FB TW PIN NWS
BioRank 2268

Turhan Çömez

Doğum tarihi : 22.Ekim.1965
Turhan Çömez kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Siyasetçi, Doktor
Turhan Çömez doğum yeri : Gönen, Balıkesir

Turhan Çömez Biyografisi

22. Dönem AKP Balıkesir milletvekili, İstanbul Tıp Fakültesi mezunu, genel cerrahi uzmanı.
Turhan Çömez, 22 Ekim 1965 tarihinde Balıkesir'in ilçesi Gönen'de doğmuştur. Baba adı Hasan, anne adı İkbal. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Genel cerrahi dalında uzmanlık eğitimi gördü. Erzurum 1 Nolu Sağlık Ocağında koruyucu ve halk sağlığı hekimi, Bandırma Devlet Hastanesi Acil Birim hekimi, Vakıf Gureba Hastanesinde genel cerrahi uzmanı olarak çalıştı.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nde Genel Başkan Özel Kalem Müdürlüğü ve Danışmanlığı görevini yürütmüştür. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı özel kalem müdürü ve danışmanı iken, 2002 genel seçimlerinde XXII. Dönem (3 Kasım 2002 – 22 Temmuz 2007) Balıkesir Milletvekili seçildi.

Parti grubu içinde yaptığı çıkışlarla dikkat çekti, Parti grup toplantısı basına kapalı bölümünde seçim bölgesine kaynak aktarımında ve Gemlik Gübre A.Ş.'nin özelleştirilmesindeki uygulamalar konusunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a yönelttiği eleştiriler ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakın Atasay Kuyumculuk'un sahibi Cihan Kamer'e işaret ederek değerli taş ithalatında verginin sıfırlanmasına ilişkin olarak dile getirdiği sorular nedeniyle, Recep Tayyip Erdoğan'ın Avustralya'dan telefon talimatıyla ‘kesin ihraç istemiyle parti yüksek disiplin kurulu'na sevkedilmesini istediği haberi üzerine gündeme gelmiştir. Daha sonra partisine ters düşerek muhalif bir tutum takındı. Parti yetkililerine yönelik ağır suçlamaları nedeniyle AK Parti Disiplin Kurulu tarafından 8 Nisan 2008'de partiden ihraç edildi.

Ankara Enstitüsü adlı siyaset üstü düşünce kurumunu oluşturdu ve burada çalışmalara devam etti.

1 Temmuz 2008'de Ergenekon adlı örgüt soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri çıkarıldı. Ancak İngiltere'de dil eğitimi aldığı için yakalanamadı. Bu kararın ardından İngiliz hükümetine sığınma talebinde bulunan Çömez'e 2011 yılında 5 yıllık iltica statüsü verildi.

Dr. Turan Çömez, 1 Eylül 2018’de, Londra'da Türk ve İngiliz hekimlerinin birlikte çalışacağı Özel Sağlık Merkezi kurduğunu açıkladı. 2 Kasım 2018’de ise Çömez’e, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Parlamentosu tarafından yılın ‘en başarılı doktoru’ ödülü verildi.

Evli, 2 çocukludur. Orta düzeyde İngilizce bilir.

Ergenekon Davası'nda tüm sanıkların beraat etmesinin ardından yurtdışında bulunan Turhan Çömez, 12 yıldır bulunduğu İngiltere'den Türkiye'ye 30 Ağustos 2019 tarihinde tarifeli uçakla döndü.

Turhan Çömez, halen İngiltere'de doktorluk yapmaktadır. İngiltere'deki Basildon Üniversitesi Hastanesi'nde genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan ve ayrıca Londra'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Haringey semtindeki özel bir klinikte çalışmaktadır.

Turhan Çömez, 12 Ekim 2022 tarihinde İYİ Parti'ye katıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Turhan Çömez için yapılan aramalar

Turhan Çömez, Turhan Çömez biyografi, Turhan Çömez hayatı, Turhan Çömez özgeçmişi, Turhan Çömez hakkında, Turhan Çömez doğum yeri, Turhan Çömez fotoğraf, Turhan Çömez video, Turhan Çömez resim, Turhan Çömez kimdir?, Turhan Çömez kaç yaşında?, Turhan Çömez nereli, Turhan Çömez memleketi