin Bozkurt hayatı, Yasemin Bozkurt özgeçmişi, Yasemin Bozkurt hakkında, Yasemin Bozkurt doğum yeri, Yasemin Bozkurt fotoğraf, Yasemin Bozkurt video, Yasemin Bozkurt resim, Yasemin Bozkurt kimdir?, Yasemin Bozkurt kaç yaşında?, Yasemin Bozkurt nereli, Yasemin Bozkurt memleketi