FB TW PIN NWS
BioRank 3066

Veli Ağbaba

Doğum tarihi : 03.Nisan.1968
Veli Ağbaba kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Veli Ağbaba doğum yeri : Karaca köyü, Yazıhan ilçesi, Malatya

Veli Ağbaba Biyografisi

Veli Ağbaba, 3 Nisan 1968 tarihinde Malatya, Yazıhan ilçesi Karaca köyünde doğmuştur. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Elif'tir. İlkokul üçe kadar Karaca İlkokulu'nda, dört ve beşinci sınıfı da Malatya Namık Kemal İlkokulunda okudu. Ortaokulu Sümer Ortaokulunda okudu. Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. 1985 yılında başladığı Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden 1989 yılında mezun oldu. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinin yöneticiliğini yaptı.
Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Öğrenci Derneği'nin kurucularından oldu. Eskişehir'de Halkevleri'ne üye olarak öğrenci hareketinde yer aldı. Üniversite bittikten sonra askerliğini yaptı. 1993 yılında siyasete atılarak SHP üyesi oldu.

Veli Ağbaba, 1994 yılında 26 yaşında iken Malatya Belediye Meclis Üyesi seçildi. Belediye Meclis Grup Başkanı olarak bu görevinin yanı sıra CHP-SHP birleşmesinden sonra CHP İl Saymanlığı, İl Eğitim Sekreterliği ve kurultay delegeliği görevlerinde bulundu. 1998 yılında CHP İl Kongresinde Malatya İl Başkanı seçildi.

Malatyaspor Kongre Üyesi oldu. Atatürkçü Düşünce Derneği ve İnsan Hakları Derneği Üyesidir.

Veli Ağbaba, evlidir. Bir kız, bir erkek çocuğu vardır.

3 Kasım 2002 seçimlerinde Milletvekili adayı, 2007 seçimlerinde Milletvekili aday adayı oldu. 2003-2005 yılları arasında CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

6 Mart 2010 tarihinde yeniden CHP Malatya İl Başkanı seçildi. Ocak 2011 ayına kadar bu görevine devam etti.

12 Haziran 2011 seçimlerinde Malatya CHP 1. sıra Milletvekili adayı oldu ve Milletvekili seçildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Çevre Komisyonu ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeliğinde bulundu.

CHP 34. Olağan Kurultayında PM üyesi seçildi. 8 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel seçimlerinde 25. Dönem Malatya CHP milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26.Dönem milletvekilleri seçimlerinde yeniden Malatya milletvekili seçilmiştir.

Kitapları :
Hasta Mahpuslar Raporu
Tutuklu Gazeteciler Raporu (Dünyanın En büyük Gazeteci Cezaevi:Türkiye)
Tutuklu Milletvekilleri Raporu (Türkiye Büyük Milletvekili Cezaevi)
Balyoz Kumpası (Balyoz Davası'ndaki Hukuk Skandalı), Cumhuriyet Kitap
Kalemi Kırılan Gazeteciler, Cumhuriyet Kitap


Kaynak:Biyografi.info

Veli Ağbaba kitapları

Tüm Veli Ağbaba kitapları

Veli Ağbaba için yapılan aramalar

Veli Ağbaba, Veli Ağbaba biyografi, Veli Ağbaba hayatı, Veli Ağbaba özgeçmişi, Veli Ağbaba hakkında, Veli Ağbaba doğum yeri, Veli Ağbaba fotoğraf, Veli Ağbaba video, Veli Ağbaba resim, Veli Ağbaba kimdir?, Veli Ağbaba kaç yaşında?, Veli Ağbaba nereli, Veli Ağbaba memleketi