FB TW PIN NWS
BioRank 7678

Toru Iwatani

Doğum tarihi : 25.Ocak.1955
Toru Iwatani kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Toru Iwatani doğum yeri : Meguro, Tokyo, Japonya

Toru Iwatani Biyografisi

Bilgisayar ve arcade oyun tarihinin en popüler oyunlarından birisi olarak kabul edilen Pac-Man’in yaratıcısı olan Japon bilgisayar oyunu tasarımcısı. 1980 yılında piyasaya sürülen Pac-Man, oyun tarihinin en yaratıcı eserlerinden birisi olarak ününü korumuş ve yapılışından yıllar sonra bile en çok oynanan oyunlardan birisi olarak kalmıştır. Popüler arama motoru Google, 21 Mayıs 2010 tarihinde, Pac-Man oyununu ana sayfasına oynanabilir halde koyarak bu oyunu yeni nesillerle de tanıştırmıştır.
Toru Iwatani, 25 Ocak 1955 tarihinde, Meguro, Tokyo, Japonya’da dünyaya geldi. Japonya’nın en eski bilgisayar yazılım ve oyun firmalarından birisi olan Namco’ya 1977 tarihinde katılan Iwatani, bu firmada oyun tasarlayıcısı olarak işe başladı.

Iwatani, 1980 yılında yazılımcı Shigeo Funaki ve kompozitör Toshio Kai’nin de aralarında bulunduğu beş kişilik bir ekiple beraber çalışarak video oyunları tarihini kökten değiştirecek olan Puck-Man adlı bir oyuna imza attı. 10 Mayıs 1980 tarihinde Japonya’da dağıtımına başlanan Puck-Man, kısa süre içerisinde ülkenin en fazla satılan oyunu haline geldi.

Puck-Man’in adının değiştirilmesi ise, Amerikan piyasasına sunulacağı zaman gerçekleşti. A.B.D.’li oyun şirketi Midway tarafından dağıtım hakları satın alınan oyun, gençlerin P harfini F ile değiştirerek oyunun adını argo bir kelime ile değiştirmelerinden ve oyunun imajını değiştirmelerinden korkularak Amerikan piyasalarına Pac-Man adı altında sunuldu.

Toru Iwatani, Pac-Man’in dışında en başarılısı Libble Rabble olan bir dizi video oyununa daha imza atmış olsa da, hiçbirisi yaptığı ilk oyunun başarısını tutturamadı. Zaman içerisinde Namco firmasının hiyerarşisi içerisinde yükselen Iwatani, son olarak firmanın yönetiminin en üst basamaklarına kadar tırmandı. 2005 yılında, Namco’daki işinin yanı sıra Osoka Güzelsanatlar Üniversitesi’nde misafir eğitimci olarak görev almaya başlayan Iwatani, 2007 yılında, Pac-Man Championship Edition adı altında, Xbox 360 platformunda çalışan son bir Pac-Man oyunu geliştirdikten sonra aktif oyun geliştiricilik kariyerine son vererek Osoka Üniversitesi’nde tam zamanlı eğitmen olarak çalışmaya başladı.

Iwatani, VH-1 kanalında yayınlanan Game Break adlı video oyunları programına verdiği röportajda Pac-Man’i yaptığı yıllarda basit bir çalışan olduğunu ve oyunun dünya çapındaki başarısına rağmen firmasından ne bir ödül ne de bir ikramiye aldığını belirtti. Pac-Man, 30. yılı dolayısıyla, 21 Mayıs 2010 tarihinde ünlü arama motoru Google’ın ana sayfasında oynanabilir haliyle yayınlanarak hayranlarına tekrar kavuşma fırsatı yakaladı.

Kaynak:Biyografi.info

Toru Iwatani için yapılan aramalar

Toru Iwatani, Toru Iwatani biyografi, Toru Iwatani hayatı, Toru Iwatani özgeçmişi, Toru Iwatani hakkında, Toru Iwatani doğum yeri, Toru Iwatani fotoğraf, Toru Iwatani video, Toru Iwatani resim, Toru Iwatani kimdir?, Toru Iwatani kaç yaşında?, Toru Iwatani nereli, Toru Iwatani memleketi