FB TW PIN NWS
BioRank 4088

Yalçın Özden

Doğum tarihi : 04.Ağustos.1947
Yalçın Özden kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Yalçın Özden doğum yeri : Susuz, Kars

Yalçın Özden Biyografisi

Yalçın Özden, 4 Ağustos 1947 tarihinde Kars’ın Susuz ilçesinde bir öğretmen çocuğu olarak doğmuştur. Babasının memur olması nedeniyle yurdun değişik illerinde ilkokulu 4'ncü sınıfa kadar okudu. İlkokul son sınıfa geçtiğinde babası İstanbul'a tayin oldu ve burada emekli oldu. Bakırköy Lisesinde okurken tiyatroyla tanıştı.
Lisesindeyken ekip olarak, Akşam gazetesinin düzenlediği, liselerarası tiyatro yarışmasında birinci olduktan sonra tiyatroyu bırakmadı. Galatasaray Üniversitesinde Yüksek işletmecilik okurken tiyatro yapmaya devam etti.

İhsan Yüce'nin Sıraselvilerde "Direkler Arası" kabaresinde oynadı. Ardından Lale Oraloğlu Tiyatrosunda oynadı. Bu tiyatroyla turnelere çıktı. Turneler bittikten sonra Sıraselvilerde "Üç Maymun Kabare"de oynadı. Tekrar Trakya bölgesine turneye çıktı. Dönüşte Anadolu turnesine çıkarken arabaları takla attı. Bütün dekor aksesuar hurda oldu, canlarını zor kurtardılar. Eşi hamileydi bu dönem, paraya ihtiyacı vardı. Arkadaşı Zeki Yurtbaşı ile düğün salonlarında, tavernalarda komedyenlik yapalım dedi. Yaptı. Bu iş tuttu. Sonra da düğün salonlarından büyük gazinolara geçti. 1972 yılında birlikte Uğur Böcekleri adlı iki kişilik komedi gurubunu kurdular. 1983'de yılın güldürü sanatçıları seçildiler. Zeki Yurtbaşı 1992'de ayrılıp İzmir'e yerleşmiş, 1997'de Yalçın Özden'le tekrar birleşmiştir. Ancak Zeki Yurtbaşı 1998 yılında vefat edince Uğur Böcekleri de bitti. Böyle başlayan "Uğur Böcekleri" 20 yıl devam etti.

"Uğurböcekleri" olarak tanındılar sevildiler.

1974 yılında sinemaya "Ceza" filmiyle oyuncu olarak başladı. 1981 yılında Münir Özkul, Adile Naşit, Müjdat Gezen, Neco, Kadir Savun, Sümer Tilmaç gibi oyuncuların rol aldığı “Bizim Sokak” adlı sinema filminin yapımcılığını üstlendi. Film çeşitli sebeplerle iş yapmayınca televizyonda iş yapmaya başladı. Uzun süre Tgrt, Star, Kanal 6, gibi televizyon kanallarında kısa sürelerle sunuculuk yaptı. Tgrt kanalında skeçlerde oynadı.

Şan müzikholünde Uğurböcekleri Kumpanyası adı ile VİDEO KONDU müzikli oyununda oynadı. Halk oyu ile 1983’de yılın KOMEDYENLERİ ödülünü aldı.

Tümay Özokur ajansına bağlı olarak çalışmaktadır. Tiyatro Oyuncuları Derneği Başkanı olarak görev yaptı.

Yalçın Özden, 2004 yılında “Ünlüler Çiftliği” yarışmasına katıldı. Programın sunuculuğunu Seray Sever yaparken, yarışmacılar Yalçın Özden , Esra Balamir, Serpil Çakmaklı, Murat Başaran, Leyla Adalı, Naşide Göktürk, Küçük İbo, Mustafa Uğur, Ahu Tuğba, Bora Gencer, Yaşar İpek oldular.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
1981- Bizim Sokak (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2018 - Benim Adım Osssman (Sinema Filmi)
2013 - 2016 - Seksenler (Muzaffer) (TV Dizisi)
2010 - Türk Malı (TV Dizisi)
2009 - Oturak İmparatoru Recep (Sinema Filmi)
2009 - Altın Kızlar (Dolandırcı) (TV Dizisi)
2008 - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (Nüfus Memuru)(TV Filmi)
2007 - Zıt Kardeşler (TV Dizisi)
1996 - Tatlı Kaçıklar (Oktay) (TV Dizisi)
1994 - Tele Anahtar (Yalçın) (Sinema Filmi)
1994 - Kızlar Sınıfı (TV Dizisi)
1993 - Boy Aynası (Çaycı Yılmaz) (TV Dizisi)
1985 - Şişeli Köy (Sinema Filmi)
1985 - İşler Tıkırında (Sinema Filmi)
1981 - Bizim Sokak (Sinema Filmi)
1980 - Eşek Şakası (Figüran Osman) (Sinema Filmi)
1980 - Akıllı Deliler (Figüran Osman) (Sinema Filmi)
1974 - Ceza (Yalçın) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Yalçın Özden için yapılan aramalar

Yalçın Özden, Yalçın Özden biyografi, Yalçın Özden hayatı, Yalçın Özden özgeçmişi, Yalçın Özden hakkında, Yalçın Özden doğum yeri, Yalçın Özden fotoğraf, Yalçın Özden video, Yalçın Özden resim, Yalçın Özden kimdir?, Yalçın Özden kaç yaşında?, Yalçın Özden nereli, Yalçın Özden memleketi