FB TW PIN NWS
BioRank 6625

Vedat Milor

Doğum tarihi : 10.Ekim.1955
Vedat Milor kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Akademisyen, Yazar
Vedat Milor doğum yeri : İstanbul

Vedat Milor Biyografisi

Son yıllarda televizyon ekranlarında “gurme” olarak ülkenin dört bir yanına yaptığı lezzet yolculukları ile tanınan Vedat Milor aslında ekonomi, hukuk ve uluslararası ilişkiler alanında eğitim almış bir akademisyendir.
Vedat Milor, 10 Ekim 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Oktay Milor ve Annesi kendisi 5 yaşındayken boşandığı için babaannesinin yanında büyümüştür. Babaannesi de kendisi 13 yaşındayken ölünce Galatasaray'da yatılı okumaya başladı.

Aslen Konyalı olan Vedat Milor, Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Ardından London School of Economics'te eğitim gördü. 1990 yılında bitirdiği Doktorasını Amerika'da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de sosyoloji üzerine yaptı. 1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa'da kaldı. Doktora tezi "Planning and Economic Development in Turkey and France: Bringing the State Back in", 1990 senesinde Amerika'da, American Sociological Association tarafından senenin en iyi doktora tezi seçildi.

Doktorasının ardından askerliğini yaptı ve 1991 yılında Dünya Bankası'nda işe başlayarak iki yıl orada çalıştı. Ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin Rhode Island eyaletinin Providence kentinde bulunan Brown Üniversitesi'nde sosyoloji bölümünde asistan profesör olarak çalışmaya başladı. New Jersey’de yer alan Princeton Üniversitesi'nde bir yıl misafir öğretmenlik yaptı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko'nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi'nde hukuk okudu. Burada da %10 derecesine girerek mezun olduktan sonra aynı okulda doçent olarak çalıştı.

Bir ara bir şirketin hukuksal işlerine baktıktan sonra Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde, öğretim üyeliği yaptı, politik ekonomi üzerine çeşitli dersler verdi. Sonraki yıllarda 2005 yılında Türkiye’ye geldikten sonra İstanbul Koç Üniversitesi'nde ise uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

NTV'de prime time'da haftada üç kez yayınlanan “Vedat Milor'la Tadı Damağımda” adlı programın sunuculuğunu yaptı. 2005 yılından beri de perşembe ve pazar günleri Milliyet gazetesinde yazıyor. Vedat Milor, hala en büyük hobisi olarak tanımladığı yeni lezzetler keşfetmek için dolaşmaya devam etmektedir.

Vedat Milor, Linda S. Milor ile evli olup “Ceylan Handan” (d.2002) adında bir kızı vardır.

Hala ABD. Atlanta’da yaşayan Vedat Milor, iş için ve çekimler için sık sık İstanbul’a gidip gelmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Vedat Milor kitapları

Tüm Vedat Milor kitapları

Vedat Milor için yapılan aramalar

Vedat Milor, Vedat Milor biyografi, Vedat Milor hayatı, Vedat Milor özgeçmişi, Vedat Milor hakkında, Vedat Milor doğum yeri, Vedat Milor fotoğraf, Vedat Milor video, Vedat Milor resim, Vedat Milor kimdir?, Vedat Milor kaç yaşında?, Vedat Milor nereli, Vedat Milor memleketi