FB TW PIN NWS
BioRank 7508

Spartaküs

Doğum tarihi : -
Spartaküs kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Spartaküs doğum yeri : Trakya

Spartaküs Biyografisi

Spartaküs
Doğumu : MÖ 111 Trakya
Ölümü : MÖ 71 Strongoli, İtalya
Gladyatör

Trakyalı bir gladyatör olan ve MÖ 73–71 yılları arasında Roma Cumhuriyeti'ne karşı büyük bir köle isyanına öncülük eden tarihi kişiliktir.

Spartaküs, MÖ 111 yılında Trakya’da doğmuştur.

Spartaküs, Roma ordusunda görevliyken MÖ 73 yılında ordudan kaçarak haydutluk yapmış, daha sonra haydutluk yaptığı yıllarda yakalanarak Capua'daki Quintus Lentulus Batiatus'un gladyatör okuluna köle olarak satılmıştır. Spartaküs, kendisiyle birlikte 77 arkadaşıyla gladyatör okulundan kaçarak Vezüv Yanardağı'na sığınmıştır.

Önderlik yeteneği, güçlü bir savaşçı olması ve bu özelliği fark edilerek hemen dikkatleri çekmiştir. 300 kişilik Roma ordusu tarafından kuşatılan 77 kişilik kaçak ekip, asma dallarından yaptıkları halatlarla uçurumdan aşağı inerek Romalı askerleri şaşırtıp kaçmayı başardılar.

Spartaküs, kendisine katılan ve sayıları 100 bine ulaşan kaçak köle ve gladyatörlerle Lucania'ya savaş açmıştır. Amansız bir çatışma sonucunda Publius Varinius'u yenerek Thuria ve Metapontion kentlerini yağmaladı. Spartacüs İtalya'nın güneyini ele geçirmişti.

Tehlikenin farkına varan Roma Senatosu MÖ 72 yılında Spartaküs'ün üzerine ordu gönderdi. Spartaküs onları yendikten sonra kuzeye, Alpler'e doğru hareket etti. Gallia Cisalpina valisi onu durdurmaya çalıştıysa da, yenilgiye uğradı. Köle ordusu artık Alpler'i geçebilir ve güvenlik içinde dağılabilirdi. Ne var ki, kimse İtalya'dan ayrılmak istemedi. Spartaküs, ister istemez güneye yürümek zorunda kaldı. Lucinia'ya geri dönen ordu, orada ilk kez Romalı general Marcus Crassus'a yenildi. Spartaküs, Sicilya'ya geçmeyi tasarlayarak Messina'ya çekildi. Onları kaçırmaya söz veren korsanlar sözlerinde durmadı.

Romalı general Marcus Crassus, köleleri kuşattıysa da, Spartaküs kuşatmayı yararak çekildi. Daha sonra, MÖ 71'de ya savaştan sağ kurtulup Roma'yı terk etti, ya da Romalılar tarafından savaşta öldürüldü. Savaşta öldürülüp tanınmaz hale gelme ihtimalinden dolayı bulunamamış olma ihtimali de vardır ancak cesedine asla ulaşılamamıştır.

Spartaküs, MÖ 71 yılında Strongoli, İtalya’da 40 yaşında ölmüştür.

Savaştan sonra Romalı general Gnaeus Pompeius Magnus, Spartaküs'ün ordusundaki çok sayıda kaçağı yakalayıp öldürdü. 6000 kişiyi tutsak alan Crassus, Appia Yolu boyunca tümünü çarmıha gerdirdi. O dönemdeki inanışa göre tanrıların onu yanına aldığı, koruduğu gibi dedikodular yayıldı. Ancak Spartaküs'e ne olduğu asla öğrenilemedi.

Spartaküs, isyanının eşitlikçi ve özgürlükçü karakteri nedeniyle sol literatürde sahip çıkılan bir kişiliktir.

Almanya'da I. Dünya Savaşı'ndan sonra 1918 yılında yaşanan devrimden sonra 1919 yılında Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg önderliğinde silahlı ayaklanma düzenleyen ve adı daha sonra Almanya Komünist Partisi olan grubun ilk adı Spartaküs Birliği'dir.

Yazar Howard Fast'ın Spartacus adıyla yazmış olduğu roman 1960 yılında Stanley Kubrick’in yönetmenliğinde Spartaküs adlı filme çekilmiş ve başrolünde Kirk Douglas Spartacus rolünü canlandırırken Peter Ustinov, Tony Curtis de rol almıştır. Ayrıca 2010 yılında başrolünde Andy Whitfield’in ve Lucy Lawless, Peter Mensah, John Hannah’ın oynadığı “Spartacus: Blood and Sand” adlı dizi film haline getirilmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Spartaküs için yapılan aramalar

Spartaküs, Spartaküs biyografi, Spartaküs hayatı, Spartaküs özgeçmişi, Spartaküs hakkında, Spartaküs doğum yeri, Spartaküs fotoğraf, Spartaküs video, Spartaküs resim, Spartaküs kimdir?, Spartaküs kaç yaşında?, Spartaküs nereli, Spartaküs memleketi