FB TW PIN NWS
BioRank 4277

Temel Kotil

Doğum tarihi : 03.Aralık.1959
Temel Kotil kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Mühendis
Temel Kotil doğum yeri :

Temel Kotil Biyografisi

2005 yılında Türk Hava Yolları Genel Müdürü oldu. 21 Ekim 2016 tarihinde THY Genel Müdürlüğünden ayrıldı. Kotil, TAI’nin yaklaşık bir yıldır yönetim kurulu üyesi iken yeni görevi ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) genel müdürlüğü makamına geçti.

Temel Kotil, 3 Aralık 1959 tarihinde Rize'de Gündoğdu ilçesinin Araklı mahallesinde 5 kardeşin üçüncüsü olarak doğmuştur. Fatma ve Müşerref adında İki ablası, Emine adında bir kız kardeşi, Yusuf adında bir erkek kardeşi vardır. İlkokula Rize'de Gündoğdu ilçesinde 1967 yılında başladı. İki sene sınıfta kaldıktan sonra 1969 yılında İstanbul’a gemi ile gitti. İstanbul’da Cerrahpaşa’da Ali Paşa İlkokulunda okuyarak mezun oldu. Davutpaşa Ortaokulu bitirdi. Babası O 5 yaşında iken Almanya’ya çalışmaya gitmiş. 5 sene orada çalıştıktan sonra dönüp İstanbul’a yerleşmiş.

1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını 1986 yılında ABD'nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi'nin "Uçak Mühendisliği" bölümünde tamamladı. Ardından aynı üniversitede Makine Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını 1987 yılında yaptı. Devam ederek yine Michigan Üniversitesinde “Makine Mühendisliği" bölümünde doktorasını 1991 yılında tamamladı.

1991 yılında yurda döndükten sonra 1991-93 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yaptı. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet veren Temel Kotil, aynı fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993 -1994 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 1994-1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptı. Görevi sonrasında Üniversiteye döndü. 2001 yılında ABD'de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak görev yaptı.

Daha sonra New York'ta Advanced Innovative Technologies Inc.’de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığı görevi yaptı. Sonra da İstanbul Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde dersler verdi. Temel Kotil’in birçok araştırma ve bilimsel yayını vardır.

Temel Kotil, Remziye Kotil ile evlidir. Enes Seyfullah, Bilal Ali ve Kübra adlarında üç oğlu bir kızı vardır. Enes Seyfullah adındaki oğlu ABD.’de yaşamaktadır.

Mart 2003 yılında Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak THY’da göreve başladı. 2005 yılında THY Genel Müdürlüğüne atandı. 2006 yılında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2010 yılında Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 1 Ocak 2014 itibarı ile Avrupa Havayolları Birliği'nin (AEA) Başkanlığına seçildi.

21 Ekim 2016 tarihinde THY Genel Müdürlüğünden ayrıldı. Kotil, TAI’nin yaklaşık bir yıldır yönetim kurulu üyesi iken yeni görevi ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) genel müdürlüğü makamına geçti.

Eylül 2020 ayının sonlarında medyadan koronavirüs testinin pozitif çıktığı duyurulan Temel Kotil, 27 Eylül 2020 tarihinde yoğun bakıma alındı.

Ödülleri :
2009 - İstanbul Turizm Özel Ödülü
2014 - Yılın Havacılık Lideri Ödülü
2014 - Airline Strategy Ödülleri - Yılın CEO'su Ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Temel Kotil için yapılan aramalar

Temel Kotil, Temel Kotil biyografi, Temel Kotil hayatı, Temel Kotil özgeçmişi, Temel Kotil hakkında, Temel Kotil doğum yeri, Temel Kotil fotoğraf, Temel Kotil video, Temel Kotil resim, Temel Kotil kimdir?, Temel Kotil kaç yaşında?, Temel Kotil nereli, Temel Kotil memleketi