FB TW PIN NWS
BioRank 2510

Tuncay Özilhan

Doğum tarihi : 09.Temmuz.1947
Tuncay Özilhan kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : İş adamı
Tuncay Özilhan doğum yeri : Kayseri

Tuncay Özilhan Biyografisi

Anadolu Grubu Başkanı ve TÜSİAD eski başkanı

Tuncay Özilhan, 9 Temmuz 1947 tarihinde Kayseri’de doğmuştur. Annesinin adı Türkan Özilhan’dır. Anadolu Grubu’nun kurucusu İzzet Özilhan babasıdır. Saint Joseph Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Long Island Üniversitesi’nde işletme master’ı (MBA) yaptı.

1977 yılında babası İzzet Özilhan’ın kurduğu Anadolu Holding’in bir firması olan Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile iş hayatına başladı. Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü, 1984 yılından itibaren de Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanlığı görevleri yaptı. 2007 yılı Mayıs ayında Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldı.

2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan, 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine kadar sürdürmüştür. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Özilhan bu görevinin yanı sıra Anadolu Efes Biracılık, Efes Pazarlama, Tarbes, Coca-Cola İçecek (CCİ), Coca-Cola Satış ve Dağıtım, Hamburger Restoran İşletmeleri (McDonald’s), ABank, Alternatif Finansal Kiralama, Alternatif Yatırım, Anadolu Alpha Gayrimenkul, Anadolu Elektronik (Samsung), Anadolu Termik Santralleri, Anadolu Taşıt Ticaret, Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da yürütmektedir.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı, DEİK Türk – Japon İş Konseyi Başkanı, Estonya Fahri Konsolosu ve Efes Pilsen Spor Kulübü Başkanı olan Tuncay Özilhan Koyu bir Beşiktaş taraftarıdır.

1997 yılında yılın iş adamı ödülünü aldı.

Tuncay Özilhan, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 2001 yılında TÜSİAD Başkanlığına seçildi. 2003 yılında bir kez daha 2 yıllığına bu göreve seçilen Özilhan 1 yıl sonra görevi bıraktı.

Tuncay Özilhan, 1972 yılında Emine Özilhan ile evlendi. İzzet Özilhan (Torun) (d. 1981), İpek Özilhan Özkan ve Türkan Özilhan Tacir adlarında üç çocuğu vardır. Oğlu İzzet Özilhan (Torun), 16 Temmuz 2011 tarihinde oyuncu Yasemin Ergene ile evlendi.

Kaynak:Biyografi.info

Tuncay Özilhan hakkında haberler

Tüm Tuncay Özilhan haberleri

Tuncay Özilhan için yapılan aramalar

Tuncay Özilhan, Tuncay Özilhan biyografi, Tuncay Özilhan hayatı, Tuncay Özilhan özgeçmişi, Tuncay Özilhan hakkında, Tuncay Özilhan doğum yeri, Tuncay Özilhan fotoğraf, Tuncay Özilhan video, Tuncay Özilhan resim, Tuncay Özilhan kimdir?, Tuncay Özilhan kaç yaşında?, Tuncay Özilhan nereli, Tuncay Özilhan memleketi