FB TW PIN NWS
BioRank 988

Şenes Erzik

Doğum tarihi : 18.Eylül.1942
Şenes Erzik kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Şenes Erzik doğum yeri : Giresun

Şenes Erzik Biyografisi

Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanıdır.

Şenes Erzik, 18 Eylül 1942 tarihinde Giresun’da doğmuştur. İstanbul’da 1956-1961 yılları arasında Robert kollej’de okuduktan sonra 1961-1964 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde okudu ve aynı üniversitede 1965-1966 yılları arasında Pazarlama alanında yüksek lisansını yaptı.

İş hayatında Sınai Yatırım ve Kredi Bank'da bankacılık işleri, ve Roche, Sandoz Türkiye, Pimaş- Enka gibi firmalarda profesyonel yöneticilik yaptı. Kore Cumhuriyeti Sandoz Murahhas Üyeliği görevi yaptı. Cankurtaran Holding A.Ş.de yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Birleşmiş Milletler'in FAO / UNICEF projelerinin liderliğini yaptı.

1977 yılından sonra Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Komitesi, Yönetim Kurulu üyeliği, Başkan Vekilliği görevleri yaptı.

3 Mart 1989 – 25 Temmuz 1997 tarihler arasında 5 dönem Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 1996 yılında TFF Genel Kurulu tarafından seçilen Türkiye Futbol Federasyonun ilk ve tek Onursal Başkanı onuruna sahip oldu.

1982-1990 yılları arasında UEFA {Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (İngilizce: Union of European Football Associations)} Gençler Komitesi Üyeliği yaptı. 1990 yılında UEFA İcra Kurulu üyeliğine seçildi.

1994 yılında UEFA Başkan Yardımcısı oldu. 2000 yılından itibaren de UEFA 1. Başkan Yardımcısı olarak UEFA Yürütme Komitesi'nde görev yaptı. UEFA Ulusal Futbol Federasyonları Komitesi Başkanı, UEFA Strateji Konseyi Başkan Vekili ve UEFA Hakem Komitesi Başkan Vekili olarak görev yaptı.

22 Mart 2011 tarihinde UEFA Genel Kurulunda Başkan Yardımcısı görevine 6. kez seçildi. Bu görevler sırasında “Kulüp Müsabakaları Organizasyon Komitesi”, “Kulüp Lisans Sistemi Komitesi”, “Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Komitesi” gibi çeşitli komitelerin başkanlığını yaptı. 24 Mart 2015 tarihine kadar bu görevini yaptı.

Şenes Erzik, ayrıca 1996 yılından beri FIFA {Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (Fransızca: Fédération Internationale de Football Association)} İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 2013 Mayıs ayında Londra’da yapılan UEFA Genel Kurulu'nda, FIFA İcra Kurulu üyeliğine 5. Kez seçilen Şenes Erzik, 1998-2002 yılları arasında “FIFA Olimpiyat Komitesi” üyeliği ve “Hakem Komitesi” Başkanlığı yaptı.

Şenes Erzik, “FIFA Dünya Kupası Organizasyon Komitesi” Üyeliği, “Fair Play & Sosyal Sorumluluk Komitesi” Başkan yardımcılığı ve FIFA “Stadyum ve Güvenlik Komitesi” Başkanlığı görevlerini yürüttü.

24 Mart 2015 tarihinde 39. UEFA Genel Kurulunda yeniden başkanlığa Michel Platini seçilirken Şenes Erzik, süresi dolan UEFA İcra Kurulu Üyeliğinden ayrılarak 33 yıllık UEFA kariyerini noktalamış oldu. Kongrenin sonunda, Şenes Erzik, veda konuşması yaparken Michel Platini Şenes Erzik'e UEFA'nın sembol anahtarını verdi.

20 Nis 2015 tarihinde Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Yönetim Kurulu, FIFA İcra Kurulu Üyesi ve UEFA Şeref Üyesi Şenes Erzik için İstanbul'da "Vefa Gecesi" düzenledi.

Şenes Erzik, Dilek Erzik ile evlidir. Bir oğlu vardır.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Onursal Başkanı, FIFA ve UEFA'nın onursal üyesi Şenes Erzik, 12 Mart 2020 tarihinde kişisel koleksiyonunu FIFA Dünya Futbol Müzesi'ne bağışladı.

Ödülleri :
Olimpiyat Meşalesi Ödülü
1996 - Milliyet Gazetesi “Yılın Spor Adamı Ödülü
1999 - Milliyet Gazetesi “Yılın Spor Adamı Ödülü
2000 - Milliyet Gazetesi “Yılın Spor Adamı Ödülü
2000 - Milliyet Gazetesi 46. Yıl “Özel Ödülü
2000 - Avrupa Fair Play Ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Şenes Erzik için yapılan aramalar

Şenes Erzik, Şenes Erzik biyografi, Şenes Erzik hayatı, Şenes Erzik özgeçmişi, Şenes Erzik hakkında, Şenes Erzik doğum yeri, Şenes Erzik fotoğraf, Şenes Erzik video, Şenes Erzik resim, Şenes Erzik kimdir?, Şenes Erzik kaç yaşında?, Şenes Erzik nereli, Şenes Erzik memleketi