FB TW PIN NWS
BioRank 522

Ümit Tokcan

Doğum tarihi : 15.Kasım.1944
Ümit Tokcan kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Şarkıcı
Ümit Tokcan doğum yeri : Ordu

Ümit Tokcan Biyografisi

Ümit Tokcan, Türk halk müziği sanatçısıdır.

Ümit Tokcan, Batum'dan göçen Kafkas kökenli bir ailenin oğlu olarak 15 Kasım 1944 tarihinde Ordu ilimizde doğmuştur. İlkokul ve ortaokul eğitimini Ordu'da tamamladıktan sonra lise eğitimini İstanbul'da bulunan Haydar Paşa Lisesi'nde tamamladı. Orta öğrenim yıllarında Ordu Musiki Cemiyeti'nde ilk müzik çalışmalarına başlayan Ümit Tokcan, Lise yıllarında devam ettiği Türk Musikisi Cemiyeti´nde, Neriman Altındağ Tüfekçi ve Nida Tüfekçi gibi sanatçıların öğrencisi oldu.

1966 yılında, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun açmış olduğu "Türk Halk Müziği Stajyer Ses Sanatçılığı" sınavını kazanan Ümit Tokcan, 3 yıl süren stajyerlik süresi içinde; Neriman Altındağ Tüfekçi, Nida Tüfekçi, Tuncer İnan, Yücel Paşmakçı gibi usta sanatçılardan dersler aldı.

1967-1968 yılları arasında Kadir İnanır ile aynı evi paylaşan Ümit Tokcan, Fatsalı ev arkadaşının desteğiyle “Hekimoğlu” adlı türküyü derlemiş, yıllarca radyoda, sonra da plağa okuyarak ünlendirilmişti. Hekimoğlu adı ile 1974 yılında plak formatında albüm de çıkardı.

1969 yılında Ankara'da askerlık görevini yapmak için TSK’ya katılan Ümit Tokcan, askerlik dönüşü Türkiye Radyo Televizyon Kurumu İstanbul Radyosu'nun kadrolu ''Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı'' oldu. Konservatuardan mezun olduktan sonra sanat yaşamını Aksaray Musiki Cemiyeti'nde devam ettirdi. Daha sonra İstanbul Radyosu'na girdi. Daha sonra radyodan ayrılıp on beş yıl dışarıda gazino, sahne ve film çalışması yaptı.

1987 yılında tekrar radyoya döndü. Türkiye'nin çeşitli yörelerinde ve yurt dışında birçok kez konser veren Ümit Tokcan, bilhassa geniş ses sahası, ses rengi ve kıvrak hançeresi ile seslendirdiği Orta Anadolu'nun bozlak ve türkülerini, ayrıca; Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgesi türkülerini ustaca yorumlaması ile kendini sanat camiasına kabul ettirdi.

22 adet kaset ve yedi adet long play sahibi olan Ümit Tokcan, çeşitli yörelerden 60 kadar da türkü derleyerek Türk Halk Müziği repertuarına kazandırdı. "Hekimoğlu Türküsü", "Oy Bi Sigara Ver Bana", "Yayladan Mı Geliyon", "Aşağıdan Gelir Yaylı Makine", "Sokak Başı Meyhane" gibi parçalar derleyerek seslendirdiği türkülerden bazılarıdır.

Ümit Tokcan, hâlen Türkiye Radyo Televizyon Kurumu İstanbul Radyosu'nda Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu:
1988 - Bacım (Sinema Filmi)
1987 - Yalvarış (Şahin) (Sinema Filmi)
1985 - Acı sevda (Sinema Filmi)
1975 - Geçmiş zaman elbiseleri (TV Filmi)
1974 - Avşar Beyi (Ali) (Sinema Filmi)
1974 - Bacım (Sinema Filmi)
1974 - Gün Akşam Oldu (Sinema Filmi)
1974 - Şirvan (Şahin) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Ümit Tokcan videoları

Tüm Ümit Tokcan videoları

Ümit Tokcan için yapılan aramalar

Ümit Tokcan, Ümit Tokcan biyografi, Ümit Tokcan hayatı, Ümit Tokcan özgeçmişi, Ümit Tokcan hakkında, Ümit Tokcan doğum yeri, Ümit Tokcan fotoğraf, Ümit Tokcan video, Ümit Tokcan resim, Ümit Tokcan kimdir?, Ümit Tokcan kaç yaşında?, Ümit Tokcan nereli, Ümit Tokcan memleketi