FB TW PIN NWS
BioRank 3833

Sultan Kösen

Doğum tarihi : 10.Aralık.1982
Sultan Kösen kaç yaşında : 42
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek :
Sultan Kösen doğum yeri : Alibey Köy, Derik İlçesi, Mardin

Sultan Kösen Biyografisi

Sultan Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı'na göre 2 metre 51 santimetre boyu ile dünyada yaşayan en uzun insanıdır.

Sultan Kösen, 10 Aralık 1982 tarihinde Mardin, Derik İlçesi Alibey Köy, Dede Mezrası'ndaki baba evinde doğmuştur. Annesinin adı Cemile Kösen, babasının adı Abdulkadir Kösen’dir. Üç erkek ve bir kız kardeşi ve ailesi ile birlikte yaşayan Sultan Kösen’in ailesindeki diğer fertleri normal boydadır. Çok küçük yaşlardan itibaren hızla boy atmaya başlamış, bu durum kendisi için bir sağlık problemi yarattığından eğitim hayatını yarıda kesmiş ve Mardin’de uzun yıllar boyunca çiftçilikle uğraşmıştır. Sultan Kösen, sağlık sorunları nedeniyle daha önce ortaokula gitme imkanı bulamadı. Daha sonra Derik Halk Eğitim Merkezinin okuma yazma kurslarına katılarak ortaokul diploması diploma aldı.

Sultan Kösen, 9 Şubat 2011 tarihinde yapılan ölçümlerle Guinness Rekorlar Kitabı'na göre 251 santimetre boyu ile dünyada yaşayan en uzun insanıdır. Aynı zamanda 28,5 cm ile yeryüzünün “en büyük ellerine” ve 36,5 cm ile “en büyük ayaklarına” da (60 numara ayakkabı) sahiptir.

Yürümek için koltuk değneği kullanan Sultan Kösen’in boyunun aşırı uzamasının sebebi; hipofiz bezindeki aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümör olmuştur.

2010 yılında ABD’de Virginia Tıp Fakültesi Üniversitesinde hipofiz tümörü için Gama Bıçağı tedavisi ve aşırı büyüme hormonu seviyelerini kontrol etmek için ilaç tedavisi gördü. Tedavinin tam etkisi 2011 yılı itibariyle iki yıla kadar sürse de, hormon seviyeleri neredeyse normaldi. Mart 2012'de tedaviden alınan sonuçlara göre boyunun uzamasının durduruldu.

Sultan Kösen, 27 Ekim 2013 tarihinde 1 metre 75 santimetre boyundaki Suriye doğumlu Merve Dibo (d.1992) ile evlendi.

13 Kasım 2014 tarihinde Guinness Dünya Rekorları Günü kapsamında, Londra'daki bir etkinlikle ilk kez dünyanın en kısa adamı Chandra Bahadur Dangi ile bir araya geldi.

21 Şubat 2017 tarihinde Türkiye'ye 16 bin 391 kilometre uzaklıktaki Samua ülkesine giderek bu ülkeye ayak basan ilk Türk oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Sultan Kösen videoları

Tüm Sultan Kösen videoları

Sultan Kösen için yapılan aramalar

Sultan Kösen, Sultan Kösen biyografi, Sultan Kösen hayatı, Sultan Kösen özgeçmişi, Sultan Kösen hakkında, Sultan Kösen doğum yeri, Sultan Kösen fotoğraf, Sultan Kösen video, Sultan Kösen resim, Sultan Kösen kimdir?, Sultan Kösen kaç yaşında?, Sultan Kösen nereli, Sultan Kösen memleketi