FB TW PIN NWS
BioRank 9329

Tigran Vartanovich Petrosian

Doğum tarihi : 17.Haziran.1929 Ölüm tarihi : 13.Ağustos.1984
Tigran Vartanovich Petrosian kaç yaşında öldü : 55
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek :
Tigran Vartanovich Petrosian doğum yeri : Tiflis, Gürcistan
Ölüm yeri : Moskova, Rusya

Tigran Vartanovich Petrosian Biyografisi

Tigran Vartanovich Petrosian, oyunlarındaki karakteristik ve aşılması çok güç savunması ile tanınan ve 1963-1969 yılları arasında, Dünya Satranç Şampiyonu ünvanını kazanmış Ermeni satranç oyuncusu.

17 Haziran 1929 tarihinede, o dönemde Sovyetler Birliği'ne bağlı olan Gürcistan'ın Tiflis kentinde dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir kısmını Tiflis'te geçiren Petrosian, Tiflis'teki yerel bir satranç okulunda, sekiz yaşından itibaren Archil Ebralidze'den satranç öğrenmeye başladı.

Petrosyan ilk büyük başarısını, 1945 yılında Leningrad'da yapılan 4. Sovyetler Birliği Gençler Satranç Şampiyonası'nda üçüncü olarak elde etti. Bu şampiyonada Y. Vasilchuk ve A. Reshko ile berabere kalarak üçüncü olmayı başardı. 1946 yılında Yerevan'da düzenlenen Ermenistan Şampiyonası'nı kazanan Petrosian, aynı yıl Leningrad'da yapılan turnuvada büyük bir başarı gösteremedi. Aynı yıl Tiflis'te yapılan Gürcistan Şampiyonası'nda Paul Keres'in ardından ikinci olmayı başardı. Bu turnuvada iki beraberlik dışında bütün oyunları kazanan Paul Keres, berabere kaldığı oyunlardan birini Petrosian'a karşı oynadı. 1946 yılında düzenlenen Sovyet Şampiyonası'da büyük bir başarı gösteremeyen Petrosian, aynı yıl Leningrad'da düzenlenen gençler şampiyonasını namalup şekilde tamamladı. 1948 yılında düzenlenen Kafkasya Şampiyonası'nda, Vladimir Makognov'un ardından ikinci olmayı başardı ve aynı yıl düzenlenen 8. Ermenistan Şampiyonası'nda birinciliği Genrikh Kasparian ile paylaştı.

Petrosian 1949 yılında, Leningrad ve Kiev ile birlikte Sovyetler Birliği'nin en önemli satranç merkezlerinden biri olan Moskova'ya taşındı ve katıldığı pek çok turnuvayı kazanarak, satranç kariyerinde önemli ilerlemeler kaydetti. 1951 yılında Moskova'da düzenlenen trunuvayı kazanan Petrosian, bu tarihten itibaren daha istikrarlı oyunlar sergilemeye başladı. 1952 yılında Rona Yakovlevna Avinezar ile evlendi.

Petrosian, 1962 yılında Kurasao'da düzenlenen turnuvayı kazanmasının ardından, 1963 yılında Mikhail Botvinnik'i yenerek Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Yaptığı kararlı savunma ile Botvinnik'i yenmeyi başaran Petrosian, şapmiyonluğa yenilgisiz ulaştı. 1963 yılında Los Angeles'ta düzenlenen ve Dünya Şampiyonası'ndan sonra katıldığı ilk turnuva olan Piatigorsky Cup'ta Paul Keres ile birinciliği paylaştı.

Dikkatli ve sabırlı savunmayı ön planda tutan ve rakibinin gerçekleştirebileceği muhtemel hücumları önceden sezebilen Petrosian, oyunlarını genellikle hata yapmaktan kaçarak elde ettiği küçük avantajların birikimi ile kazanmayı başardı. Petrosian'ın stratejileri günümüzde de pek çok satranç okulunda ders olarak gösterilmektedir.Kaynak:Biyografi.info

Tigran Vartanovich Petrosian için yapılan aramalar

Tigran Vartanovich Petrosian, Tigran Vartanovich Petrosian biyografi, Tigran Vartanovich Petrosian hayatı, Tigran Vartanovich Petrosian özgeçmişi, Tigran Vartanovich Petrosian hakkında, Tigran Vartanovich Petrosian doğum yeri, Tigran Vartanovich Petrosian fotoğraf, Tigran Vartanovich Petrosian video, Tigran Vartanovich Petrosian resim, Tigran Vartanovich Petrosian kimdir?, Tigran Vartanovich Petrosian kaç yaşında?, Tigran Vartanovich Petrosian nereli, Tigran Vartanovich Petrosian memleketi