FB TW PIN NWS
BioRank 7968

Thukididis

Doğum tarihi : -
Thukididis kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Tarihçi
Thukididis doğum yeri : Alimos, Yunanistan

Thukididis Biyografisi

Tukididis Antik Yunan tarihçisidir.

Doğumu : MÖ 460 Alimos, Yunanistan
Ölümü : MÖ 395 Atina, Yunanistan

Thukididis, MÖ 460 yılında Alimos, Yunanistan’da doğmuştur.

Thukididis, Atina ile Sparta arasındaki 30 yıl süren ve MÖ 404 yılında sona eren ünlü Peloponez Savaşı sırasında yaşamış ve bu savaşları tasvir etmiştir.

Thukididis, çok farklı bir tarihçidir. Örneğin, Herodot, yalnızca bir öykücüdür. Oysa Thukididis tarihi, siyasi açıdan ele alan bir tarihçidir. Aralarındaki farklılığa rağmen, her ikisi de tarihçidir ancak tarih filozofu değildir. Bir başka deyişle, her ikisi de tarihi olaylarla ilgilenmişler, tarihin anlamı ve amacını, insanın tarih içindeki rolünü dikkate almamışlardır.

Eserlerinde olayları sebep-sonuç ilişkisi içinde incelemiştir. Eserlerini yazarken öğretici bir dil kullanan Tukididis, bu yönü ile öğretici tarih tekniğini ilk başlatanlardan biri olarak bilinmektedir. Tukididis, Yunanlılarda Herodot’tan sonra çıkan en büyük ikinci tarihçi olma özelliğine sahiptir.

Babası Olorus, Trakya'da madenleri olan zengin bir ailedendir. Ayrıca, Perikles'in çatıştığı Sparta yanlısı "tutucu" aristokratik partinin önderi, büyük Atinalı komutan ve devlet adamı Kimon'un da hısmı olduğu sanılmaktadır.

M.Ö. 431 yılında savaş çıktığı zaman henüz pek genç olan Thukididis, ertesi yıl baş gösteren salgında vebaya yakalanmış, fakat iyileşebilmişti. M.Ö. 424'te komutan seçilen Thukididis'e küçük bir filoyla Atina'nın önemli Amphipolis kolonisini Spartalı ünlü komutan Brasidas'ın kuvvetlerine karşı koruma görevi verilmiş, bunu başaramayınca da gönüllü olarak da sürgüne gitmiştir. Yirmi yıl Atina'dan uzak kalmış ve savaşın Sparta'nın kesin galibiyeti ile bitmesi üzerine, yurduna dönüşünden dört yıl sonra ölmüştür. Yazmaya başladığı savaşın tarihini 404 yılına kadar getirmek istemişse de, 411 yılı kışından sonrasını anlatmaya ömrü yetmemiştir.

Yazarın ölümünden sonra 8 kitaba ayrılan Peloponnesos Savaşı'nın Tarihi, Thukididis'i bilimsel ve nesnel tarihçiliğin kurucusu olarak tanıtmıştır.

Thukididis, MÖ 395 yılında Atina, Yunanistan’da 65 yaşında ölmüştür.

Thukididis sözleri :
“Hak, dünya telakkisine göre sadece eşit güçte olanlar arasında söz konusudur; zira güçlü yapabildiğini yapar ve zayıf çekmesi gereken eziyeti çeker.”
“Mutluluğun sırrı özgürlüktüɾ. Özgürlüğün sırrı ise cesarettiɾ.”


Kaynak:Biyografi.info

Thukididis için yapılan aramalar

Thukididis, Thukididis biyografi, Thukididis hayatı, Thukididis özgeçmişi, Thukididis hakkında, Thukididis doğum yeri, Thukididis fotoğraf, Thukididis video, Thukididis resim, Thukididis kimdir?, Thukididis kaç yaşında?, Thukididis nereli, Thukididis memleketi