FB TW PIN NWS
BioRank 8266

Thomas Cook

Doğum tarihi : 22.Kasım.1808 Ölüm tarihi : 18.Temmuz.1892
Thomas Cook kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : İş adamı
Thomas Cook doğum yeri : Melbourne, Derbyshire, İngiltere
Ölüm yeri : Knighton, Leicester, İngiltere

Thomas Cook Biyografisi

Kendi adıyla bilinen taşımacılık şirketinin kurucusudur. Thomas Cook, modern turizmin temelini atan isim olarak bilinmektedir.

Thomas Cook, 22 Kasım 1808 tarihinde İngiltere’de Melbourne, Derbyshire’de John Cook, Elizabeth Cook çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 10 yaşındayken bir bahçıvanın yanında çalışmaya başladı. 14 yaşındayken, amcası John Pegg’in yanında beş yıl kabine yapımcısı olarak çalıştı.

Katı bir Baptist olarak yetiştirilen Thomas Cook,1825 yılında 17 yaşında iken yerel Temperance Society'ne katıldı. Şubat 1826'da, Baptist misyoner oldu ve bölgeyi köy köy dolaştı, Temperance broşürlerini dağıttı ve zaman zaman para kazanmak için bir kabine üreticisi olarak çalıştı.

Marangozluk mesleğini yapmakta olan Thomas Cook, 1841 yılında İngiltere'nin Leicester kentine, 20 km uzaklıktaki bir alanda düzenlelen Temperance Society toplantısına, 570 kişilik bir turist kafilesini tren ile götürdü. Bu yüzden özel bir treni kiraladı ve ulaşım ve yemek masraflarını karşılamak için 570 müşterisine 1 şilin yaptı. Bu hareketiyle modern anlamda ilk turizm hareketini başlatmıştır. 1 şiline düzenlediği bu turdan hiç kar elde etmemiş ve ilk tur düzenleyen kişi olmuştur. 4 Ağustos 1845 tarihinde bir gurubun Leicester'den Liverpool'a seyahat etmesini sağladı. 1846'da Leicester'den 350 kişiyi İskoçya gezisine çıkardı. Ucuz tren seyahati organize eden girişim büyük bir başarıydı ve Cook, demiryolu gezileri düzenleyerek kendi işini kurmaya karar verdi.

1846 yılında marangozluk mesleğini bıraktı ve seyahat düzenleyicisi olarak yeni mesleğine başladı. 1851 yılında Londra'da Hyde Park'ta düzenlenen Büyük Sergiye 150.000 kişinin seyahat etmesini sağladı. Dört yıl sonra, Belçika, Almanya ve Fransa’nın büyük dairesel turunda Paris’te sergi için biten ilk yurtdışı gezisini planladı.

Tur organizatörü olarak yeni bir meslek alanı yaratan Thomas Cook, ilk yurtdışı turunu İskoçya'ya tren ve gemi ulaşım araçlarını birlikte organize ederek gerçekleştirmiştir. 1860 yılında ilk seyahat şirketini Thomas Cook Travel adı ile açmıştır.

1865 yılında oğlu John Mason Cook ile beraber şirketinin merkezini Londra'ya taşıdı. Oğlu John, Thomas Cook & Son olarak bilinen şirketin Londra ofisini yönetti. Avrupa çapında kişisel olarak düzenlenen turlar düzenlediler ve bağımsız geziler yapan turistler için otel tedarik ettiler.

17 Kasım 1869'da açılan Süveyş kanalı, Doğu İmparatorluğu'nun kapısıydı ve Cook turizmi için bir dönüm noktası oldu. Mısır, zengin gezginler için tercih edilen bir kış tatili yeri oldu. Mısır'a düzenlenen geziler uluslararası başarı oldu. 1872 yılında Atlas Okyanusunu vapurla geçiş, ABD'de doğudan batıya tren ile seyahat, Japonya'ya kürek vapuru ve Çin ile Hindistan arasında karasal bir gezi dahil olarak bir dünya turu düzenlemiştir. Bununla ilgili turun ziyaret edeceği daha heyecan verici yerleri gösteren Afişler ve reklamlar bastırmıştır.

Osmanlı Devleti zamanında Türkiye egzotik ve sanatsal olarak görülüyordu, İstanbul 1860'larda ve 70'lerde önemli bir destinasyon haline geldi. 1883 yılında Paris'ten ilk seferine başlayan Orient Express (Şark Ekspresi) treni ile zengin yolcuları İstanbul’a taşıdı.

Thomas Cook, 1879 yılında emekliye ayrılarak şirketin işlerini oğlu John Mason Cook’a bıraktı.

Thomas Cook, 2 Mart 1833 tarihinde Marianne Mason ile evlendi. John Mason Cook (d.13 Ocak 1834-ö.1899) adında bir oğlu oldu.

Thomas Cook, 18 Temmuz 1892 tarihinde İngiltere’nin Knighton, Leicester kentinde 84 yaşında ölmüştür.

14 Ocak 1994'te büyük torunu Thomas Cook tarafından Leicester Tren İstasyonu, London Road, Leicester dışındaki alana Thomas Cook heykeli yaptırıldı.

Thomas Cook’ın oğlu John Mason Cook işlerini daha da büyüterek işi kendi çocuklarına bıraktı.

178 yıllık Thomas Cook seyahat firması 23 Eylül 2019 tarihinde iflas etti.

Kaynak:Biyografi.info

Thomas Cook için yapılan aramalar

Thomas Cook, Thomas Cook biyografi, Thomas Cook hayatı, Thomas Cook özgeçmişi, Thomas Cook hakkında, Thomas Cook doğum yeri, Thomas Cook fotoğraf, Thomas Cook video, Thomas Cook resim, Thomas Cook kimdir?, Thomas Cook kaç yaşında?, Thomas Cook nereli, Thomas Cook memleketi