FB TW PIN NWS
BioRank 4052

Tuğrul Türkeş

Doğum tarihi : 01.Aralık.1954
Tuğrul Türkeş kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Tuğrul Türkeş doğum yeri : İstanbul

Tuğrul Türkeş Biyografisi

MHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi idi.

Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Yıldırım Tuğrul Türkeş’dir. MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in oğludur. Annesinin adı Muzaffer Şükriye'dir. Umay Günay, Ayzıt Türkeş, Sevenbige Çağrı Türkeş, Selcen Homriş ve babasının ikinci eşinden Ahmet Kutalmış ile Ayyüce Türkeş Taş olmak üzere 7 kardeştirler. Adını da komşusu ve tanıdıkları yazar Nihal Atsız koymuştur.

22 Eylül 1960'ta Milli Birlik Komitesi'nden çıkartılan babası emekli edildikten sonra Yeni Delhi büyükelçilik müşaviri olarak Hindistan'a gönderilince Tuğrul Türkeş, orada ilkokula başladı. 1963 yılında Türkiye’ye döndüler. Okuluna Ankara’da TED kolejlinde devam etti. 1972 yılında liseden mezun oldu.

Önce Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Mimarlık’ta iki sene mimarlık okudu ama sonra vazgeçti.

1974 yılında başladığı Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünden 1983 yılında mezun oldu. Ticaret Bakanlığında Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akşam ve Son Havadis gazeteleri ile Yeni Harman haftalık dergisinde köşe yazarlığı yaptı.

1983 yılında askerliğini 4 aylık kısa dönem olarak yaptı.

PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankasında Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ'de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Medikal, sigortacılık ve uydudan görüntüleme konuları ile faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde yönetici ve ortaklık yaptı.

1997 yılında MHP'nin kurucusu ve başkanı olan babası Alparslan Türkeş öldüğünde MHP genel başkanlığına aday oldu ama kongrede yapılan seçimde başkanlığı Devlet Bahçeli kazandı.

Bunun üzerine Tuğrul Türkeş, Aydınlık Türkiye Partisini kurdu. Aydınlık Türkiye Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı görevini üstlendi. 2002 yılında Tansu Çiller’in başkanı olduğu DYP ile koalisyon yaptı. Fakat, DYP 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı aşamayınca parti genel başkanlığını ve siyaseti bıraktı.

2007 yılında milletvekili genel seçimlerinden önce MHP başkanı Devlet Bahçeli ile barıştı ve Ankara 1. Bölgeden Milletvekili adayı oldu.

23 Temmuz 2007 tarihinde 23. Dönemde Milliyetçi Hareket Partisinden Ankara Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği yaptı.

12 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönemde tekrar Milliyetçi Hareket Partisinden Ankara Milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği görevine yeniden seçildi.

Tuğrul Türkeş ilk eşi Süreyya Işık Bilgiç'ten kızı Muzaffer ve oğlu Osman Türkeş vardır.

Tuğrul Türkeş ikinci eşi Kadriye Serpil hanım ile evli idi 20 yıllık eşinden boşandı. Bu eşinden Oğuz adında bir oğlu vardır.

Tuğrul Türkeş, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ankara'dan MHP milletvekili seçilmiştir.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş, ihraç talebiyle MHP disiplin kuruluna sevkedildi. 5 Eylül 2015 tarihinde de ihraç edildi.

18 Eylül 2015 tarihinde MHP'den ve Parti Genel Meclisi'nden istifa dilekçesini Ankara 21. Noterliği aracılığıyla MHP Genel Başkanlığına, TBMM Başkanlığına ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 18 Eylül 2015 tarihinde 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak seçimler için AK Parti'den Ankara milletvekili adayı gösterildi. 1 Kasım 2015 seçimleri sonucunda AK Parti Ankara milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Tuğrul Türkeş'i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Tuğrul Türkeş yeni kabinede görevlendirilmedi.

Kaynak:Biyografi.info

Tuğrul Türkeş hakkında haberler

Tüm Tuğrul Türkeş haberleri

Tuğrul Türkeş için yapılan aramalar

Tuğrul Türkeş, Tuğrul Türkeş biyografi, Tuğrul Türkeş hayatı, Tuğrul Türkeş özgeçmişi, Tuğrul Türkeş hakkında, Tuğrul Türkeş doğum yeri, Tuğrul Türkeş fotoğraf, Tuğrul Türkeş video, Tuğrul Türkeş resim, Tuğrul Türkeş kimdir?, Tuğrul Türkeş kaç yaşında?, Tuğrul Türkeş nereli, Tuğrul Türkeş memleketi