FB TW PIN NWS
BioRank 5735

Steffi Graf

Doğum tarihi : 14.Haziran.1969
Steffi Graf kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Tenisçi
Steffi Graf doğum yeri : Mannheim, Almanya

Steffi Graf Biyografisi

Alman tenisçi. Dünya sıralamasında, kazandığı 22 Grand Slam'le, 24 sayıyla rekoru elinde bulunduran Margaret Smith Court'un ardından gelmektedir. 1999 yılında Associated Press tarafından 20.yüzyılın en büyük bayan tenisçisi seçilmiştir. Graf ayrıca WTA dünya sıralamasında 377 hafta birinci sırada kalarak en fazla bir numara olan tenisçi ünvanını taşımaktadır.
14 Haziran 1969, Mannheim, Almanya'da dünyaya geldi. Sporcuyu tenisle ilk tanıştıran sigortacılığın yanı sıra koçluk da yapan babası Peter Graf'dı. Graf henüz üç yaşındayken ona evlerinin salonunda raketi nasıl tutması gerektiğini gösteren babasından, ilerleyen yıllarda da tenis sporunun tüm inceliklerini öğrenecekti. Kortlarda çalışmaya ilk başladığındaysa 4 yaşındaydı. Bir yıl sonra ilk turnuvasına katılacaktı. O dönem ne kadar turnuva varsa katılmış olan sporcu 1982'de ilk ödülünü kucakladı ve European Championships'te birinci oldu.

1983 yıındaki ilk profesyonel sezonunda iyi bir çıkış yakalayamadıysa da daha sonraki dönemlerde stilini oldukça geliştirdi. 1984'te Wimbledon'da yapılan turnuvada İngiliz sporcu Jo Durie'yle yaptığı müsabakada gösterdiği performansla tüm ilgiyi üzerine çekti ve bu uluslararası başarıları için sadece bir başlangıç oldu. Graf'ın tüm takvimi ve etkinliklerini babası kontrol ediyordu. Kızının özel hayatına da karışan Graf, onun sadece maçlara odaklanmasını istiyordu. Hayatı havaalanları ve tenis kortları arasında geçen sporcu, utangaç olarak tanınıyordu. 1985 ve 1986'da döneminin 2 büyük tenisçisi Martina Navratilova ve Chris Evert'le yaptığı maçlarda 6 kez Evert'a, 3 kez de Navratilova'ya yenildi. Ancak 13 Nisan 1986'da Hilton Head, South Carolina'da yapılan Circle Cup'ta Graf Evert'in karşısında ilk kez büyük bir başarı kazandı WTA tournament'ın şampiyonu oldu. WTA'yi yine birbirinden başarılı üç turnuva takip etti: Amelia Island, Charleston ve Berlin. Graf artık tenis dünyasının yeni yıldızıydı ve maçların favorisi olarak gösteriliyordu.

French Open'da kaptığı virüs dolayısıyla hastalanan oyuncu, Hana Mandlikova'ya yenildi ve rahatsızlığı dolayısıyla Wimbledon'a çıkamadı. 1987, oldukça sert geçen maçlarla doluydu. Key Biscayne, Martina Navratilova, Chris Evert ve Gabriela Sabatini'nin karşısında büyük üstünlük kazanan Graf aynı yıl ilk yenilgisini Navratilova karşısında yaşadı.

Babasının dominant kişiliği ve Graf'ın özel hayatı üzerinde kurduğu baskı 1995'te sona erdi. Zira vergi skandalı sözkonusu olmuştu. 1999'da Graf'ın özel hayatı tabloid gazetelerin maanşetlerinden inmez olmuştu. Çünkü Graf kendisi gibi tenisçi olan ve kortlarda fırtına gibi esen Andre Agassi'yle birliktelik yaşıyordu. Çift o yıl Fransa Açık Tenis Turnuvası`nda birinci olduktan sonra yapılan bir kutlamada tanışıp birbirlerine aşık oldular. Bir süre sonra jübilesini yapıp sahalara veda eden Graf, 2001'de Agassi'yle hayatını birleştirdi. Çiftin Jaden Gil ve Jaz Elle isimlerinde 2 kız çocukları oldu. Bir röportajda aşklarının ilk günkü gibi devam ettiğini söyleyen çift, mutluluklarının sırrını ortak noktalarının çok olmasına bağlıyorlardı.

Spor kariyeri boyunca birbirinden önemli turnuvalarda, dünyanın en iyi oyuncularıyla oynayan Graf için en iyi rakiplerinden biri olan Navratilova şunları söyleyecekti:

O tüm zamanların en iyi oyuncusu.


Kaynak:Biyografi.info

Steffi Graf için yapılan aramalar

Steffi Graf, Steffi Graf biyografi, Steffi Graf hayatı, Steffi Graf özgeçmişi, Steffi Graf hakkında, Steffi Graf doğum yeri, Steffi Graf fotoğraf, Steffi Graf video, Steffi Graf resim, Steffi Graf kimdir?, Steffi Graf kaç yaşında?, Steffi Graf nereli, Steffi Graf memleketi