FB TW PIN NWS
BioRank 8820

Sergey Lavrov

Doğum tarihi : 21.Mart.1950
Sergey Lavrov kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Politikacı
Sergey Lavrov doğum yeri : Moskova, Rusya

Sergey Lavrov Biyografisi

Rusya Dışişleri Bakanı

Sergey Lavrov, 21 Mart 1950 tarihinde Rusya’nın başşehri Moskova’da doğmuştur. Tam adı Sergey Viktorovich Lavrov’dır. Babası Tiflis doğumlu Kalantaryan soyadlı bir Ermeni, annesi Kalerya Barisovna Lavrova Rus’dur. (Sergey Lavrov annesinin soyadını almıştır.) Annesi Sovyet Dış Ticaret Bakanlığı'nda çalışıyordu. Sergey Lavrov, Noginsk şehrinde, V. Korolenko okulunda eğitim gördü. Ardından, İngilizce konusunda derinlemesine bir çalışma yürüterek, 607 numaralı Moskova okulunda lise eğitimini tamaladı. Sergey Lavrov 1972 yılında Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden mezun oldu.

Sergey Lavrov, Moskova Üniversitesine girdiği yıl diğer öğrencilerle beraber bir aylığına Moskova’da inşasına başlanan Avrupa'nın en yuksek binası olan ve Radyo- Televizyon kulesi olarak kullanılacak olan Ostankino Kulesi inşasına yardım etmeye gitti. Yaz tatillerinde de Sibirya'da Hakasya, Tuva ve Rusya Uzak Doğusu'na çalışmaya gitti.

Sergey Lavrov, üniversiteden mezun olduğu yıl 1972’de SSCB'nin Sri Lanka büyükelçiliğinde göreve başladı. Sri Lanka'da görevde olduğu yıllarda Singalaca dilini öğrenmiştir. Sri Lanka'da danışman olarak çalışmaya başlayan Sergey Lavrov, ayrıca çevirmen ve kişisel sekreter olarak da çalıştı ve sonradan ataşeliğe terfi etti. 1976 yılında Moskova'ya döndü.

Sergey Lavrov, Rusça, İngilizce, Fransızca, Maldivce ve Singalaca dillerini bilmektedir.

1976-1981 yılları arası SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi'nde üçüncü ve ikinci sekreter olarak çalıştı. 1981 yılında New York'taki BM Elçiliği'ne kıdemli danışman olarak atandı. 1981-1988 yılları arası SSCB BM daimi temsilciliği 1.Sekreteri olarak New York’da görev yaptı.

1988-1990 yılları arasında SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 1990-1992 yılları arasında Rusya Dışişleri Bakanlığı Küresel Problemler ve Uluslararası Teşkilatlar Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü.

1992-1994 yılları arasında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Sergey Lavrov, 1994-2004 yılları arası Rusya'nın Birleşmiş Milletler'de daimi temsilcisi olarak görev yaptı. Ayrıca 1995-2004 yılları arasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanlığını yürüttü.

Sergey Lavrov, 1971 yılında Maria Lavrova ile evlendi. Ekaterina Lavrova (d.1982) adında bir kız çocuğu vardır.

9 Mart 2004 tarihinde Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından Rusya Dışişleri Bakanlığı görevine atandı. 2008 yılında Dmitri Medvedev’in Rusya Devlet Başkanı seçilmesinin ardından, 2008 baharında aynı göreve yeniden getirildi. 21 Mayıs 2012'de Vladimir Putin tarafından aynı göreve tekrar atandı.

Sergey Lavrov, hala Rusya Dışişleri Bakanı görevine devam etmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Sergey Lavrov hakkında haberler

Tüm Sergey Lavrov haberleri

Sergey Lavrov için yapılan aramalar

Sergey Lavrov, Sergey Lavrov biyografi, Sergey Lavrov hayatı, Sergey Lavrov özgeçmişi, Sergey Lavrov hakkında, Sergey Lavrov doğum yeri, Sergey Lavrov fotoğraf, Sergey Lavrov video, Sergey Lavrov resim, Sergey Lavrov kimdir?, Sergey Lavrov kaç yaşında?, Sergey Lavrov nereli, Sergey Lavrov memleketi