FB TW PIN NWS
BioRank 9228

Tolga Kurtoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1976
Tolga Kurtoğlu kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Tolga Kurtoğlu doğum yeri : İzmir

Tolga Kurtoğlu Biyografisi

2017 Ocak ayında Xerox PARC’a CEO olarak atandı.

Tolga Kurtoğlu, 1976 yılında İzmir'de doğmuştur. İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2001 yılında ABD Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans Programı'nı tamamladı. Doktora derecesini ise 2007 yılında ABD Austin Texas Üniversitesi'nde yaptı.

Ayrıca lise çağlarında uzun süre kaleci olarak futbol oynayan Tolga Kurtoğlu, ABD'ye yerleştikten sonra futbol liglerinde oynamaya devam etti.

2001 yılı Ağustos ayında Dell'de tasarım mühendisi olarak işe başladı. Dell'den sonra, doktora yapan Tolga Kurtoğlu, 2006 Haziran'dan 2010 yılı yazına kadar Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) araştırmacı olarak çalıştı.

2010 yılında Xerox PARC'a geçti. Xerox PARC'da da ilk olarak Ar-Ge yöneticisi, ardından Direktör ve Başkan Yardımcılığı yaptı.

Silikon Vadisi'ne transfer olan tek Türk CEO unvanını da Tolga Kurtoğlu aldı. Kurtoğlu, Palo Alto'da yer alan merkezde yapay zekâ, makine öğretisi (machine learning), analitik sistemler, geometrik muhakeme, modelleme, simülasyon ve siber fiziksel güvenlik alanlarındaki araştırma projelerini yürüttü. Bu kapsamda, ürün ömrü yönetimi, enerji, taşımacılık, otomotiv, uzay ve savunma sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler Kurtoğlu'nun sorumluluk alanlarının içindeydi. 7 yılın ardından Kurtoğlu, 2017 Ocak ayında Xerox PARC’a CEO olarak atandı.

Dr. Tolga Kurtoğlu Xerox PARC’a CEO olarak atanmadan önce Xerox PARC Başkan Yardımcısı ve Sistem Bilimleri Laboratuvarı Direktörü olarak görev yapıyordu.

Xerox PARC; geçmişte olduğu gibi günümüzde de sıra dışı teknolojik buluş duyuruları ile dünya teknoloji gündemini belirleyen birkaç merkezden biri olma özelliğini sürdürüyor. Xerox PARC’da son dönemde gerçekleştirilen önemli projeler arasında; sıvı alaşımdan çip basan baskı cihazı, soy yapıştır sensorlarla internetli nesnelerin uzaktan takibi ve görüntülenmesi projesi, kendi kendini imha edebilen elektronik çip ile veri güvenliği projesi, basılı elektronik etiket teknolojisi ile kutulu ürünlerin sahte üretim ve satışını engellenebilmesi, giyilebilir sağlık çipleri ile uzaktan hasta bakımı yapılabilmesi gibi teknolojiler bulunuyor.

Kaynak:Biyografi.info

Tolga Kurtoğlu için yapılan aramalar

Tolga Kurtoğlu, Tolga Kurtoğlu biyografi, Tolga Kurtoğlu hayatı, Tolga Kurtoğlu özgeçmişi, Tolga Kurtoğlu hakkında, Tolga Kurtoğlu doğum yeri, Tolga Kurtoğlu fotoğraf, Tolga Kurtoğlu video, Tolga Kurtoğlu resim, Tolga Kurtoğlu kimdir?, Tolga Kurtoğlu kaç yaşında?, Tolga Kurtoğlu nereli, Tolga Kurtoğlu memleketi