FB TW PIN NWS
BioRank 7137

Tassos Papadopoulos

Doğum tarihi : 07.Ocak.1934 Ölüm tarihi : 12.Aralık.2008
Tassos Papadopoulos kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Başbakan
Tassos Papadopoulos doğum yeri : Lefkoşa, Kıbrıs
Ölüm yeri : Lefkoşa, Kıbrıs

Tassos Papadopoulos Biyografisi

Tassos Papadopoulos, 1934 doğumlu siyasetçi. 28 Şubat 2003'den bu yana Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin 5. Başbakanı ve DİKO'nun (Dimokratikon Komma Demokratik Parti) başkanı.


Tassos Nikolaou Papadopoulos, 7 Ocak 1934'te Lefkoşa'da doğdu. 19552te Londra'da aldığı hukuk eğitiminin (Gray's Inn Avukatlık) ardından adaya dönen Papadopoulos, Lefkoşa'da EOKA'nın (Grivas tarafından kurulan Kıbrıs Mücadelesi Ulusal Örgütü - Etniki Organosi Kipriaku Agonos) gençlik kollarında ve PEKA'da (EOKA'nın politik bölümü, Papadopoulos sonradan genel başkanı olmuştur) aktif rol aldı.

Papadopoulos, 1959 Londra Konferansı'na katılan ve Londra ile Zürih antlaşmalarını reddeden iki Rum delegeden biriydi (Diğer delege ise AKEL - Çalışan Halkın İlerici Partisi - Anorthotikon Kommo tu Ergazomenu Lau - üyesiydi).

13 Aralık 1959 seçimlerinden sonra kurulan Ortaklık Cumhuriyeti hükümetinde Çalışma Bakanlığı'na getirilen Papadopoulos, 1959-1970 yılları arasında III. Makarios hükümetlerinde çeşitli bakanlık görevleri üstlendi: 1959-1960 yılları arasında İçişleri Bakanlığı, 1960-1961 yılları arasında Maliye Bakanlığı, 1960-1970 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Diğer görevi ile birlikte) ve 1967-1969 yılları arasında Tarım Bakanlığı yaptı.

Papadopoulos, 1976 yılında da Rum Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na seçildi ve Glafcos Clerides Hükümeti'nde Temmuz 1978'e kadar bu görevinin yanında, Güney Kıbrıs'ın toplumlararası görüşmelerde ilk danışmanı olarak görüşmecilik görevi yürüttü. Kıbrıs Rum Kesimi2ni Uluslararası Emek Organizasyonu'nun (ILO - International Labour Organisation) yıllık kongreleri başta olmak üzere, birçok uluslar arası konferansta temsil eden Papadopoulos, aynı zamanda Güney Kıbrıs'ın Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi ile olan ilişkilerinde etkin rol oynadı.

Papadopoulos 12 Kasım 1980'de Merkez Birliği Partisi'ni kurdu, ancak bu parti uzun ömürlü olmadı. Papadopoulos 1991'de yeniden milletvekili seçildi ve 7 Ekim 2000'de Spyros Kyprianou'nun ölümünden sonra Demokratik Birlik Partisi'nin başına geçti. Ulusal Konsey, Bütçe ve Mali İşler Komitesi ve Seçim Komitesi üyeliğinin yanı sıra Avrupa İşleri Daimi Parlamenter Komitesi Başkanlığı da yapan Papadopoulos, rakipleri Glafkos Klerides'in oyların yüzde 38.77'sini, Alekos Markides'in yüzde 6.61'ini, Yeni Ufuklar Partisi (NEO) Başkanı Nikos Kutsu'nun ise yüzde 2.11'ini aldığı, 16 Şubat 2003'teki seçimlerde yüzde 51.51 oy toplayarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin beşinci başbakanı oldu.

Kıbrıs sorununda izlediği sert tutumla bilinen ve 2004'te Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Güney ve Kuzey Kıbrıs'ın yeniden birleşmesini öngören planını reddeden Papadopoulos, Anastasios Leventis'in ailesinden olan Photini Michaelides ile evli ve çiftin Constantinos, Maria, Nicholas, Anastasia adlarında dört çocukları var.

Papadopoulos, aynı zamanda Lefkoşa'nın Rum kesiminde bir hukuk bürosunun sahibi.

Tassos Papadopoulos, 12 Aralık 2008 tarihinde Lefkoşa, Kıbrıs'da akciğer kanseri nedeni ile 74 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Tassos Papadopoulos hakkında haberler

Tüm Tassos Papadopoulos haberleri

Tassos Papadopoulos için yapılan aramalar

Tassos Papadopoulos, Tassos Papadopoulos biyografi, Tassos Papadopoulos hayatı, Tassos Papadopoulos özgeçmişi, Tassos Papadopoulos hakkında, Tassos Papadopoulos doğum yeri, Tassos Papadopoulos fotoğraf, Tassos Papadopoulos video, Tassos Papadopoulos resim, Tassos Papadopoulos kimdir?, Tassos Papadopoulos kaç yaşında?, Tassos Papadopoulos nereli, Tassos Papadopoulos memleketi